Możliwości aranżacji balkonu w największym stopniu zależą od jego powierzchni. Na przestronnych balkonach można zbudować efektowny i w pełni funkcjonalny zielony zakątek, z wieloma roślinami, zestawem mebli ogrodowych i dekoracjami. Małe balkony, np.: w starym budownictwie miejskim, nie będą aż tak uniwersalne. Ich potencjał jest znacznie niższy. Wciąż jednak można je spektakularnie ozdobić roślinami.

Jakich roślin nie może zabraknąć na balkonie?

Rośliny balkonowe to elastyczna grupa i faktycznie na balkonach można uprawiać różnorodne grupy i gatunki, od roślin jednorocznych po karłowe odmiany drzew. Największą popularnością cieszą się kwiaty balkonowe – petunie, surfinie, lobelie, pelargonie, begonie, osteospermum i werbeny. Często sadzi się je w skrzyniach lub donicach montowanych na poręczach balkonu. Swoje pięć minut mają także wrzosy, lawenda i hortensje.

Na zacienionych balkonach z większym naciskiem stawia się na gatunki ozdobne z liści, np.:
•    plektrantusy,
•    funkie,
•    żurawki i żuraweczki.
W takich miejscach z powodzeniem można uprawiać również różnorodne zioła, np.:
•    bazylię,
•    miętę,
•    cząber.

W ostatnich latach modna na balkonie jest uprawa roślin jadalnych. Plon można uzyskać z różnorodnych gatunków – od rzodkiewki i sałaty nawet po orzeszki ziemne. Niektóre warzywa (jarmuż, buraki o kolorowych ogonkach liściowych, pomidory koktajlowe, batat) mają duże walory dekoracyjne i warto je łączyć w kompozycjach z roślinami ozdobnymi. Kluczem jest zapewnienie wystarczająco pojemnej donicy lub skrzyni, dotyczy to w szczególności warzyw korzeniowych. Balkon czasem zasłania się po bokach – sposoby są różne. Często jest to uprawa pnączy na kratownicach, ustawianie krzewów i drzewek, a nawet budowa prostych ogrodów wertykalnych.

Balkon a rośliny pokojowe

W lekko zacienionych balkonach, niewystawionych na bezpośrednie nasłonecznienie, od późnej wiosny do końca lata można uprawiać wiele roślin pokojowych. W dodatku takie potraktowanie pozytywnie wpływa na ich rozwój. W ten sposób można podkreślić styl aranżacji. Na balkonach nawiązujących do rejonu śródziemnomorskiego warto umieścić mirt, wawrzyn szlachetny (drzewko laurowe), oleander, a także cytrusy.

Na balkonie orientalnym dobrze sprawdzą się rośliny przypominające bambusy, np.:
•    dracena „Lucky Bamboo”,
•    fikusy,
•    bonsai,
•    palmy,
•    kaktusy i sukulenty.
 
Duże znaczenie mają doniczki na balkon, np.: do stylu śródziemnomorskiego najbardziej odpowiednie są gliniane i ceramiczne. Trzeba przy tym pamiętać, że wiele roślin jest wrażliwych nie tylko na przymrozki, ale nawet na chłody (mogą m.in. gubić kwiaty). Późnym latem należy więc z powrotem przenieść je do pomieszczenia. Wspomniana zieleń poza grupą kaktusów i sukulentów źle reaguje na suszę.

Ogród wertykalny na balkonie – ściana zieleni

Sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli osłonić balkon przed ciekawskim okiem innych osób, a przy okazji umożliwi stworzenie żywej, zielonej ściany to ogród wertykalny. Najczęściej instaluje się go przy ścianie (trzeba zadbać o odpowiednią izolację) lub na boku konstrukcji. Pomysły na ogrody wertykalne są różnorodne – gotowe modele można kupić lub wykonać samemu. W internecie łatwo można znaleźć samouczki i DIY o samodzielnej budowie pionowych ogrodów.

Najpopularniejszy sposób to użycie europalet. Ponadto konstrukcję pod uprawę roślin można zbudować z drewnianych skrzyń, starych wiszących kwietników, a nawet z plastikowych butelek. Uprawia się w nich zieleń ozdobną lub jadalną (warzywa i zioła). Małą wertykalną kompozycję uda się zbudować nawet z osłonek na donice, które ustawia się jedna na drugiej.

Sprawdź ofertę rośliny balkonowe i doniczkowe w IKEA.

Wykorzystanie barierki i parapetu

Największe możliwości montowania donic i skrzyń na balkonie dają barierki oraz parapet. Doniczki na balkon IKEA są różnorodne, w sprzedaży można dostać modele z wbudowanym uchwytem. To zagwarantuje, że będą przytwierdzone stabilnie i nie spadną z poręczy. W takich pojemnikach uprawia się z reguły niewysokie rośliny o płożącym lub częściowo płożącym pokroju. Jednocześnie montaż donic na barierkach zapewni odrobinę cienia roślinom znajdującym się niżej, uprawianym w pojemnikach wolnostojących. Taki trik (a także montaż osłonek na barierki) umożliwi uprawę roślin nawet na nasłonecznionych balkonach. Cięższe doniczki ceramiczne warto ustawiać na podstawkach na parapecie zewnętrznym. Można dodatkowo je zabezpieczyć, np.: za pomocą sznura. Przy barierkach często montuje się panele ścienne, na których łatwo prowadzi się pnącza. Możliwości aranżacyjne zwiększą stojaki na rośliny i regały ogrodowe.

Zielone aranżacje sufitowe

Zadaszone balkony umożliwiają założenie jeszcze bardziej spektakularnego miniogrodu. W tym wypadku obiekt można lekko zacienić, a także uatrakcyjnić wizualnie przez montaż pod sufitem doniczek wiszących. Osłonki z zamontowanymi łańcuchami wiesza się pod daszkiem za pomocą haka. Kilka lub kilkanaście takich donic nada balkonowi bardziej kameralny charakter i częściowo zamknie przestrzeń.

W wiszących pojemnikach często uprawia się pelargonie bluszczolistne (i inne), plektrantusy, surfinie, petunie, bluszcze i fuksje.

Do bardziej oryginalnych balkonowych dekoracji zalicza się:
•    skrzydłokwiaty,
•    anturium,
•    epipremnum i zielistki.

To gatunki ciepłolubne, tradycyjnie uprawiane w mieszkaniach. Przed nadejściem chłodów należy przenieść je do pomieszczenia.

Akcesoria balkonowe: donice, konewki, kosze

Donice: Zieleń balkonową często uprawia się w roboczych donicach z tworzywa sztucznego. Nie są szczególnie estetyczne ani trwałe, ich główną zaletą jest cena i możliwość łatwego wykonania otworów w dnie (jeśli takowych nie posiadają).

Aby balkon był jeszcze piękniejszy, zaleca się umieszczać je w ozdobnych osłonkach, np.:
•    ceramicznych,
•    technorratanowych (to też materiał syntetyczny, ale o znacznie wyższej jakości),
•    rattanowych,
•    tradycyjnych – drewnianych.

Dwa ostatnie materiały są wrażliwe na wilgoć i nie powinny mieć bezpośrednio kontaktu z glebą. Jako wiszące pojemniki dobrze sprawdzają się kosze. Umiejętnie dopasowane donice pozwolą nadać balonowi określony styl.

Co się przyda do nawadniania roślin balkonowych:
•    Konewki: Wygodnym sprzętem do podlewania roślin jest konewka. Dzięki niej nawadnianie jest precyzyjniejsze, łatwiej uda się dotrzeć do bryły korzeniowej (np.: u roślin mocno rozrastających się) i unika się zalania obszaru poza obrębem donicy. Konewki na balkon od IKEA są różnorodne – poza materiałem wykonania i ogólnym wyglądem należy zwracać uwagę na ich pojemność.
•    Spryskiwacz: Do pielęgnacji roślin przyda się spryskiwacz. Wiele roślin balkonowych pozytywnie reaguje na regularne zraszanie. Zabiegi powinno się wykonywać rano lub wieczorem. W godzinach południowych i popołudniowych jest to niewskazane, gdyż mogłoby doprowadzić do poparzenia liści lub kwiatów. Zraszanie roślin może ponadto ograniczyć ryzyko występowania niektórych szkodników, np.: przędziorka. Szczególnie podatne są fuksje i cytrusy.
•    Automatyka: Okres urlopowy jest ciężki dla roślin w domu i na balkonie. Optymalnym sposobem jest poproszenie kogoś zaufanego o podlewanie. Nie zawsze jest taka możliwość, dlatego warto zabezpieczyć się za zapas. Rośliny można przenieść do bardziej zacienionego miejsca. Warto wyposażyć je w automatyczny system nawadniania. Przy krótszych wakacjach wystarczające mogą być dozowniki wody. U roślin wrażliwych na suszę na etapie sadzenia można zastosować hydrożel (miesza się go z podłożem). W sprzedaży dostępne są także nowoczesne donice i skrzynie z automatycznym systemem nawadniania.

Urządzenie balkonu, a potem spędzanie na nim wolnego czasu może sprawić wiele frajdy. Stworzenie miejsca, które pozwoli na relaks i odstresowanie nie jest szczególnie trudne. Potężnym sojusznikiem w osiągnięciu celu są różnorodne rośliny. Zachwycają swoim widokiem i odprężają. Wybór konkretnych gatunków jest już natomiast sprawą indywidualną.