Chrzan jest warzywem wieloletnim, jednak najczęściej w uprawie wykorzystywany jest jako roślina roczna rozmnażana za pomocą sadzonek korzeniowych. Aby
w przyszłym sezonie zebrać grube korzenie chrzanu, należy odpowiednio uzyskać sadzonki.

Najlepsze do tego celu są jednoroczne korzenie boczne długości 20-25 cm i średnicy 1-2 centymetrów, pozyskiwane jesienią. Istotną kwestią jest zaznaczenie biegunowości sadzonek – w produkcji towarowej część górną przycina się prostopadle (z niej wyrosną liście), a dolną ukośnie. Dobrze usunąć z nich drobniejsze korzenie boczne.

Jeżeli szukasz sprawdzonych i ekologicznych sposobów na szkodniki, choroby i gnojówki, sprawdź te książki:

Długość sadzonek jest ważna, ponieważ po posadzeniu będą przyrastać jedynie na grubość. Sadzonki korzeniowe przechowujemy podobnie jak inne warzywa korzeniowe, np. w skrzynce z lekko wilgotnym piaskiem. Wiosną lub jesienią sadzimy je pod ukosem w glebie piaszczysto-gliniastej, od góry przykrywając ok. 3 centymetrową warstwą podłoża. Wybieramy stanowisko dość słoneczne, ewentualnie lekko zacienione.

Zbiory warzyw korzeniowych

W zależności od tego, czy chcemy warzywa te przeznaczyć do bezpośredniego spożycia, czy też do przechowywania, należy je zebrać w odpowiednim dla nich czasie. Oczywiście, odmiany późne zbieramy, gdy osiągną pożądaną wielkość i wybarwienie.

W przypadku marchwi wyznacznikiem terminu zbioru jest zmieniająca barwę nać, która żółknie lub czerwienieje. Warzywa korzeniowe można przechowywać w skrzynkach z lekko wilgotnym piaskiem, jednak przedtem należy usunąć z plonów nać i oczyścić z resztek gleby, aby ograniczyć występowanie chorób.