Modrzew japoński Larix kaempferi pochodzi ze środkowej Japonii, gdzie rośnie na zboczach wysokich gór i wulkanów. W 1861 roku gatunek ten został sprowadzony do Europy. Od tego czasu wyselekcjonowano i wprowadzono do uprawy wiele jego ozdobnych karłowych form. Najczęściej w ofercie krajowych szkółek znajdują się odmiany kuliste o atrakcyjnym niebieskawym zabarwieniu igieł. W przypadku odmian o pokroju drzewiastym wybór jest mniejszy, ale jedna z nich – ‘Diana’ – wyróżnia się niezwykle oryginalnymi, fantazyjnie poskręcanymi pędami. 

Wyselekcjonowana w 1974 roku w Niemczech przez G. D. Böhlje ‘Diana’ jest niewielkim drzewem o malowniczej stożkowatej koronie, rosnącym znacznie wolniej od gatunku – po 10 latach uprawy osiąga 3-4 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są esowato poskręcane i powyginane pędy, bardzo rzadko spotykane u innych drzew iglastych. Co ciekawe, młode pędy są zabarwione na czerwono, ale pokrywający je szary wosk sprawia, że wydają się lekko różowe. 

U modrzewi, w tym także u odmiany ‘Diana’, występuje zróżnicowanie pędów na długie i krótkie. Na długopędach igły są ustawione spiralnie i oddalone od siebie, a na krótkopędach zebrane po kilkadziesiąt sztuk w charakterystyczne pęczki. Igły, podobnie jak pędy, są delikatnie pofalowane, miękkie, spłaszczone, na końcach zaostrzone, ale nie kłują. Młode igły są seledynowe, starsze szarozielone, a jesienią intensywnie żółte.

Modrzew japoński ‘Diana’ dosyć wcześnie osiąga dojrzałość. Kwiaty pojawiają się wraz z rozwojem igieł na wiosnę. Kwiaty męskie są zebrane w krótkie kotki, a żeńskie występują w postaci małych różowych szyszeczek. Szyszki dojrzewają w tym samym roku, są kuliste, złożone z 45-60 łusek. Łuski nasienne są cienkie, silnie wygięte na zewnątrz i mają podwinięte brzegi. Szyszki mogą utrzymywać się na gałązkach nawet przez kilka lat.

Modrzew japoński ‘Diana’ jest odmianą wytrzymałą na mrozy i mało wymagającą co do gleby. Ponadto wykazuje bardzo dużą odporność na zanieczyszczenie powietrza, dlatego z powodzeniem może być sadzony w miastach oraz okręgach przemysłowych. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, które zdobi przez cały rok. Szczególnie malowniczo prezentuje się modrzew zimą, gdy pogięte pędy oprószy śnieg.