Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz. Skutkiem może być nawet jego obumarcie. Co zrobić aby uchronić się przed taką stratą? Jedynym ratunkiem jest oprysk – odpowiednim środkiem, w odpowiednim czasie i przy pomocy odpowiedniego sprzętu.

Skąd się biorą choroby drzew? Mogą być spowodowane przez grzyby, bakterie i wirusy, czasami przez niedobory makro- i mikroelementów lub niekorzystne warunki uprawy. Do najpopularniejszych chorób wśród drzew owocowych należy m.in. brudna plamistość jabłek i gruszek. Rozpoznać ją można po ciemnoszarych plamach na owocach, które pojawiają się w okresie poprzedzającym zbiory. Innym przykładem jest brunatna zgnilizna, która atakuje jabłonie, śliwy, czereśnie, brzoskwinie i morele. Rozpoznamy ją po brunatnieniu i zamieraniu kwiatów i krótkopędów. Owoce pokryte są gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników.

Do najpopularniejszych chorób drzew iglastych należy szara pleśń. Na igłach pojawiają się wodniste, brązowe plamy, które prowadzą do ich obumierania. Przy dużej wilgoci, na powierzchni plam pojawia się szary, pylący nalot. Jednak najgroźniejszym z przykładów chorób wśród iglaków jest fytoftoroza. Pierwsze objawy widoczne są na częściach naziemnych i mogą ujawniać się zahamowaniem wzrostu. Dalszym etapem rozwoju choroby jest zmiana zabarwienia pędów – igły zaczynają się przebarwiać na żółto, potem na brązowo a następnie zasychają. Końcowym etapem jest więdnięcie rośliny.

Co zrobić, aby ochronić drzewo przed chorobą? Podstawą jest troskliwa pielęgnacja. Przede wszystkim trzeba dokonać oprysku, który profilaktycznie zmniejszy niebezpieczeństwo zachorowania. Jak już dojdzie do choroby, należy dokonać delikatnego cięcia porażonych owoców i pędów, aby uchronić zdrową część drzewa i wtedy wzmocnić drzewo odpowiednimi środkami chemicznymi. Uzupełnieniem troskliwej pielęgnacji jest odpowiedni sprzęt. Gwarancję skuteczności i wygody w użyciu oferuje firma Kwazar, która od blisko ćwierć wieku produkuje opryskiwacze, stale poszukując nowych rozwiązań. Przykładem są opryskiwacze Orion Super oraz Neptune Super, dostępne w sklepie internetowym firmy: www.sklep.kwazar.com.pl .

Orion Super niezawodny  opryskiwacz plecakowy przeznaczony do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz innych uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualną eksplozją, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów.

Dostępne w pojemnościach: 3L, 6L, 9L i 12L

Cena: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)

 

 

Neptune Super (15l) przeznaczony jest do aplikacji płynnych środków, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Termiczna izolacja zbiornika od pleców oraz możliwość indywidualnej regulacji wysokości zawieszenia zbiornika wpływa na wysoki komfort pracy.

Sugerowana cena detaliczna ok. 240zł