Winogronowa altana to dzieło mojego taty. Jej wykonanie nie było trudne. Wystarczyły chęci, zręczne ręce oraz podstawowy sprzęt każdego majsterkowicza.

 

Wykonanie altany

Na początku trzeba zabetonować w ziemi sześć słupków na głębokość ok. 70 cm na planie prostokąta lub kwadratu. Słupki muszą być tak przycięte, by leżąca na nich konstrukcja tworzyła lekki spad. Potem dla winorośli przygotowuje się drabinkę. Do słupków nośnych mocuje się poprzeczki, a do nich przykręca drewniane łaty. Powinny być one oddalone od siebie o ok. 50 cm.

Najlepiej altanę usytuować tak, aby sadzonki winogronu rosły w stronę południa i w zacisznym miejscu – przyspiesza to wzrost rośliny. Konstrukcję można pomalować na ulubiony kolor, a drewniane fragmenty zaimpregnować.

Pielęgnacja winogronu

Aby altanka w pełni zaczęła spełniać swoją rolę, winogron potrzebuje kilku sezonów, by mógł utworzyć cienisty dach. W miarę wzrostu dla ułatwienia ich formowania pędy przywiązuje się lekko do konstrukcji. Pielęgnacja winogronowej altanki nie jest skomplikowana ani czasochłonna – w sezonie wystarczy raz na jakiś czas przyciąć pnącza. Natomiast przed zimą winogron należy skrócić tak, aby na konstrukcji pozostały tylko główne pędy, od których wiosną wyrosną nowe.

Taka altanka stanowi wspaniałe miejsce spotkań towarzyskich i celebrowania rodzinnych uroczystości. Do słupków można przymocować hamak. Będzie to dobre miejsce na popołudniowy odpoczynek w cieniu.

Agnieszka Marchwiana