Więcej o roślinie poniżej:

Azalia indyjska (Rhododendron simsii)

kategoria:  doniczkowe

stanowisko:   półcień

wysokość:  do 0,5 m (szczepiona na pniu do 1 m)

zimowanie: pomieszczenie, 8-12oC

odczyn gleby:  kwaśny

preferencje glebowe: podłoże dla różaneczników (żyzna, torfowa, przepuszczalna)

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, czerwona, różowa, fioletowa

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: luty-kwiecień

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe, odkłady

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  pomieszczenia, balkony, tarasy

tempo wzrostu:  wolne

Spis treści:

 1. Azalia - sylwetka
 2. Pielęgnacja azalii
 3. Stanowisko dla azalii
 4. Azalia - uprawa
 5. Azalia - nawadnianie
 6. Nawożenie azalii
 7. Przesadzanie azalii
 8. Azalia - ochrona
 9. Porada

Azalia - sylwetka

Mieszkaniowe azalie mają kwiaty pełne i proste, ponadto kwitną na biało, czerwono i różowo (w tym także w licznych odcieniach różu).

Azalie - kolory

Azalie - kolory

Azalie - kolory

Pielęgnacja azalii

Azalia jest rośliną wymagającą w pielęgnacji, ale jeżeli od samego początku zapewnisz jej idealne warunki, odwdzięczy się burzą kwiatów. Istotnymi czynnikami odpowiadającymi za to jest:

 1. Regularność w podlewaniu - wprawdzie to jednia z roślin lubiąca wilgotne podłoże, ale nie wolno przelewać jej korzeni - istnieje spore ryzyko gnicia. Najlepiej podlewać wodą przegotowaną, bez wapnia, która jest twarda. Idealnym odczynem pH dla azalii jest zakres pomiędzy 3,5-4,5. W przypadku gdy roślina zwiędnie, możesz ją przełożyć do głębokiego naczynia z wodą i "zalać" na parę minut, aby korzenie i ziemia prawidłowo się uwodniły.
 2. Odpowiednie nawożenie - to "żarłoczna" roślina, która lubi być regularnie nawożona preparatami dedykowanymi do azalii. W tym przypadku najlepiej robić to co 2 tygodnie, aby zapewnić jej prawidłowy rozwój.
 3. Idealna temperatura - azalia najlepiej rośnie i rozwija się w temperaturze ok. 15-17 stopni Celsjusza. Musi być trzymana z daleka od kaloryferów oraz oczyszczaczy powietrza produkujących znaczne przepływy powietrza lub przeciągi - podobnie nie może stać w miejscu, w którym będzie narażona na zmiany temperatury wywołane otwieraniem okna lub drzwi balkonowych.
 4. Nasłonecznienie - to roślina, która wymaga odpowiedniej dozy światła - miejsce musi być najjaśniejsze w całym mieszkaniu, co znaczy, że tak najdłużej padają promienie słoneczne przez cały dzień. W miejscu zacienionym kwiaty nie będą się prawidłowo rozwijać.

Stanowisko dla azalii

Azalia pochodzi z Japonii i Chin, gdzie naturalnym siedliskiem są dla niej chłodne, aczkolwiek wilgotne nadrzecza. łatwo się zatem domyślić, jakie warunki preferuje w uprawie mieszkaniowej: najlepszy mikroklimat panuje na stanowiskach jasnych, chłodnych i utrzymujących wysoką wilgotność powietrza.

Latem krzewy możemy wystawić do ogrodu na miejsca półcieniste do cienistych. Ponieważ azalie nie są mrozoodporne, przed nadejściem chłodów należy je wstawić do kwatery. Zanim azalia zawiąże pąki kwiatowe, powinno się ją uprawiać w temperaturze 5-12°C, później można ją przestawić do nieco cieplejszego pomieszczenia o temperaturze do 18°C. Krzewy są bardzo wrażliwe na suche powietrze, przegrzanie i przeciągi. Rosnąc w takich warunkach, szybko zrzucają liście i kwiaty.

Azalia - uprawa

Azalia jest niełatwą rośliną w uprawie ze względu na konieczność utrzymania regularnej temperatury w granicach 15-17 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy, aby roślina pozostała do przyszłego roku, warto przemyśleć o wysadzeniu jej na lato do ogrodu lub na działkę. Znacznie dłuższy pobyt w mieszkaniu sprawi, że suche i gorące powietrze doprowadzi do utraty jędrności i liści. Roślina powinna wrócić do pomieszczenia dopiero przed pierwszymi przymrozkami, co zapewni jej optymalna ochronę.

Azalia - nawadnianie

Azalie podlewamy regularnie umiarkowaną ilością miękkiej wody (może być przegotowana i odstana). Bryła korzeniowa nie może nigdy całkowicie wysychać. Jesienią racje wody zmniejszamy.

Nawożenie azalii

Od sierpnia do chwili zawiązania się pąków kwiatowych krzewy zasilamy co 2-3 tygodnie (później co tydzień) nawozem dla roślin kwitnących.

Przesadzanie azalii

Rośliny przesadzamy co roku po kwitnieniu do specjalnej ziemi dla azalii lub różaneczników.

Azalia - ochrona

Zagrożeniem mogą być przędziorki, mączlik szklarniowy i mszyce. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów dedykowanych azaliom.

Porada

Azalie posadzone do gruntu latem wraz z doniczką dłużej utrzymują wilgoć w podłożu.