Co to jest karencja i prewencja środków ochrony roślin?

Przed zakupem i zastosowaniem środka ochrony roślin należy bezwzględnie sprawdzić, jaki jest okres karencji i prewencji danego preparatu. Tę informację znaleźć można na opakowaniu każdego środka. To należy wiedzieć o karencji i prewencji środków ochrony roślin.

Okres karencji to czas, jaki powinien minąć od dnia wykonania zabiegu chemicznego do momentu zbioru rośliny przeznaczonej do konsumpcji. I tak np., jeśli na opakowaniu znajdziemy informację, że dany preparat ma okres karencji 7 dni, oznacza to, że możemy zjeść roślinę dopiero po tygodniu od przeprowadzonego zabiegu. Większość dostępnych dla hobbystów i działkowców środków ochrony roślin ma okres karencji od 3 do 14 dni.

Są też takie, których czas karencji wynosi jedynie 24 godziny. Okres prewencji z kolei oznacza czas, kiedy to ludzie i zwierzęta nie powinni stykać się z chronionymi roślinami. Muszą go przestrzegać osoby wykonujące zabiegi chemiczne w czasie kwitnienia drzew i krzewów owocowych, gdyż środki owadobójcze mają podany okres prewencji dla pszczół. Bardzo istotne jest sprawdzenie, ile wynosi okres prewencji w przypadku środków chwastobójczych zalecanych do ochrony trawników (niekiedy są to nawet 3 tygodnie).

Przestrzeganie tych okresów do minimum ogranicza negatywne następstwa stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Nowoczesne preparaty charakteryzują się tym, że do środowiska, a tym samym i do organizmu człowieka, dostają się bardzo niewielkie ilości substancji aktywnych, które generalnie nie wywierają żadnego wpływu na organizmy stałocieplne.

Odpowiedź z dnia

Tagi

środki ochrony roślin pytania i odpowiedzi

Komentarze