Wybierając odmiany uprawiane na późny zbiór przede wszystkim musimy kierować się ich wytrzymałością na mróz. Co prawda klimat się ociepla, ale w rejonach kraju o ostrzejszych zimach pod koniec listopada mogą się już pojawić przymrozki. Jakie warzywa dobrze dostosowują się niskich temperatur? Poznaj najpopularniejsze z nich.

Seler korzeniowy (Apium graveolens. var. rapaceum)

Seler korzeniowy jest rośliną dwuletnią. Częścią jadalną tego gatunku jest zgrubiały korzeń. Charakterystyczny smak sprawia, że seler korzeniowy coraz częściej stosowany jest jak jako dodatek dań i surówek. Popularnymi odmianami na zbiór jesienny są na przykład: Albin, Edward, Zagłoba. Najwyższy plon uzyskujemy, gdy rośliny mają zapewnioną wysoką wilgotność gleby i powietrza. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada w fazie grubienia korzeni przypadającej od lipca do października. Seler uprawiany jest wyłącznie z rozsady przygotowanej w szklarni, inspektach lub ogrzewanych tunelach foliowych. Rozsadę sadzi się zwykle do gruntu w drugiej połowie maja.

Por (Allium ampeloprasum ssp. porrum)

Dwuletni w uprawie por w pierwszym roku wytwarza cebulę i skróconą łodygę będące częścią jadalną rośliny. W drugim roku zakwita. Do uprawy na zbiór jesienny odpowiednie są odmiany późne m.in. Carentan 3, Baca, Juhas, Janosik, Flips, Blauwgroene Winter, October, Bartek, Winner. Por jest gatunkiem o niewielkich wymaganiach termicznych, a późne odmiany wytrzymują spadki temperatury na wet do -15oC. Por uprawiany jest najczęściej z rozsady. Nasiona na zbiór późny wysiewamy w marcu, a gotową rozsadę sadzimy na miejsce stałe w lipcu. Może być także z powodzeniem uprawiany w donicy na balkonie.

Jarmuż (Brassica oleracea var acephala)

Jarmuż to jedno z najwartościowszych warzyw zwanych też super żywnością, czyli superfood. Jest to dwuletnia roślin, która tworzy długie, kędzierzawe liście będące częścią jadalną. Mogą być zbierane w każdej fazie wzrostu. Jarmuż ma niewielkie wymagania. Ważne, żeby nie sadzić go na glebach piaszczystych i kwaśnych. Nasiona jarmużu wysiewamy we wrześniu w rzędy co 30-40 cm. Polecane odmiany na późny zbiór to: Scarlet, Halbhoher grüner krauser, Kadek, Kapral, Sympatic. Pojedyncze liście zbieramy sukcesywnie w miarę potrzeb. Świeżym jarmużem możemy cieszyć się nie posiadając ogrodu. Wystarczy zaciszne miejsce na balkonie i duża donica.

Kapusta głowiasta (Brassica oleracea var. capitata)

W listopadzie możemy zbierać późne odmiany kapusty głowiastej takie jak: Kamienna Głowa, Amager Polana, Amager kurzstrunkig, Polar, Szarada Późna. To wszechstronne warzywo można spożywać na surowo, gotować lub konserwować. Ma duże wymagania wodne i pokarmowe. Źle rośnie na glebach kwaśnych. Optymalny odczyn podłożą to 6,5-7,0 pH. Nasiona wysiewamy do gruntu w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Kapustę uprawianą z rozsady sadzimy na miejsce stale od połowy maja do końca czerwca. Główki są gotowe do zbioru od października do połowy listopada. Dojrzałe główki późnych odmian znoszą przymrozki nawet do - 8o C.

Szpinak (Spinacia oleraceae)

Szpinak tworzy rozetę mięsistych liści stanowiącą część jadalną. Jest gatunkiem mrozoodpornym, wytrzymuje spadki temperatur nawet do -6oC. Z tego powodu możemy uprawiać go zarówno wczesną wiosną, późną jesienią jak i zimą. Nasiona szpinaku na zbiór jesienny wysiewamy na miejsce stałe na początku sierpnia. Preferowanymi odmianami są między innymi: Olbrzym Zimowy, Matador, Winterreuzen, Greta, Orbita, America. Świeże liski możemy zbierać przez cały rok. Szpinak doskonale rośnie w pojemnikach, może być więc uprawiany także na balkonach.