Kwiaty doniczkowe ożywiają wnętrza. Ponadto wiele z nich ma walory dekoracyjne i pięknie prezentuje się podczas kwitnienia. Dzięki roślinom, dom lub mieszkanie jest przez cały rok wypełniony zielenią. Kwiaty domowe spełniają także dodatkową, pożyteczną rolę, gdyż filtrują powietrze. Pochłaniają dwutlenek węgla i produkują niezbędny dla człowieka tlen. Jakie są popularne kwiaty doniczkowe? Którymi roślinami można ożywić wnętrza? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Kwiaty doniczkowe: Kliwia
  2. Kwiaty doniczkowe: Kalanchoe
  3. Kwiaty doniczkowe: Zielistka Sternbergera
  4. Kwiaty doniczkowe: Echmea wstęgowata
  5. Kwiaty doniczkowe: Sępolia fiołkowa
  6. Kwiaty doniczkowe: najważniejsze zasady pielęgnacji

Kwiaty doniczkowe: Kliwia

Kwiat doniczkowy kliwia to ozdobna roślina zielona, zakwitająca wiosną na intensywnie pomarańczowy kolor. Rozwija się na szczycie pędu i kwitnie w lutym i marcu. Ponownie kwiaty mogą pojawić się jesienią. Mają kształt kielichowaty i lekki zapach. Kliwia preferuje chłodne, nasłonecznione stanowiska. Maksymalna temperatura to 20 stopni Celsjusza. Latem może być wynoszona na balkon lub taras. Lubi jednak mieć stałe miejsce do wzrostu. Kierunek jej zwrotu do światła powinien być zawsze taki sam.

Roślina nie lubi zbyt dużej ilości wody. Woli żyć w suszy, niż być przelana. Zimą można jej wcale nie podlewać. Jest dzięki temu bardzo łatwa w hodowli. Jeżeli stworzymy jej dobre warunki do rozwoju, odwdzięczy się wczesna wiosną pięknym, pomarańczowym kwiatem.

Czy liście każdej rośliny doniczkowej należy myć dla prawidłowej pielęgnacji? Czy są wyjątki?

Wszystkie rośliny doniczkowe trzeba regularnie czyścić. Zabieg mycia liści, kojarzony najczęściej ze względami estetycznymi, przede wszystkim ma znaczenie we właściwej pielęgnacji roślin. Rosnąca warstwa kurzu ogranicza docieranie promieni słonecznych (zwłaszcza w okresach mniejszego nasłonecznienia np. zimą), utrudnia parowanie wody i wymianę gazową oraz może być zachętą do pojawienia się szkodników. Jednakże, nie wszystkie rośliny lubią być myte. Te, które nie tolerują zraszania liści (np. cyklamen, zamiokulkas, sansewieria), mają liście pokryte meszkiem (np. sępolia, eszeweria, żyworódka omszona) albo posiadają kolce (np. kaktusy i inne sukulenty) odkurza się suchą ściereczką lub pędzelkiem.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Kwiaty doniczkowe: Kalanchoe 

Kalanchoe to wielobarwny kwiat domowy. Na rynku występują odmiany: białe, żółte, różowe, liliowe, czerwone, niebieskie i pomarańczowe. Można też znaleźć kwiaty dwubarwne, większe, pojedyncze lub delikatniejsze, złożone. Najlepiej Kalanchoe prezentuje się w pierwszym sezonie życia. Po przekwitnięciu, ma bardzo bujne przyrosty łodyg. Trzeba je regularnie podcinać. Jednocześnie, odrosty łatwo ukorzenimy, dzięki czemu uzyskamy nowy kwiat.

Temperatura w której rośnie Kalanchoe musi przekraczać 12 stopni Celsjusza. Roślina magazynuje wodę w mięsistych liściach. Wystarczy ją podlewać raz w tygodniu. Co drugi tydzień można ją wzmocnić nawozem do roślin kwitnących. Lubi stanowisko jasne i nasłonecznione.

Kwiaty doniczkowe: Zielistka Sternbergera

Zielony kwiat domowy - zielistka Sternbergera wspaniale oczyszcza domowe powietrze. Działa jak filtr wychwytujący drobnoustroje, kurz i szkodliwe substancje, takie jak: formaldehyd, tlenek węgla, aceton, ksylen, benzen, metale ciężkie i amoniak. Roślina wytwarza także związki o działaniu zwalczającym bakterie, grzyby i pierwotniaki.

Zielistka Sternbergera potrafi dostosować się do warunków, jakie jej stworzymy. Rośnie w słońcu i w cieniu. Jej korzenie magazynują wodę, ale roślina powinna być podlewana co dwa, trzy dni. Woda nie powinna zawierać fluoru i chloru, inaczej jej zielone liście będą żółkły. Jako podłoże wystarczy zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych. Zielistka szybko się rozrasta, dlatego też należy ją często przesadzać – nawet dwa razy w roku. Sygnałem świadczącym o zbyt małej doniczce są wystające z jej spodu korzenie.

Kwiaty doniczkowe: Echmea wstęgowata

Doniczkowy kwiat egzotyczny, pochodzący z Ameryki Południowej to Echmea wstęgowata. Roślina niezwykle dekoracyjna, choć jeszcze mało popularna w polskich domach. Złożona jest z fioletowych kwiatów właściwych, osadzonych na różowym spodzie. Należy do rodziny ananasowatych, które kwitną tylko raz, po czym cała rozeta obumiera. U podstawy tworzą się nowe rozety, które trzeba przesadzić do nowych doniczek. Można tego dokonać dopiero po zaschnięciu pierwotnej rośliny.

Echmea wstęgowata ma rynienkowate, zielone liście pokryte białym nalotem i pręgami poprzecznymi. Wzrasta w temperaturze pokojowej i nie jest wymagająca, co do oświetlenia. Dwa razy w tygodniu trzeba podlewać kwiat. Lubi wilgoć - nie można dopuszczać do przesuszenia ziemi. Hoduje się ją w zwykłej doniczce, lub też jako dekoracja wisząca umocowana na kawałku kory. 

Kwiaty doniczkowe: Sępolia fiołkowa

Kwiat doniczkowy potocznie nazywany fiołkiem amerykańskim lub "paulinką". Sępolia fiołkowa to niewielka roślina o puszystych, mięsistych, ciemnozielonych liściach. Z nich, na środku wyrastają delikatne, fioletowe kwiaty, które utrzymują się bardzo długo, jak na roślinę doniczkową. Okres kwitnienia trwa od ośmiu do dziesięciu miesięcy w ciągu roku. Lubi światło. Bez niego krócej kwitnie, liście się wyciągają i ulegają przebarwieniu.

Roślina nie może zostać przelana. Ma delikatny system korzeniowy, który źle znosi nadmiar wody. Trzeba zaczekać z podlewaniem, aż do momentu, gdy warstwa gleby przeschnie. Co dwa tygodnie wymagają nawożenia. Gleba w której rozwija się sępolia fiołkowa, powinna być przepuszczalna, kwaśna, na bazie torfu. Uprawa domowa tej rośliny doniczkowej nie powinna sprawiać kłopotu, a jej kwiaty cieszą i dekorują wnętrza.

Kwiaty doniczkowe: najważniejsze zasady pielęgnacji

Kwiaty doniczkowe, w zależności od gatunku, będą miały odmienne zasady pielęgnacji. Jeszcze przed zakupem rośliny, dobrze jest dowiedzieć się czegoś o jej uprawie. Takie wskazówki ułatwią dobór właściwego miejsca do wzrostu kwiatu doniczkowego, pozwolą dopasować wielkość i kształt doniczki i podpowiedzą ci, czy dasz sobie radę z ich hodowlą.

Kwiaty doniczkowe do domu są mniej odporne na warunki atmosferyczne, niż rośliny ogrodowe. Często nie mogą rosnąć w pełnym słońcu, na przeciągach i nie tolerują mrozów. Niektóre można wynosić latem na balkon lub taras. Zielone kwiaty doniczkowe powinny być regularnie podlewane i przesadzane.

Dobrze jest poznać warunki stanowiskowe, jakie potrzebuje dana roślina: niektóre z nich rosną w pełnym słońcu, inne w półcieniu, jeszcze inne w zacienieniu. To, jak często zraszać rośliny wodą, jakich nawozów do nich używać i w jakiej glebie najlepiej wzrastają kwiaty doniczkowe domowe, zależy od każdego gatunku.

Nie można kwiatów doniczkowych zielonych traktować jednakowo. Każdy gatunek, a nawet odmiana mieszańcowa może preferować odmienne warunki. Często kilka najważniejszych informacji o roślinie można znaleźć na karteczce dołączonej do zakupu. Pamiętaj także o tym, że nigdy nie jest za późno na zdobycie wiedzy o posiadanych przez nas kwiatach doniczkowych.