Idea projektu OAS1S™ zakłada powrót człowieka na łono natury, oferując domy o strukturze inspirowanej drzewami -  wykonane w pełni z drewna, izolowane zieloną, żyjącą elewacją. Twórca projektu - Raimond de Hullu marzy o stworzeniu całych osiedli na wzór lasu, w których rodziny mogłyby żyć w zgodzie z przyrodą.

Raimond de Hullu słusznie bowiem zauważył, że to właśnie drzewo jest jedną z najstarszych, a przez to najdoskonalszych form wytworzonych przez naturę. Formą, którą ludzie powinni inspirować się, by szukać nowych pomysłów na tworzenie domów w przyszłości. Stąd wykorzystanie w projekcie OAS1S™ kształtu pnia drzewa, pozwalającego na stworzenie przyjaznej i ekologicznej przestrzeni do życia. 

Inspiracja naturą przejawia się nie tylko w strukturze budynku. Cały projekt został przemyślany i zaprojektowany tak, by domy wykorzystywały wyłącznie zasoby odnawialne, a ich budowa odbywała się w sposób ekologiczny, wyłącznie biodegradowalnych materiałów. Filozofia OAS1S™ przejawia się w - między innymi - wykorzystaniu idei cradle-to-cradle, zakładającej projektowanie rzeczy stawiając na pierwszym miejscu dobro natury oraz koncepcji off-grid - względem której domy-drzewa uzyskiwałby energię elektryczną z paneli słonecznych, a wodę z filtrowanej i magazynowanej wody deszczowej. 

Projekt zakłada tworzenie domów maksymalnie dostosowanych pod przyszłych domowników, standardowe czteropoziomowe lokum to ok 160 m² powierzchni mieszkalnej. 

Porozmawialiśmy z Raimondem de Hullu – pomysłodawą OAS1S™. Zapis wywiadu poniżej:

BS: Jake wg. Pana zalety daje mieszkanie w domu zbudowanym przez OAS1S™?

Raimond de Hullu: Zaletami projektu OAS1S™ jest życie w atrakcyjnym i przystępnym środowisku, który zaprojektowany został tak, by wpływać pozytywnie na umysł, ciało i duszę.

BS: Wiemy, że Pański projekt łączy idee domów inspirowanych drzewami z 100% ekologicznym podejściem zarówno do produkcji jak i codziennego korzystania. Proszę zdradzić kulisy powstawania pomysłu?

RdH: Pierwsze inspiracje do stworzenia tego konceptu pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Dorastałem na wsi w południowej Holandii, spędzając wiele czasu w lasach lub na plaży. Stąd wzięło się moje zamiłowanie do natury. Gdy mój ojciec postanowił wybudować dom, zakochałem się w architekturze. Zafascynował mnie i pomysł, by połączyć ze sobą te dwa światy. Szukanie rozwiązań by połączyć naturę i architekturę stało się moją pasją, którą rozwijałem na studiach, gdyż dodatkowo zainteresowałem się urbanistyką. Gdy zobaczyłem projekty zielonych ścian wykrystalizował mi się koncept nad którym rozpocząłem prace kilka lat temu.

Obecnie chcę rozpocząć cykl zmian wprowadzając nowych typ budynku. Misją OAS1S™ jest przedstawienie światu zielonej architektury, dzięki której człowiek może zbliżyć się do natury. Celem natomiast jest udoskonalenie miast poprzez oddanie do użytku domów, czerpiących z ponadczasowych zalet drzew i lasów – najstarszych i jednym z najcenniejszych form, jak żyją na ziemi. Architektura projektu OAS1S™ tę misję i ten cel ma osiągnąć. Jest to bowiem stworzona z pasją, innowacyjna odpowiedź na obecne potrzeby światowej urbanizacji. Koncept w którym korzyści czerpie każdy – ludzie, natura i społeczeństwo.

 

BSIle na chwilę obecną powstało domów/osiedli, czerpiących z fundamentów ideii OAS1S™? 

RdH: W chwili obecnej jesteśmy na etapie negocjowania tworzenia projektów w m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazyli oraz na Filipinach. Prawdopodobnie wkrótce rozpoczniemy prace projektowe i realizację, gdyż same plany są praktycznie gotowe. To normalne, że nasz podstawowy projekt potrzebuje niewielkich zmian by dostosować go do lokalnego klimatu, prawa i naturalnie indywidualnych oczekiwań odbiorców. Nasze projekty mogą wydawać się futurystyczne, ale nasze domy budowane są przy wykorzystaniu tradycyjnych technik oraz realnych, sprawdzonych i powszechnie dostępnych technologii.

Obecnie pierwsza realizacja już praktycznie została zatwierdzona – pozostaje tylko wybór lokalizacji. Nasz koncept jest uniwersalny do zarówno lokalizacji miejskich, jak i naturalnych, nadal jednak należy odpowiednio dobrać dokładną lokację. Moim marzeniem jest stoworzyć dzielnicę OAS1S™, która pozytywnie wpłynie na nieatrakcyjne tereny miejskie. Chciałbym również, by w ramach inicjatywy OAS1S™ powstał eko resort, który najbardziej uosabia naturalną stronę projektu. Oba te warianty posiadają jednak esencję projektu – wprowadzenie balansu pomiędzy archtekturą a naturą.

BSProjekt OAS1S™ zawiera w sobie dwie przełomowe idee – cradle-to-cradle (projektowanie w zgodzie z procesami zachodzącymi w naturze) i off-grid (dom samowystarczalny, pobierający wodę i prąd z źródeł odnawialnych). W jakim stopniu wpływają one na ochronę środowiska i czy nie oddziaływują negatywnie na komfort użytkowników?

RdH: C2C i off-grid idą ręka w rękę z nowoczesnym komfortem, co pokazało wiele projektów korzystających z tej ideologii przed OAS1S™. Mogą one zapewnić więc zdrowe warunki do życia bez rachunków za prąd czy wodę.

BS: Dziękujemy za rozmowę.

RdH: Ja również, pozdrawiam!

Start wydarzenia: 2016-08-04 00:00