Ogrodnik Doskonały - edycja 2019

Ogłoszenie wyników!

Drodzy ogrodnicy, serdecznie dziękujemy za udział w naszym corocznym - dwudziestym - Wielkim Konkursie Ogrodnik Doskonały i wszystkie zgłoszenia! Przedstawiamy listę nagrodzonych wraz z odnośnikami do wyróżnionych galerii. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy

 

Prosimy o kontakt z redakcją zaznaczone poniżej osoby i przekazanie adresów do wysyłki nagród!

 

Nagrodzeni

1. nagroda - Maria Ch., Jędruszkowce (nagrodzona galeria)

Akumulatorowa myjka wysokociśnieniowa i odkurzacz bezprzewodowy. Akumulatorowa myjka ciśnieniowa GARDENA AquaClean to mobilny i cichy sposób na skuteczne czyszczenie. Posiada wymienny zbiornik na wodę o pojemności 14 litrów. W domu i ogrodzie sprawdzi się mocny odkurzacz, który poradzi sobie z większymi zanieczyszczeniami, jak liście lub wilgotna ziemia. Wartość zestawu: 2026 zł.

2. nagroda - Dawid P., Skrzydlna (nagrodzona galeria)

Szklarnia ogrodowa angielskiej firmy HALLS (model: POPULAR 86). Estetyczna i funkcjonalna. Zbudowana ze wzmocnionych profili aluminiowych i szkła szklarniowego. Posiada solidną bazę niewymagającą murowanych fundamentów. (Szerokość – 1,93 m; długość – 2,57 m; wysokość całkowita – 1,95 m). Wartość: 1999 zł.

3. nagroda - Grzegorz Ch., Krotoszyn (nagrodzona galeria)

Szklarnia hydroponiczna Green Farm. Green Farm to pierwsza w Polsce, sterowana elektronicznie domowa szklarnia z oświetleniem LED. Ze szklarnią Green Farm uprawa ziół i warzyw w mieszkaniu staje się wyjątkowo łatwa i możliwa przez cały rok. Wartość: 1100 zł.

 

Wyróżnienia

Monika P., Godziesze (nagrodzona galeria)

Akumulatorowa podkaszarka i nożyce do żywopłotu.Wyjątkowo lekka podkaszarka akumulatorowa, idealna do małych ogrodów. Podkaszarka waży tylko 1,7 kg, a akumulatorowe nożyce do żywopłotu jedynie 2,1 kg. Wartość zestawu: 911 zł.

@AgnieszkaRe (nagrodzona galeria) - prosimy o kontakt z redakcją 

GARDENA City Gardening oraz automatyczna konewka. Konewka to w pełni automatyczny system nawadniania kropelkowego dla maksymalnie 36 roślin doniczkowych. Zestaw z elastycznym wężem i minizraszaczem to idealne rozwiązanie na balkon lub taras. Wartość zestawu: 647 zł.

Iwona S., Libusza (nagrodzona galeria)

Wózek na wąż AquaRoll M Metal i lanca zraszająca Comfort. Wyjątkowo wytrzymały i solidny, wygodny w obsłudze kompletny zestaw wózka na wąż z armaturą. Do wygrania w komplecie z lancą idealną do podlewania roślin w trudno dostępnych miejscach. Wartość zestawu: 558 zł.

Stanisław N., Kwidzyn (nagrodzona galeria)

Zbieraczka owoców i nożyce GARDENA SLIMCUT. Zbieraczka pozwala zebrać owoce o wielkości od 4 do 9 cm bez konieczności schylania się. Nożyce SLIMCUT zadbają o wygodną pracę bez bólu pleców. Pozwalają też na pracę przy gęstych krzewach i zaroślach. Wartość zestawu: 543,40 zł.

Katarzyna D., Świdnik (nagrodzona galeria)

Hultafors – Topór Ågelsjön Mini i nóż outdoorowy OK1. Topór, dzięki krótkiej rączce i lekkiej konstrukcji, jest łatwy  w użyciu i przenoszeniu. Ostrze noża pokryto powłoką chroniącą przed rdzą i korozją oraz wygrawerowano na nim przydatną skalę. Wartość zestawu: 471 zł.

Mirosława K., Wda (nagrodzona galeria)

Wąż tekstylny GARDENA Liano oraz pistolet do mycia ecoPulse™. Wytrzymały i elastyczny wąż z wysokiej jakości materiału tekstylnego poradzi sobie z najtrudniejszymi warunkami w ogrodzie. Jego lekkość sprzyja komfortowi pracy. Mrozoodporny pistolet skutecznie czyści, jednocześnie oszczędzając wodę. Wartość zestawu: 413,90 zł.

Anna T., Kielce; (nagrodzona galeria)
Aleksandra U. Malerzowice Wielkie; (nagrodzona galeria)
Włodzimierz O. (nagrodzona galeria) - prosimy o kontakt z redakcją 

Linum Emolient od Dermedic. Podwójny zestaw z serii Linum Emolient zapewnia kompleksową pielęgnację skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej. Kwasy Omega 3, 6 i 9 łagodzą suchość, świąd, szorstkość i mikrourazy naskórka, a także przyspieszają jego regenerację. Wartość zestawu: 357 zł.

Adam J. Stanisławów D; (nagrodzona galeria)
Anna M., Leszno; (nagrodzona galeria)
Natalia N., Węgrzce Wielkie. (nagrodzona galeria)

100 cebulek tulipanów w 5 najpiękniejszych odmianach. Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących wiosną. Wartość zestawu: ok. 180 zł.

Jadwiga W., Jodłowa; (nagrodzona galeria)
Monika U., Duże Krówno; (nagrodzona galeria)
Ilona K., Krzyżanowice; (nagrodzona galeria)
Alicja M., Giby; (nagrodzona galeria)
Krystyna W., Łężyce-Rogulewo. (nagrodzona galeria)

Polskie dermokosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej. Kosmetyki marki IOSSI powstają z naturalnych i organicznych składników. Natura ma odpowiedź na wszystkie potrzeby skóry, a przy okazji pięknie pachnie. Wartość zestawu: 172 zł.

 

Sponsorzy

 

 

Nagrody

Szklarnia ogrodowa angielskiej firmy Halls (model: popular 86) (wartość: 2200 zł)

Estetyczna i funkcjonalna. Zbudowana ze wzmocnionych profili aluminiowych i szkła szklarniowego. Posiada solidna bazę niewymagającą murowanych fundamentów. (Szerokość – 1,93 m; długość– 2,57 m; wysokość całkowita – 1,95 m). Importer i dystrybutor: www.topszklarnie.pl

 

Gardena - akumulatorowa myjka wysokociśnieniowa i odkurzacz bezprzewodowy (wartość zestawu: 2026 zł)

Akumulatorowa myjka ciśnieniowa GARDENA AquaClean to mobilny i cichy sposób na skuteczne czyszczenie. Posiada wymienny zbiornik na wodę o pojemności 14 litrów. W domu i ogrodzie sprawdzi się mocny odkurzacz, który poradzi sobie z większymi zanieczyszczeniami, jak liście lub wilgotna ziemia.

 

Szklarnia hydroponiczna Green Farm (wartość: 1100 zł)

Green Farm to pierwsza w Polsce, sterowana elektronicznie, domowa szklarnia z oświetleniem LED. Ze szklarnią Green Farm uprawa ziół i warzyw we własnym mieszkaniu, staje się wyjątkowo łatwa i możliwa przez cały rok. Zastosowane rozwiązania technologiczne i hydroponiczna metoda uprawy eliminują główne problemy, które zniechęcają do ogrodnictwa: brak czasu, miejsca, odpowiedniego natężenia światła oraz redukują ryzyko zanieczyszczenia jedzenia jajami pasożytów i drobnoustrojami
normalnie żyjącymi w glebie.

 

Gardena akumulatorowa podkaszarka i nożyce do żywopłotu (wartość zestawu: 911 zł)

Wyjątkowo lekka podkaszarka akumulatorowa, idealna do małych ogrodów. Podkaszarka waży tylko 1,7 kg, a akumulatorowe nożyce do żywopłotu, jedynie 2,1 kg.

 

Gardena City Gardening oraz automatyczna konewka (wartość zestawu: 647 zł)

Konewka to w pełni automatyczny system nawadniania kropelkowego dla maksymalnie 36 roślin doniczkowych. Zestaw z elastycznym wężem i minizraszaczem to idealne rozwiązanie na balkon lub taras.

 

Gardena wózek na wąż Aquaroll M metal i lanca zraszająca Comfort (wartość zestawu: 558 zł)

Wyjątkowo wytrzymały i solidny, wygodny w obsłudze kompletny zestaw wózka na wąż z armaturą. Do wygrania w komplecie z lancą idealną do podlewania roślin w trudno dostępnych miejscach.

 

Gardena zbieraczka owoców i nożyce SLIMCUT (wartość zestawu: 543,40 zł)

Zbieraczka pozwala zebrać owoce o wielkości od 4 do 9 cm bez konieczności schylania się. Nożyce SLIMCUT zadbają o wygodną pracę bez bólu pleców. Pozwalają też na prace przy gęstych krzewach i zaroślach.

 

Hultafors – topór ågelsjön mini i nóż outdoorowy OK1 (wartość zestawu: 471 zł)

Topór marki Hultafors, dzięki krótkiej rączce i lekkiej konstrukcji, jest łatwy w użyciu i przenoszeniu. Ostrze noża pokryto powłoką chroniąca przed rdzą i korozją oraz wygrawerowano na nim przydatną skale.

 

Wąż tekstylny Gardena Liano oraz pistolet do mycia ecopulse™ (wartość zestawu: 413,90 zł)

Wytrzymały i elastyczny wąż z wysokiej jakości materiału tekstylnego poradzi sobie z najtrudniejszymi warunkami w ogrodzie. Jego lekkość sprzyja komfortowi pracy. Mrozoodporny pistolet skutecznie czyści, jednocześnie oszczędzając wodę.

 

TRZY ZESTAWY Linum Emolient od Dermedic (wartość zestawu: 357 zł)

Podwójny zestaw z serii Linum Emolient zapewnia kompleksową pielęgnację skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej. Kwasy Omega 3, 6 i 9 łagodzą suchość, świąd, szorstkość i mikrourazy naskórka, a także przyśpieszają jego regeneracje.

TRZY ZESTAWY 100 cebulek tulipanów w 5 najpiękniejszych odmianach (wartość zestawu: ok. 180 zł)

Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących wiosną od www.cebule-kwiatowe.pl

 

PIĘĆ ZESTAWÓW  Naturalne i organiczne kosmetyki IOSSI (wartość zestawu: 172 zł)

Kosmetyki marki IOSSI powstają z naturalnych i organicznych składników. Natura ma odpowiedź na wszystkie potrzeby skóry, a przy okazji pięknie pachnie.

UWAGA: od nagród o wartości powyżej 2000 złotych należy uiścić podatek. Więcej informacji w regulaminie konkursu.

Sponsorzy

 

Ogrody z tagiem "ogrodnik doskonały 2019" biorące udział w konkursie

Ogród ozdobny

Hortensjowy ogród


Od najmłodszych lat interesowałam się roślinami i tak w moim dorosłym życiu powstaje ogród moich marzeń, który tworzę z mężem od podstaw. Ogród jest dość młody, ma 4 lata i jest w nim miejsce także na warzywniak, jagodnik oraz sad z 19 drzewkami. W części ozdobnej rosną hortensje, trawy, wrzosy, żurawki, iglaki oraz drzewa liściaste. Na samym początku powstało wrzosowisko, teren był płaski więc zapadła decyzja aby wykonać wzniesienie. Mąż zakupił ziemię torfową, z której przygotowaliśmy własnoręcznie miejsce pod wrzosowisko było to nie lada wyzwanie ale udało się. Posadziliśmy pierwsze rośliny w naszym ogrodzie, które zachwycały wszystkich. W ogrodzie nie mogło zabraknąć hortensji oraz żurawek, których jestem miłośniczką. Każdego roku do ogrodu przybywają nowe odmiany, które urzekają swoimi ogromnymi kwiatami i kolorami. Swoje miejsce znalazły też trawy ozdobne, którymi zajmuje się mąż. Trawy pojawiają się późną wiosną, a największy swój urok pokazują późnym latem. Ogród o każdej porze roku zmienia swoje oblicze. Wiosną królują tulipany, krokusy, floksy, czosnki. Latem oraz jesienią podziwiamy kwitnące hortensje, trawy, wrzosy. Także zimą roślinność w ogrodzie wygląda zachwycająco okryta szronem czy śniegiem. W sezonie letnim wraz z mężem robimy różne przetwory z owoców, które zrywamy z naszego sadu. Są to między innymi: czereśnie, morele, śliwy, jabłonie, wiśnie, grusze, jagody kamczackie, borówki, porzeczki, truskawki. Nasz ogród jest w trakcie powolnej realizacji dlatego cały czas przybywają do niego nowe rośliny, które zawsze znajdują swoje miejsce. Ogród daje nam poczucie harmonii, pozwala na ucieczkę od codziennych spraw, uspokaja. Nie wyobrażam sobie dnia aby po powrocie z pracy nie spędzić pięciu minut w ogrodzie, spacerując lub pielęgnując rośliny. Moją pasją zaraziłam także męża, który przynajmniej raz w tygodniu wraca z pracy z nową roślinką, czasami nawet ukrywając ją przede mną. Ogród to nie tylko relaks ale też ciężka praca gdy realizuje się go samodzielnie od podstaw ale ten włożony trud wynagradza widok pięknych roślin.

Ogród ozdobny

Surfiniowy Raj


Kiedy wybudowaliśmy nowy dom to następnym marzeniem było zasadzić piękny ogród. Nasz młody ogród bo czteroletni to połączenie różnych stylów ogrodowych. Zasadzone drzewa: klony, jawory, brzozy połączone z drzewami iglastymi, gdzie poszukiwaliśmy różnorodnego odcienia zieleni. Otoczone wijącą się wstęga bylinową, na której można spotkać rośliny z babcinego ogródka: ostróżki, floksy, jeżówki, piwonie, gipsówki, żagwin i inne kwiaty zakwitające od wczesnej wiosny do później jesieni. W ogrodzie na rabatach w różnych kształtach - trójkątach, kołach , kwadratach przeważają rośliny jednoroczne: begonie, dalie, pelargonie, kocanki, ipomea. Dodatkami są rzeźby i fontanny, które nawiązują do stylu barokowo -renesansowego. Rabaty otoczone są chodnikami, wokół których zasadzona jest kosodrzewina. Jest także aleja spacerowa z surfiniami w roili głównej, która prowadzi do altany nad jeziorem, w której można usiąść i delektować się widokiem otaczającej nas przyrody. Przed domem posadzone są kompozycje w donicach z różnorodnymi roślinami skalnymi jak również z ziołami, które dodawane są do potraw w naszej kuchni. Ogród to mój azyl, moja radość, praca przy której odpoczywam, często bardzo aktywnie. Trzeba przecież sadzić, podlewać, kosić ale jeżeli się to lubi to z przyjemnością się to robi. Tu lubię być, uśmiechać się do roślin, marzyc, wypoczywać. Barwy kwiatów i drzew urzekają mnie swym wdziękiem i urodą, wprowadzają mnie w dobry nastrój, gdziekolwiek stanę ciągle odkrywam go na nowo.

Ogród ozdobny

Tajemniczy ogród na Ptasiej


Tajemniczy ogród na Ptasiej zlokalizowany jest w województwie Pomorskim, w pięknej i malowniczej wsi. Ogród na działce o powierzchni blisko 4 tys. m2 jest stosunkowo młody, ponieważ zaczął rodzić się od ok. 3 lat. Nazwałam go tajemniczy, ponieważ stale zaskakuje. Za każdym razem można odkryć coś niezwykle pięknego. Kształty nadawane w ogrodzie są nieregularne, a rabaty tworzone są z różnorodnej roślinności. Centralna część ogrodu podkreślona jest naturalnym zbiornikiem wodnym, który doskonale spełnia rolę oczka wodnego - zamieszkującego przez ryby. Do stawu zaglądają kaczki, czy też inne gatunki ptaków - urządzając sobie kąpiele. W stawie oczywiście nie może zabraknąć pięknych wodnych grzybieni, które cudownie otwierają się za dnia, a zamykają na wieczór. Przy oczku wodnym powstała podwyższona rabata różana. Jest jedną z perełek w tej części ogrodu. Odmiany róż są bardzo liczne, a kolorystyka została utrzymana głównie w barwach różu. Róże pnące,rabatowe i okrywowe, posadzone w takiej ilości robią niesamowite wrażenie, a ich zapach rozprzestrzenia się po całym ogrodzie. Na nowo powstałych rabatach zastosowano m.in. trawy ozdobne, które grają na nich główne skrzypce. Trawy dekoracyjne cieszą oko praktycznie przez cały rok, a uzupełnione bylinami takimi jak jeżówki, pysznogłówki, marcinki, irysy, astry czy kwiaty cebulowe - stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. W połowie września tego roku, w przedniej części ogrodu zasadzono blisko 200 cebul kwiatów, które zakwitną wiosną - to będzie niesamowity widok! Tajemniczy ogród stanowi oazę, po której można poruszać się bez końca. Spędzanie czasu w tej oazie to istne szczęście.

Ogród ozdobny

Wśród łąk , pól i pagórków.


Wśród łąk , pól i bieszczadzkich pagórków jest położony mój ogród. Zielona pasja pojawiła się nagle 6 lat temu i z roku na rok rozkwita a ja staję się coraz bardziej świadomym ogrodnikiem. Początki były niezwykle trudne gdyż moja wiedza na temat roślin była praktycznie zerowa. Popełniałam błąd za błędem, bez planu , bez doświadczenia, po prostu pełna spontaniczność ale się nie poddałam i nie powierzyłam tego zadania profesjonalistom. Mnóstwo pracy , przesadzeń i doszkalania się owocują takim wyglądem ogrodu , który daje mi wyjątkowa satysfakcję . Ogród ma powierzchnię 35 arów , zatem dość duży ,dlatego tez zakładam go etapami . Są miejsca , które zostały niedawno obsadzone ale też takie , które dopiero czekają na swoją kolej. Z pewnością jest to miejsce ciągłych zmian - chyba nie ma rabaty , która tak samo wyglądałaby z roku na rok. Nasadzenia są ciągle uzupełniane , dochodzą trawy , byliny ,drzewka liściaste , które mają pięknie przebarwiać się jesienią. Uwielbiam zmienność w ogrodzie więc prowadzę tak nasadzenia by o każdej porze coś przyciągało uwagę. Wiosną zachwycają iglaki swoimi świeżymi przyrostami i kolorowe różaneczniki , w czerwcu kwitną róże ,zaraz za nimi jeżówki i inne byliny , sierpień należy do królowych ogrodu czyli hortensji a pełnia szczęścia następuje gdy zakwitają trawy . Jesień uwielbiam najbardziej , jest niezwykle barwna , światłocienie skaczą po liściach , są poranne mgły dodające tajemniczości , krople rosy zatrzymujące się na pajęczynach ...a jak rośliny skuje szron to jest po prostu magia ! Zapraszam na spacer !

Ogród ozdobny

W moim ogrodzie


Wcześniej na działce rósł wiśniowy sad. Dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych pomysł ogrodu zaczął być realizowany. Nie zrobiła tego wynajęta firma, która w ciągu tygodnia wykonałaby zamówienie. Ogród powstawał stopniowo, a jego nowe elementy były wkomponowywane w już istniejące – ogród jako kompozycja barw. Barwa podstawowa to zieleń, ale rację ma J. Tuwim ,,O zieleni można nieskończenie.’’ Różne odcienie zieleni zostały skontrastowane, poddane kapryśnym rytmom i w pewien tajemniczy sposób zharmonizowane. Dobrze jest patrzeć na ściany żywej zieleni, w której mieszają się różne odcienie – zieleń trawiasta z jaskrawą, zielony z miętowym, pistacjowy ze szmaragdem, malachitowy z zielenią butelkową, limonkowy z zielenią wiosenną, zieleń Veronese’a z morską czy khaki ze zgniłą zielenią. A jeśli na tle tego splątania i zawirowania odcieni zaczną pojawiać się płomyki kwitnącego bzu, głogu, trzmieliny, hortensji, róż, rododendronów, lawendy, szałwii, ślazówki czy kocimiętki, a do nosa docierać symfonia zapachów, to znów chce się chwytać konewkę, sekator czy pojemnik ze środkiem grzybobójczym żeby walczyć o jego piękno. Uwielbiam hortensje. To kwiaty, które dobrze się czują od północnej strony domu. Kwitną obficie i zachwycają różnorodnością barw aż do późnej jesieni. Stoją dumnie wokół schodów i na ganku , gdzie przyciągają uwagę przechodniów i budzą ogólne zainteresowanie.

Ogród ozdobny

Jasion (Konkurs Ogrodnik Doskonały 2019)


Ogród nasz powstaje od 20 lat. Znajduje się w maleńkiej wiosce w okolicach Opoczna. Otoczony ze wszystkich stron jest lasem i sam stanowi jakby jego lekko zmodyfikowaną część. Na łące został wykopany staw okalający tereny z rabatami i ścieżkami. Ziemia z wykopów została wykorzystana do pofałdowania płaskiego terenu. Dzięki temu powstały duże wzniesienia. Na ich zboczach są rabaty i dwa wodospady. Do budowy rabat użyłem głównie piaskowca i kamieni polnych. Są one zrobione na różnych wysokościach i dojść do nich można po kamiennych schodach. Po całym terenie przemieszczamy się krętymi ścieżkami wśród drzew i krzewów. Ogród jest dość duży. Rośnie tam wiele starych drzew: dęby, sosny, świerki, modrzewie, graby. Dzięki tym drzewom, które tworzą jakby zielony parasol mogę hodować moje ulubione rośliny cieniolubne: tarczownice, rodgersje, paprocie i moje ulubione hosty, których jest tu około 200. Ogród ma charakter naturalistyczny. Rabat z hostami poza podlewaniem nie trzeba zbytnio pielęgnować, a nieliczne chwasty które tam wyrosną wędrują na pryzmę kompostową. Dzięki dużej ilości drzew i krzewów oraz wody jest to miejsce, gdzie żyje wiele ptaków, płazów i ryb. Rośliny są podlewane wodą ze stawu i nie używamy tu nawozów sztucznych do zasilania, ani środków ochrony roślin. Istniejąca w ogrodzie różnorodność roślin, owadów i ptaków utrzymuje go w dobrej kondycji bez większej ingerencji z mojej strony. Ogród jest wielką ucieczką dla ciała i ducha oraz odskocznią od codzienności. Odwiedzamy go w każdych wolnych chwilach jak urlopy i wolne dni od pracy ponieważ mieszkamy i pracujemy o 140 km dalej.

Ogród ozdobny

Ogród moja pasja.


Nasz ogród tworzymy od 1999r. z wielką pasją i zamiłowaniem. Brak czasu, praca i wychowywanie dzieci nie pozwoliły na to, aby stworzyć od razu swój wymarzony, piękny ogród. Nie jest on mały, bo ma ok. 1600 m2. Tworzymy go ekonomicznie i ekologicznie. Sami projektujemy, wykonujemy, a nawet sama rozmnażam rośliny z naszczepek, ukorzeniając je, a gdy podrosną przesadzam na rabaty. Dlatego też prace w naszej zielonej oazie trwają etapami już od kilkunastu lat. Na początku w naszym ogrodzie dominował trawnik, a to ze względu na dzieci, aby miały się gdzie bawić i biegać. Z czasem trawnika ubywało i nadal ubywa, a zastępują go rabaty. Dzieci żartują teraz, czy jest jeszcze “cokolwiek” do koszenia w ogrodzie... Każdego roku powstaje jakiś nowy zakątek: a to skalniak z rojnikami, żwirowa rabata z trawami ozdobnymi, rabata z żurawkami, wrzosowisko, bylinowa rabata, itp. Wszystkie rabaty otoczone są kamieniami z piaskowca, które z pobliskiego kamieniołomu przywoziliśmy na przyczepce, własnoręcznie je ładując. Nie jest to kamień trwały, z biegiem lat się kruszy i pokrywa mchami i porostami – ma to też swój urok. W tym sezonie powstała ścieżka z płaskich, betonowych płyt imitujących plastry drewna, obsypanych drobnym żwirkiem. Całość wygląda dość ładnie. Kocham kwiaty i lubię, gdy w ogrodzie jest kolorowo, dlatego nasz ogród od wiosny do jesieni “kipi kwiatami”, które nie tylko go upiększają, ale jest też bardzo atrakcyjny dla motyli, pszczół i innych owadów. Kwitną tu m.in. jeżówki, budleje, liatry, wiesiołki, floksy, piwonie, róże, ostróżki, orliki, kleome, tulipany, hortensje itd. W ogrodzie mamy kilka miejsc do wypoczynku, gdzie możemy wypić kawę i podziwiać goszczące u nas owady, ptaki i zwierzęta. Do podlewania zbieramy deszczówkę, która jest dobra dla roślin. W cieniu drzew mąż zbudował dwa kompostowniki, które dostarczają nam bogactwa dla ogrodu w postaci naturalnego nawozu. Rośliny podlewamy gnojówką z pokrzyw. Jak prawie każdy początkujący ogrodnik popełnialiśmy błędy. A to posadziliśmy rośliny za gęsto lub za głęboko, a to w nie takiej ziemi, przez co wiele roślin nam “wypadło”, również z powodu klimatu (mieszkamy w południowo-wschodniej Polsce). Nie odpuszczamy jednak, dokształcamy się czytając różne ogrodnicze gazety i oglądamy programy o tej tematyce. Praca w ogrodzie daje dużo satysfakcji, odpręża i uspokaja, mimo czasem fizycznego zmęczenia nie potrafiłabym już żyć bez niego. To właśnie w nim ładuję swoje akumulatory.