Podłoga w altance

 • „Takie podłoże w altanie jest bardzo wytrzymałe, ciepłe i przyjazne dla stóp” - pisze nasz czytelnik Mirosław Janduda

 • „Stara wylewka garażu zmieniła się w estetyczną i bardzo trwałą podłogę ogrodowej altany”. Zdjęcia nadesłał Mirosław Janduda.
  „Stara wylewka garażu zmieniła się w estetyczną i bardzo trwałą podłogę ogrodowej altany”. Zdjęcia nadesłał Mirosław Janduda.
 • Pomysł na zrobienie altanki pojawił się po likwidacji blaszanego garażu, który stał wcześniej  w tym miejscu.

  Do wykonania konstrukcji nośnej posłużyły mi pozostałe po budowie budynku gospodarczego kantówki o wymiarach 8x8 cm. Środki belek podłogowych oraz każdy ze słupów jest przymocowany do podłoża za pomocą metalowych kątowników. Dzięki temu woda nie wsiąka w drewniane elementy konstrukcji.

  Deski użyte do wykonania dachu zostały z jednej strony sfrezowane. Przez to, patrząc od dołu, widać, jakby sufit był obity boazerią. Pokrycie dachu zrobiłem z gontu bitumicznego.

  Nowo zbudowana altana przetrwała zimę. Na wiosnę zacząłem myśleć, co zrobić z posadzką. Wylewka, która była wykonana wcześniej dla garażu, zaczęła się powoli łuszczyć. Dodatkowo w altanie pojawiło się dużo pyłu i często trzeba było ją myć. Myślałem o położeniu płytek, ale każdy, z kim rozmawiałem, przestrzegał mnie, że prędzej czy później kafle zaczną odpadać. W tej sytuacji bardzo dobry pomysł podsunął mi mój kuzyn. Prowadzi on firmę, która zajmuje się układaniem nawierzchni poliuretanowych. Ustaliliśmy, że podłoga w altance zostanie wykonana tak samo, jak nawierzchnia sportowa – to znaczy za pomocą tworzywa sztucznego.

  Starą wylewkę dokładnie wyczyściliśmy i uzupełniliśmy wszystkie wykruszone miejsca. Następnie nawierzchnia została wzmocniona i zabezpieczona specjalnym podkładem gruntującym. Po wyschnięciu na całość naniesiono wylewkę poliuretanową i zasypano gumowym granulatem. Po upływie doby powierzchnia została pokryta drugą warstwą wylewki poliuretanowej i wykończona czerwonym tartanem.

  Tak wykonana podłoga w altance ma wiele plusów. Przede wszystkim jest bez spoinowa, a więc jesienne opady czy zimowe mrozy nie wyrządzają jej żadnych szkód. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości, to małym minusem może być porowatość podłogi. Jednak i na to znalazłem dobre rozwiązanie. Nawierzchnię w altance da się czyścić odkurzaczem lub wodą z węża pod ciśnieniem. Dla zainteresowanych tymi podłożami polecam stronę www.navi-sport.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji.

   

  Mirosław Janduda

  Więcej na podobny temat przeczytasz tutaj

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: artoo
  • 2013-03-31T00:00:00+01:00
 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy    Pokaż swoją rodzinę w ogrodzie!

 

 

 


 

  Konkurs Ogrodnik Doskonały 2017                         WYNIKI              

 

 

 


 

    Porady na wrzesień w ogrodzie

 

 

 


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 


 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

       

Wideo

Jak sadzić maliny Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady