Podłoga w altance

 • „Takie podłoże w altanie jest bardzo wytrzymałe, ciepłe i przyjazne dla stóp” - pisze nasz czytelnik Mirosław Janduda

 • „Stara wylewka garażu zmieniła się w estetyczną i bardzo trwałą podłogę ogrodowej altany”. Zdjęcia nadesłał Mirosław Janduda.
  „Stara wylewka garażu zmieniła się w estetyczną i bardzo trwałą podłogę ogrodowej altany”. Zdjęcia nadesłał Mirosław Janduda.
 • Pomysł na zrobienie altanki pojawił się po likwidacji blaszanego garażu, który stał wcześniej  w tym miejscu.

  Do wykonania konstrukcji nośnej posłużyły mi pozostałe po budowie budynku gospodarczego kantówki o wymiarach 8x8 cm. Środki belek podłogowych oraz każdy ze słupów jest przymocowany do podłoża za pomocą metalowych kątowników. Dzięki temu woda nie wsiąka w drewniane elementy konstrukcji.

  Deski użyte do wykonania dachu zostały z jednej strony sfrezowane. Przez to, patrząc od dołu, widać, jakby sufit był obity boazerią. Pokrycie dachu zrobiłem z gontu bitumicznego.

  Nowo zbudowana altana przetrwała zimę. Na wiosnę zacząłem myśleć, co zrobić z posadzką. Wylewka, która była wykonana wcześniej dla garażu, zaczęła się powoli łuszczyć. Dodatkowo w altanie pojawiło się dużo pyłu i często trzeba było ją myć. Myślałem o położeniu płytek, ale każdy, z kim rozmawiałem, przestrzegał mnie, że prędzej czy później kafle zaczną odpadać. W tej sytuacji bardzo dobry pomysł podsunął mi mój kuzyn. Prowadzi on firmę, która zajmuje się układaniem nawierzchni poliuretanowych. Ustaliliśmy, że podłoga w altance zostanie wykonana tak samo, jak nawierzchnia sportowa – to znaczy za pomocą tworzywa sztucznego.

  Starą wylewkę dokładnie wyczyściliśmy i uzupełniliśmy wszystkie wykruszone miejsca. Następnie nawierzchnia została wzmocniona i zabezpieczona specjalnym podkładem gruntującym. Po wyschnięciu na całość naniesiono wylewkę poliuretanową i zasypano gumowym granulatem. Po upływie doby powierzchnia została pokryta drugą warstwą wylewki poliuretanowej i wykończona czerwonym tartanem.

  Tak wykonana podłoga w altance ma wiele plusów. Przede wszystkim jest bez spoinowa, a więc jesienne opady czy zimowe mrozy nie wyrządzają jej żadnych szkód. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości, to małym minusem może być porowatość podłogi. Jednak i na to znalazłem dobre rozwiązanie. Nawierzchnię w altance da się czyścić odkurzaczem lub wodą z węża pod ciśnieniem. Dla zainteresowanych tymi podłożami polecam stronę www.navi-sport.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji.

   

  Mirosław Janduda

  Więcej na podobny temat przeczytasz tutaj

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: artoo
  • 2013-03-31T00:00:00+01:00
 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

     Porady na listopad w ogrodzie

 

  

 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Grudniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady