Październik w ogrodzie

 • Październik jest ważnym miesiącem w kalendarzu każdego ogrodnika. Przed pierwszymi przymrozkami zalecamy poświęcić czas na ostatnie zabiegi pielęgnacyjne oraz wysiew warzyw ozimych.

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • Ogród ozdobny

  Trawnik przed zimą

  Październik to ostatni miesiąc roku w którym powinniśmy kosić trawnik. Przy odpowiednio długiej i ciepłej jesieni trawa może wymagać dodatkowego koszenia w listopadzie. Kosząc musimy przede wszystkim zadbać o to, by trawa nie była zbyt wysoka, choć jesienią powinna być przycinana na dłuższą wysokość niż w lecie. Skoszony ostatni raz trawnik dokładnie grabimy i usuwami wszelkie pozostałości – filc z suchej trawy czy poszatkowane liście.

  Całe, zdrowe liście możemy jednak pozbierać i wykorzystać jak ściółkę pod drzewa i krzewy lub wyrzucić do pryzmy kompostowej. Przy okazji możemy również wyrównywać trawnik przy krawężnikach na przykład szpadlem.

   

  Wykopujemy niezimujące cebulowe

  Przed nadejściem mrozów należy również wykopać części podziemne niezimujących roślin cebulowych oraz kłączy. Są to bulwy takich roślin jak dalia, krokosmia, tygrysówka, galtonia, eukomis, begonia bulwiasta i paciorecznik. Wykopany materiał czyścimy, lekko przesuszamy, zimą przechowując go w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10 ̊C.

   

   

  Ściółkowanie roślin

  Już w październiku mogą pojawić się pierwsze mrozy. Gdy tylko temperatura zacznie nocą spadać do 0 - 5 ̊C należy przykryć rośliny wrażliwe na mróz kilkucentymetrową warstwą torfu, słomy czy kory ogrodniczej. Tyczy się to przede wszystkim lilii, hiacyntów, narcyzów czy szachownic, ale i niektórych bylin czy roślin dwuletnich. Dodatkowej izolacji wymagają również krzewy i drzewa o płytkim systemie korzeniowym – przede wszystkim różaneczniki, azalie, magnolie i rośliny wrzosowate.  

   

  Sad

  Kupujemy nowe drzewka

  Początek jesieni to również odpowiedni moment na sadzenie drzew oraz krzewów. Kupując roślinę zwróćmy szczególną uwagę na jej wygląd oraz kondycję. Ważne są również wymiary, odpowiednie to wysokość 120 centymetrów, prosty pień o średnicy 12 centymetrów mierzony na wysokość 30 centymetrów od ziemi oraz co najmniej 4 korzenie szkieletowe długości nie mniejszej niż̇ 20-25 centymetrów.

  Większość sadzonek krzewów owocowych oraz drzew powinno być zaopatrzone w etykiety z następującymi danymi: nazwa i adres producenta, gatunek, odmiana, podkładka oraz rok kwalifikacji. Czasem etykiety zawierają również informacje o zdrowotności sadzonki: WW oznacza roślinę wolną od wirusów a NT, nietestowaną. Informacje te również przydają się podczas wyboru odpowiedniego egzemplarza.

   

  Grabienie liści w sadzie

  Liście zalegające pomiędzy drzewami wyglądają malowniczo, z czasem mogą jednak zaszkodzić naszym roślinom. Pamiętajmy, że na liściach często zimują groźne formy przetrwalnikowe szkodników i chorób. Nie zwlekajmy więc z grabieniem i zakopywaniem liści, jest to najprostszy zabieg na ograniczenie rozwoju szkodników i chorób w ogrodzie.

   


   

  Warzywnik

  Przekopujemy i nawozimy

  Jesienią warto również zadbać o warzywnik. Cały powinien zostać przed zimą odchwaszczony, przekopany i nawieziony. Glebę zwięzłą należy przekopać głębiej, nawet na głębokość dwóch szpadli. W miejscu, w którym wiosną będą rosły warzywa wymagające dużej ilości składników odżywczych należy zastosować nawóz organiczny.

  W październiku warto też zasilić glebę całkowitą dawką nawozów fosforowych oraz połową dawki potasowych. Za nawóz organiczny posłużyć mogą wióry czy trociny drzew szpilkowych, dostarczające glebie duże ilości wartościowego humusu, nie zakwaszającego jej w trakcie rozkładu. Odpowiednia dawka to 1,5 kg/m2.

  W październiku lub listopadzie powinniśmy również dodać do gleby wapno, pod warunkiem, że jest to jedyne zastosowane nawożenie. Wapna nie powinno się mieszać przede wszystkim z nawozami fosforowymi oraz organicznymi.

   

  Wysadzamy cebulę i czosnek

  Już od połowy października możemy zacząć wysiew cebuli z dymki. Podczas sadzenia zadbajmy, by szyjka cebuli znajdowała się 3-5 centymetrów pod powierzchnia gleby. Czosnek ozimy natomiast powinien zostać wysadzony na głębokość 5-8 centymetrów. Najbardziej odpowiednim stanowiskiem będzie dla nich grządka po roślinach uprawianych na nawozach organicznych. 

 • Ulubione 1
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady