Praktyczny Ogrodnik: wiosenne prace w sadzie

 • Wiosną, zabiegi pielęgnacyjne w sadzie nie powinny ograniczać się wyłącznie do cięcia. Szczególnie ważne dla owocowania roślin jest bowiem zadbanie o odpowiedni dostęp do wody i składników odżywczych.

 • Do szybszego wiosennego wzrostu drzewom niezbędne jest nawożenie nawozem azotowym oraz regularne podlewanie lub warunki, sprzyjające efektywnemu pobieraniu wody z gleby. (zdj.: Adobe Stock)
  Do szybszego wiosennego wzrostu drzewom niezbędne jest nawożenie nawozem azotowym oraz regularne podlewanie lub warunki, sprzyjające efektywnemu pobieraniu wody z gleby. (zdj.: Adobe Stock)
 • Podlewanie

  Nawadnianie drzew i krzewów jest niezbędne, gdy jest sucha wiosna i gdy mamy młode, dopiero co posadzone drzewa. Wokół pnia młodych drzewek warto zrobić niewielkie zagłębienie w ziemi, gdzie będzie zbierała się woda. Przy podlewaniu nie będzie spływała na boki, ale przesiąknie do korzeni. Nadmiar wody w glebie jest także problemem.

  Gdy podłoże przez dłuższy czas jest nadmiernie uwilgotnione, zaczynają zamierać korzenie i drzewo ginie. Często już kilkudniowe zalanie korzeni powoduje wypadanie drzew. Aby odprowadzić część wody, można wykopać rowek od drzewa do miejsca niżej położonego, przez co osuszymy nieco teren.

   

   

  Ściółkowanie

  Prostym sposobem na ograniczenie wzrostu chwastów pod drzewami jest ściółkowanie podłoża. Wykorzystać możemy  ściółki naturalne, np. trociny, lub korę drzew. Odpowiednio gruba warstwa ściółki organicznej, zwłaszcza kory, wpływa korzystnie na wilgotność gleby. Można wykorzystać również ściółki nieorganiczne.

  Najlepsza jest gruba agrotkanina w czarnym kolorze. Przepuszcza wodę, ogranicza parowanie i jest trwała. Rozłożona w jednym miejscu spełnia swą role nierzadko kilkanaście lat.

   

  Nawożenie

  Na wzrost drzew najbardziej wpływa nawożenie azotowe. Wykorzystać możemy saletrę lub mocznik. Równie ważne są pozostałe pierwiastki, zwłaszcza potas i fosfor. Aby zapewnić kompleksowe nawożenie, najlepsze jest zastosowanie nawozów wieloskładnikowych. Choć rośliny sadownicze nie mają dużych wymagań nawozowych, to na słabszych glebach wskazane jest coroczne nawożenie. Wszystkie nawozy wysiewamy równomiernie wokół pnia.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady