Grudzień w ogrodzie

 • W grudniu obowiązki ogrodnicze sprowadzają się głównie do ostatnich przygotowań przed zimowaniem - okrywania roślin, obwiązywania krzewów czy bielenia pni drzew. Oto ogrodnicze porady na grudzień.

 • Ogród ozdobny

  Obwiązujemy krzewy

  Mokry i ciężki śnieg zalegający na formach kulistych oraz kolumnowych może narazić te rośliny na rozłamywanie. Ewentualnym problemom zaradzi obwiązanie rośliny kolumnowej sznurkiem przytrzymującym pędy. Roślin o pokroju kulistym nie należy jednak obwiązywać, te otrzepujemy ze śniegu zaraz po opadach.

  Okrywamy rośliny

  Okrycia na zimę wymagają szczególnie rośliny cebulowe oraz część bylin – choćby rośliny dwuletnie. Okrywanie rozpoczynamy, gdy ziemia zamarznie na głębokość przynajmniej trzech centymetrów. Na materiał okrywający nadają się przede wszystkim różne materiały organiczne – choćby liście, ale i te wytwarzane sztucznie.

   


   

  Sprawdzamy przechowywane rośliny

  Systematycznego przeglądania zimą wymagają przechowywane w piwnicach części podziemne roślin. Zdecydowana większość z nich najlepiej zimuje w temperaturze 5-10°C, przy niezbyt wysokiej wilgotności powietrza. Zasada ta nie dotyczy jednak cebul tygrysówki, które wymagają niższej temperatury (2-5°C) oraz błonczatki i acidentery, cebule tych roślin wymagających wysokiej temperatury, w okolicy 15-17°C.

  Specjalnej opieki wymagają także kłącza paciorecznika i bulwy begonii bulwiastej, które powinny być przetrzymywane w stale wilgotnym piasku lub torfie. Wszystkie uszkodzone lub gnijące organy wyrzucamy.

   

  Sad

  Bielenie pni

  Cieplejszy grudniowy dzień zalecamy wykorzystać na wstępne bielenie pni i nasad grubych konarów drzew owocowych. Zabieg ten uchroni drzewa przed ranami zgorzelowymi, tworzącymi się pod wpływem różnicy temperatur pomiędzy dniem i nocą. Szczególną uwagę należy poświęcić południowej stronie pni, w tym miejscu kora nagrzewa się najbardziej podczas słonecznych dni.

  Przeglądamy spiżarnie

  Kontroli w trakcie przechowywania zimą wymagają również owoce. Wyrzucamy wszystkie gnijące jabłka oraz gruszki. Owoce powinny być przechowywanie w temperaturze od 0-6°C, przy wilgotności rzędu 85-90%. Ważne jest więc wietrzenie pomieszczenia i postawieniem w nim wiadra z wodą. Jeśli temperatura w nim spanie poniżej zalecanej, skrzynki przykrywamy tekturą.

   

   

  Warzywnik

  Prace porządkowe i uprawowe

  Zagony, z których pod koniec sezonu zebraliśmy warzywa, sprzątamy, usuwając resztki roślinne. Następnie wapnujemy glebę i rozrzucamy obornik oraz rozsypujemy nawozy potasowo-fosforowe i przekopujemy glebę. Zabieg wapnowania wykonujemy co 3-4 lata, taka częstotliwość pozwala na uzyskanie i utrzymanie odczynu na akceptowalnym dla wielu warzyw poziomie - ph 6,5.

  Uwaga, nawozu wapnowego nie należy stosować razem z obornikiem, mieszanka ta powoduje starty azotu. Zalecamy stosować te nawozy na przemian. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Listopadowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady