Luty w ogrodzie

 • Oczekując na wiosnę, wolny czas w lutym warto poświęcić na przygotowywanie sadzonek roślin np. fuksji, przesadzanie roślin doniczkowych czy pierwsze cięcia drzew i krzewów. Oto zdania na luty!

 • Ogród ozdobny

  Robimy sadzonki

  Z początkiem lutego możemy rozpocząć przygotowania sadzonek fuksji, werben długopędowych oraz pelargonii. Sadzonki będą się nadawały do wsadzenia, gdy skrócimy końcówki pędów na 5-8 centymetrów. Po ścięciu, umieszczamy sadzonki w wilgotnym podłożu lub mieszance torfu z piaskiem i odstawiamy w jasnym miejscu.

  Dodatkową wilgoć możemy zapewnić z powietrza, przykrywając sadzonki woreczkami foliowymi z przygotowanymi otworami. Proces ukorzeniania trwa około dwa tygodnie, następnie możemy już przesadzić młode rośliny do małych doniczek. Gdy nowe pędy osiągną wysokość 4-5 centymetrów, znów je skracamy, wspierając rozkrzewienie.

   


   

  Przesadzamy rośliny doniczkowe

  W lutym większość doniczkowych roślin domowych wychodzi z fazy spoczynku. Sukces ich ponownego rozwoju zależy od świeżego i obfitego w składniki odżywcze podłoża. Nie zaszkodzi również zmiana doniczki na większą, szczególnie w przypadku silniej rozrastających się młodych roślin. Zmieniając podłoże zadbajmy o drenaż na dnie doniczki, nadmiar wody często negatywnie wpływa na rozwój rośliny.

  Po przesadzeniu roślinę należy podlać, pozbywając się po jakimś czasie wody, która zgromadzi się na podstawce. Przesadzając roślinę warto również odmłodzić ją, usuwając suche pędy i dokładnie czyszcząc jej liście.

   

  Osłaniamy zimozielone

  Przedwiośniem słońce zaczyna świecić coraz mocniej. W takich warunkach, zimozielone rośliny – zarówno liściaste, jak i iglaste – mocno transpirują. Problemem jest w tym wypadku ciągle zmarznięta ziemia, z której rośliny nie mogą uzupełniać strat wody, spowodowanych przez nadmierne parowanie. Nieosłonięte rośliny mają w takich warunkach tendencję do szybkiego wysychania. Do cieniowania roślin możemy wykorzystać białą agrowłókninę lub plastikowe osłony o gęstych oczkach.

   

  Sad

  Zaczynamy coroczne cięcie

  Wczesną wiosną możemy rozpocząć cięcie krzewów. Najwcześniej zabieg przeprowadzamy na malinach jesiennych, którym wszystkie pędy wycinamy tuż nad ziemią. Jeżynie bezkolcowej natomiast przycinamy tylko pędy dwuletnie lub słabe jednoroczne. Pozostałe delikatnie skracamy i rozpinamy na podporze.

  Z cięciem krzewów owocowych wstrzymujemy się do momentu, gdy temperatury na stałe wzrosną powyżej 0 ̊C. Zaczynamy od agrestu i porzeczek, następnie przycinamy jabłonie. Cięcie wielu innych odmian drzew możemy przesunąć na okres po kwitnieniu.

   

    

  Warzywnik

  Przygotowujemy rozsady

  Na przedwiośniu możemy również zająć się przygotowywaniem rozsad wczesnych warzyw - selerów, kapusty, kalafiora, sałaty, cebuli czy pora. Jeśli rozsady przygotowujemy z nasion pochodzących z własnych upraw, koniecznie je zaprawmy. Podłoże powinno być wolne od chorób i niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Najlepiej do tego celu nadaje się oryginalny substrat torfowy specjalnie przygotowany do rozsad. Nasiona wysiewamy niezbyt gęsto.

   

  Siejemy w szklarni

  Gdy ziemia już rozmarzła, pod koniec lutego nawet w nieogrzewanych szklarniach i inspektach można rozpocząć siew rzodkiewki, kopru, cebuli oraz sałaty. Dla bezpieczeństwa, siewy okrywamy włókniną.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady