Porada: jesienne i zimowe odmiany jabłek

 • Z nadejściem jesieni w sadzie nie kończy się owocowanie, wręcz przeciwnie - pojawiają się nowe owoce, zwiastujące późne plony np. jabłoni czy gruszy. Oto jesienne i zimowe odmiany znanych owoców.

 • Późne owocowanie jabłoni ma wiele zalet. Przede wszystkim ich owoce dłużej pozostaną świeże podczas przechowywania zimą. (zdj.: Adobe Stock)
  Późne owocowanie jabłoni ma wiele zalet. Przede wszystkim ich owoce dłużej pozostaną świeże podczas przechowywania zimą. (zdj.: Adobe Stock)
 • Przyjmuje się, że w samej tylko Polsce uprawianych jest około tysiąca odmian jabłoni. Na tę sumę składają się odmiany znane od wieków, a także najnowsze, które znajdziemy tylko w sadach produkcyjnych. Tak duża liczba odmian sprawiła, że umownie  podzielono je na trzy grupy, przyjmując za kryterium termin dojrzewania owoców.

  Najwcześniej dojrzewają odmiany letnie. ‘Oliwka Żółta’, zwana popularnie ‘Papierówką’, ‘Close’ czy ‘Piros’ dojrzewają już w połowie lipca. Spośród nowszych, również wczesnych odmian nadających się do uprawy w ogrodzie, należy wymienić ‘Delbarestivale’ i ‘Celeste’. Ogólnie przyjmuje się, że grupa odmian letnich kończy dojrzewanie w połowie sierpnia. Jest to oczywiście data umowna, która może się zmieniać w zależności od sezonu oraz rejonu kraju.

   

   

  Kolejna grupa odmian to odmiany jesienne, których dojrzewanie owoców przypada na wrzesień. Najbardziej znane odmiany, polecane do uprawy amatorskiej, to: ‘Antonówka’, ‘Kosztela’, ‘Malinowa Oberlandzka’ i ‘Szampion’. W tym terminie dojrzewa również kilka odmian odpornych na parcha, jak ‘Freedom’, ‘Rubinola’ i ‘Florina’. Miąższ jesiennych odmian jabłek jest bardziej zwarty, przez co można je krótko przechować (około 2-3 tygodnie).

  Pod koniec września i w październiku dojrzewają odmiany zimowe. Do spożycia nadają się zazwyczaj po 2-3 tygodniach od zbioru. Im późniejsza odmiana, tym owoce będą mogły być dłużej przechowywane. Do cenionych odmian zimowych należą ‘Jonagold’, ‘Szara Reneta’ i ‘Idared’, która to odmiana nadaje się doskonale do długiego przechowywania. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady