Uprawa w szklarni – szklarnia w ogrodzie

 • „Pod osłoną ze szkła rośliny są chronione przed spadkami temperatur oraz… przed szkodnikami” – Halina Ryfczyńska, Otwock

 • Pierwsze pomidory dojrzewają już w połowie czerwca, ale zbiory mam aż do października.
  Pierwsze pomidory dojrzewają już w połowie czerwca, ale zbiory mam aż do października.
 • Zbudowanie szklarni było połową sukcesu. Przygotowanie ziemi w szklarni i zasadzenie roślin zajęło o wiele więcej czasu niż postawienie samej konstrukcji.

  Odpowiednie podłoże

  Najpierw musieliśmy z mężem zadbać o odpowiednie podłoże w szklarni. Andrzej
  przekopał i wyrównał ziemię. Potem przywiózł od gospodarza z sąsiedztwa kilka worków końskiego nawozu i znów przekopał glebę.

  Przygotowanie rozsad

  Szklarnia nie jest ogrzewana, więc pierwsze sadzonki pojawiają się w niej dopiero w kwietniu. Rozsady do szklarni przygotowuję już na początku lutego. Wysiewam wtedy do doniczek nasiona ulubionych warzyw i kwiatów. O tej porze roku rośliny mają w mieszkaniu wystarczająco dużo ciepła, by wykiełkować i podrosnąć. Oczywiście mogłabym kupić gotowe rozsady, ale samodzielne przygotowanie daje mi więcej satysfakcji.

  W szklarni uprawiamy pomidory

  Pod szklaną osłoną uprawiamy głównie pomidory. Są one na tyle duże, że wspieramy je na specjalnie rozwieszonych sznurkach. W sezonie do pielęgnacji roślin stosujemy tylko naturalne środki. Do podlewania – odżywczą kiszonkę z pokrzyw, a do opryskiwania – jeśli jest taka konieczność – wywar z czosnku, którego nie lubi większość szkodników. Takie zabiegi w zupełności wystarczają. Szklarnia sama w sobie stanowi doskonałą ochronę dla roślin. Zabezpiecza je przed  szkodnikami, które znajdują się w powietrzu i zwykle spadają z deszczem na warzywa rosnące na zewnątrz. W gruncie zawsze marnuje nam się część zbiorów, czego przy ekologicznej uprawie nie sposób uniknąć. Odkąd mamy szklarnię, warzywa nigdy nie chorują.

  Koniec sezonu

  Na koniec sezonu naszą osłonę dokładnie sprzątamy, a do podłoża dosypujemy trochę kompostu, dolomitu lub samego magnezu. Tego ostatniego pierwiastka bardzo brakuje w podwarszawskich glebach. Zimą naszą szklarnię wykorzystujemy do kopcowania.

  Halina Ryfczyńska

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: nagietka
  • 2014-03-10T00:00:00+01:00
 • 4 komentarze

  • Gość
   2014-03-17T15:37:27+01:00 rena (gość ) IP: 109.95.*.*
   tez planuje zalozyc szklarenke ale foliowa
  • bietka
   2014-03-19T13:02:08+01:00 bietka
   ja też mam taką małą szklarnię, mąż zrobił ściany ze starych okien, tylko dach jest z folii :)
  • Gość
   2014-06-04T11:44:10+02:00 Patrycja (gość ) IP: 94.40.*.*
   Witam, również mam mały tunel foliowy, w moim przypadku jest to lepsze rozwiązanie. Zaletą tunelu jest na pewno cena oraz to że możemy go szybko postawić w wybranym miejscu a w razie konieczności szybko złożyć i przenieść. Ja kupiłam taki tunel: dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/szklarnie/tunel-foliowy-3x4-12m-2/ . Pod osłoną uprawiam trochę warzyw, takie jak: pomidory, sałatę, kalafior, ogórki.
  • Gość
   2016-04-01T14:38:22+02:00 edyta (gość ) IP: 93.179.*.*
   Witam, mam zamiar założyć szklarnie i mam pytanie :jak się robi taką kiszonkę z pokrzywy i wywar z czosnku. Proszę o odpowiedź . Z góry dziękuję.

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady