Praktyczny Ogrodnik: sierpniowe poplony pod drzewami

 • W sierpniu drzewa i krzewy owocowe powoli przestają już rosnąć. Nie wyrastają ani nowe pędy, ani liście, a drzewa koncentrują się przede wszystkim na owocach. Jest to dobry czas na wysianie poplonów.

 • Poplon pod drzewkiem brzoskwini wyciągnie z gleby resztki azotu
  Poplon pod drzewkiem brzoskwini wyciągnie z gleby resztki azotu
 • Poplony powinniśmy wysiewać w puste miejsca, na których później, jesienią lub wiosną, będziemy sadzić drzewka owocowe. Przy starszych drzewach można wysiać poplony bezpośrednio pod nimi. Gdy drzewa rosną w rzędzie, należy wysiewać poplony w całym pasie wzdłuż rzędów. Gdy mamy pojedynczo rosnące drzewa, wtedy nasiona roślin poplonowych wysiewa się koliście wokół pnia.

   

   

  Poplony zazwyczaj wysiewa się po wcześniej uprawianych roślinach głównych, zwykle po uprzednio zebranych warzywach. Jednak w przypadku roślin sadowniczych możemy w połowie lata wysiać rośliny korzystnie wpływające na podłoże. Z roślin, które nadają się na poplony, bardzo dobra jest gorczyca, peluszka, a także łubiny. Wszystkie te rośliny działają korzystnie na glebę, ponieważ wzbogacają ją w cenną materię organiczną.

  Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy w naszym ogrodzie mamy słabą i piaszczystą glebę. Wysiane późnym latem poplony zdążą do jesieni urosnąć, aby można je było później ściąć i płytko przekopać. Poplon wysiany wiosną konkurowałby z drzewami owocowymi o azot, w efekcie czego drzewa słabiej by rosły.

  Natomiast w drugiej połowie lata rośliny wyciągną z gleby azot pozostały po wiosennym nawożeniu. Jest to korzystne dla drzew, ponieważ zbyt dużo azotu w glebie mogłoby nadmiernie przedłużyć ich wzrost. Zielone gałązki, które nie zdążą zdrewnieć do zimy, na pewno przemarzłyby podczas zimowych mrozów.

   

  Przemyślane ogławianie drzew

   

  Po poplonie w ziemi pozostaną ich korzenie, które w trakcie zimy będą się rozkładały. Wiosną korzenie drzew od razu będą korzystały ze składników, które pozostały w glebie. Niektóre rośliny oddziałują na drzewa jeszcze w inny sposób. Warto wiedzieć, że aksamitka Tagetes ma cenne właściwości, a mianowicie „wyłapuje” szkodliwe nicienie z gleby. Po wysianiu tych roślin w obrębie drzew liczebność szkodliwych organizmów znacznie spada.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady