Porada: początek jesieni pod znakiem wrzosu

 • Wrzos nieodłącznie kojarzy nam się z końcem lata. Coraz częściej, oprócz typowych wrzosowisk lub ogrodowych rabat, rośliny te wykorzystywane są także do ozdoby balkonów i tarasów.

 • Niewątpliwą zaletą wrzosów jest kompaktowy rozmiar, pozwalający uprawiać roślinę w niestandardowych aranżacjach. (zdj.: Adobe Stock)
  Niewątpliwą zaletą wrzosów jest kompaktowy rozmiar, pozwalający uprawiać roślinę w niestandardowych aranżacjach. (zdj.: Adobe Stock)
 • Jesienią nasze rabaty, jak również balkony oraz tarasy, zapełniają się uroczymi wrzosami. Choć w naturze wrzos kwitnie krótko, współczesne jego odmiany kwitną nawet przez kilka miesięcy. Rekordzistkami są tzw. odmiany pączkowe zaliczane do grupy Garden GirlsIch kwiaty nigdy się nie otwierają, cały czas pozostając w fazie zamkniętego, ale wybarwionego pąka.

  Przy umiarkowanych zimach pozostają dekoracyjne nawet do lutego! Doskonale nadają się także do zasuszania. Oprócz długiego kwitnienia, odmiany te cechują się dużą mrozoodpornością, dlatego sprawdzają się w uprawie pojemnikowej.

   


   

  Znajdziemy wśród nich odmiany o kwiatach (pąkach) białych: ‘Klaudia’ i ‘Alicia’, różowych, np. ‘Alexandra’, ‘Anette’, ‘Aphrodite’, czy czerwonokarminowych − ‘Larissa’. Ostatnio do grupy Garden Girls dołączyły także odmiany o barwnych liściach, m.in. ‘Bonita’ czy ‘Theresa’. Jak większość wrzosów, także odmiany pączkowe ogromne wrażenie robią w większych grupach, dlatego warto eksponować je po kilka w dużych donicach, koszach lub misach.

  Można je łączyć z innymi gatunkami, m.in. krzewami iglastymi, bylinami
  o ozdobnych liściach czy sezonowymi roślinami o szarym ulistnieniu. Do ozdoby stołu lub parapetu można je też sadzić pojedynczo w ustawionych obok siebie takich samych doniczkach lub osłonkach.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady