PiO: rozmnażanie żylistka

 • Żylistki należą do licznej grupy krzewów, które z powodzeniem można rozmnażać poprzez niezbyt skomplikowany zabieg pobierania i ukorzeniania sadzonek zdrewniałych. Tak się go przeprowadza.

 • Kwitnący żylistek szorstki deutzia scabra będzie jedną z najbardziej okazałych roślin w ogrodzie (zdj.: Fotolia.com)
  Kwitnący żylistek szorstki deutzia scabra będzie jedną z najbardziej okazałych roślin w ogrodzie (zdj.: Fotolia.com)
 • P: Mam pięknego żylistka i chciałabym go rozmnożyć, ale nie wiem, jak to się robi. Próbowałam go rozmnożyć podobnie jak rozmnaża się forsycję czy wejgelę, ale bez rezultatu.

  O: Żylistek (gatunki silnie rosnące) można rozmnożyć poprzez podział krzewu lub z sadzonek zdrewniałych, które pozyskujemy z silnych, lecz niezbyt grubych długopędów, które można całe pociąć na sadzonki. Międzywęźla pędów powinny być krótkie. Długopędy ścinamy dopiero po opadnięciu liści (od listopada do stycznia). Tniemy je na odcinki długości 18 centymetrów, na dolnym końcu cięcie wykonujemy prostopadle do pędu i tuż poniżej pąka, a koniec górny przycinamy tuż nad pąkiem lekko skośnie.

   

   

  Następnie dolny koniec zanurzamy w stymulatorze ukorzeniania i dodatkowo jeszcze w fungicydzie w postaci proszku (Kaptan). Sadzonki wiążemy w pęczki i ustawiamy w pozycji odwróconej, aby przeschły (24 godziny). Następnie sadzonki dołujemy w pozycji pionowej w miejscu zabezpieczonym przed mrozem (np. przysypane wilgotnym piaskiem w piwnicy).

  Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której pędy mogłyby ucierpieć od wilgoci lub wyschnięcia. Wczesną wiosną, gdy można już przystąpić do uprawy, w miejscu przeznaczonym do wysadzania sadzonek wzruszamy glebę tylko tak głęboko, jak wymaga tego samo wysadzenie.

  Sadzonki wciskamy do ziemi na tyle głęboko, by ponad powierzchnię gleby wystawał jedynie najwyższy pąk lub para pąków, i silnie ugniatamy po obu stronach. Wskazane jest też ściółkowanie sadzonek, można również wysadzać je poprzez czarną agrowłókninę (ogranicza to wzrost chwastów i wysuszanie powierzchni gleby). Późną jesienią wykopujemy już ukorzenione sadzonki i sadzimy na miejscach docelowych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady