Uprawa cyklamenu – rok z cyklamenem

 • „Każdego sezonu bulwy fiołka alpejskiego są większe i wydają więcej pąków” – Agnieszka Rembiszewska, Warszawa

 • Pełnia kwitnienia cyklamenu przypada na koniec jesieni i początek zimy.
  Pełnia kwitnienia cyklamenu przypada na koniec jesieni i początek zimy.
 • Cyklamen perski jest jedną z moich ulubionych roślin doniczkowych. Zachwyca swoimi kolorami i oryginalnie wywiniętymi płatkami kwiatów.
  Zima
  Cyklameny kupujemy zazwyczaj zimą. Wówczas na rynku jest ich najwięcej. Dobra cena i ładny wygląd kuszą, aby wnieść do domu choć odrobinę wiosny.Po pewnym czasie roślina traci swój urok. Gdy przekwitnie, a jej liście zaczynają żółknąć, oznacza to, że wchodzi w stan spoczynku.
  Wiosna
  Gdy cyklamen jest łysy i brzydki, nie wiemy, co z nim zrobić. Nie wyrzucajmy go! Wstrzymajmy nawożenie i ograniczmy podlewanie, aż do jego zasuszenia. Zamierające liście wyrwijmy wraz z ogonkami.
  Lato
  Latem w doniczce jest już tylko sama bulwa cyklamenu, która potrzebuje około 3 miesięcy odpoczynku. Można wówczas wynieść kwiat do piwnicy. Po upływie tego czasu przesadzamy go do świeżej ziemi, pozostawiając w 1/3 odkrytą bulwę. Nowa doniczka nie powinna być większa od tej dotychczasowej, gdyż cyklameny lepiej kwitną w ciasnych pojemnikach. Ważne jest jednak, aby miała solidny drenaż.
  Jesień
  We wrześniu cyklamen zaczynamy systematycznie podlewać, a po 3–4 tyg. od posadzenia co 7 dni zasilamy ją nawozem do roślin kwitnących. Do czasu pojawienia się pąków cyklamen trzymamy w temperaturze 8–10°C. Tak pielęgnowany cyklamen ponownie zakwitnie zimą.

  Agnieszka Rembiszewska

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: nagietka
  • 2014-01-16T00:00:00+01:00
 • 1 komentarz

  • Gość
   2014-10-22T14:25:25+02:00 Toska (gość ) IP: 83.21.*.*
   Jak często podlewamy cyklameny, stoi w domu, nie przy kaloryferze, na przeciwko. Czy teraz też zasilamy nawozem do kwiatów kwitnących?

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady