Warzywnik bez chemii – jak ekologicznie uprawiać warzywnik

 • „Wystarczy stosować kilka zasad ekologicznych, by co roku zbierać zdrowe i obfite plony” – Jadwiga Antonowicz-Osiecka, Korczyców

 • Gnojówka z pokrzyw zapobiega chorobom grzybowym.
  Zdjęcie 1 z 3
  Gnojówka z pokrzyw zapobiega chorobom grzybowym.
 • W uprawie naszego ogrodu kierujemy się ekologią i intuicją popartą kilkuletnim już doświadczeniem. Efektem takiego ogrodnictwa, nazywanego uczenie uprawą biodynamiczną, są zdrowe warzywa.

  • Wiosną nawozimy ziemię obornikiem, pryzmowanym najpierw przez rok w ustronnym kącie ogrodu. Nie przekopujemy ziemi zbyt głęboko, a jedynie solidnie ją spulchniamy. Wyczytałam, że w ten sposób nie naruszamy równowagi biologicznej gleby
  • Latem sporządzamy płynny krowieniec, którym podlewamy najbardziej wymagające rośliny. Mamy do tego celu kilkudziesięciolitrową beczkę. Napełniona jest w jednej czwartej nawozem i w trzech czwartych wodą. Stoi bez pokrywy przez kilka tygodni. Co jakiś czas mieszam jej zawartość. Po zakończeniu spieniania się preparatu (co oznacza jego przefermentowanie) rozcieńczam go wodą w stosunku 1:10. Taki nawóz najbardziej potrzebny jest ogórkom, ale inne rośliny też rosną po nim znakomicie. Oczywiś-
   cie, wzbogacony o sproszkowane rogi krowieniec można kupić w sklepie ogrodniczym, ale nasz równie dobrze spełnia swoją rolę.
  • Nie gardzimy naszym kompostem. Wzbogacamy go nierozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. Przyspiesza ona fermentację i znakomicie poprawia stan gleby.
  • Gnojówka z pokrzyw jest bogata w składniki mineralne. Sporządzam ją z 1 kg zielska i 10 l wody. Służy również do opryskiwania roślin (z wyjątkiem cebuli, czosnku i fasoli). Takie zabiegi nie tylko wzmagają ich wzrost, lecz także zapobiegają chorobom grzybowym i szkodnikom. Pokrzywowa gnojówka stosowana do tego celu jest bardzo wydajna. Należy ją rozcieńczyć ponad dziesięciokrotnie. Trzeba pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo i bardzo ostrożnie stosować ją w przypadku młodych roślin. Łatwo można spalić delikatne liście.
  • Przestrzegamy też zasady odpowiedniego sąsiedztwa roślin, które dzięki swoim właściwościom wspomagają się nawzajem. Między uprawami rosną zwykle nagietki, nasturcje i aksamitki, chroniące warzywa przed różnymi szkodnikami.

   

  Jadwiga Antonowicz-Osiecka

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady