Warzywnik bez chemii – jak ekologicznie uprawiać warzywnik

 • „Wystarczy stosować kilka zasad ekologicznych, by co roku zbierać zdrowe i obfite plony” – Jadwiga Antonowicz-Osiecka, Korczyców

 • Gnojówka z pokrzyw zapobiega chorobom grzybowym.
  Zdjęcie 1 z 3
  Gnojówka z pokrzyw zapobiega chorobom grzybowym.
 • W uprawie naszego ogrodu kierujemy się ekologią i intuicją popartą kilkuletnim już doświadczeniem. Efektem takiego ogrodnictwa, nazywanego uczenie uprawą biodynamiczną, są zdrowe warzywa.

  • Wiosną nawozimy ziemię obornikiem, pryzmowanym najpierw przez rok w ustronnym kącie ogrodu. Nie przekopujemy ziemi zbyt głęboko, a jedynie solidnie ją spulchniamy. Wyczytałam, że w ten sposób nie naruszamy równowagi biologicznej gleby
  • Latem sporządzamy płynny krowieniec, którym podlewamy najbardziej wymagające rośliny. Mamy do tego celu kilkudziesięciolitrową beczkę. Napełniona jest w jednej czwartej nawozem i w trzech czwartych wodą. Stoi bez pokrywy przez kilka tygodni. Co jakiś czas mieszam jej zawartość. Po zakończeniu spieniania się preparatu (co oznacza jego przefermentowanie) rozcieńczam go wodą w stosunku 1:10. Taki nawóz najbardziej potrzebny jest ogórkom, ale inne rośliny też rosną po nim znakomicie. Oczywiś-
   cie, wzbogacony o sproszkowane rogi krowieniec można kupić w sklepie ogrodniczym, ale nasz równie dobrze spełnia swoją rolę.
  • Nie gardzimy naszym kompostem. Wzbogacamy go nierozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. Przyspiesza ona fermentację i znakomicie poprawia stan gleby.
  • Gnojówka z pokrzyw jest bogata w składniki mineralne. Sporządzam ją z 1 kg zielska i 10 l wody. Służy również do opryskiwania roślin (z wyjątkiem cebuli, czosnku i fasoli). Takie zabiegi nie tylko wzmagają ich wzrost, lecz także zapobiegają chorobom grzybowym i szkodnikom. Pokrzywowa gnojówka stosowana do tego celu jest bardzo wydajna. Należy ją rozcieńczyć ponad dziesięciokrotnie. Trzeba pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo i bardzo ostrożnie stosować ją w przypadku młodych roślin. Łatwo można spalić delikatne liście.
  • Przestrzegamy też zasady odpowiedniego sąsiedztwa roślin, które dzięki swoim właściwościom wspomagają się nawzajem. Między uprawami rosną zwykle nagietki, nasturcje i aksamitki, chroniące warzywa przed różnymi szkodnikami.

   

  Jadwiga Antonowicz-Osiecka

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


    Sprawdź poprawne odpowiedzi!

 

 


 

     "Mój Piękny Ogród" oraz "Przepis na Ogród"                                  50% taniej!

            Roczna prenumerata za 48 złotych!

 

 

 


   "Mój Piękny Ogród" w wydaniu na tablety do końca kwietnia za darmo!

 

 
 
 

  


        Księżycowy Kalendarz Ogrodnika 2016

 

Wideo

Jak nawozić trawnik wiosną Odtwarzaj

Nasi eksperci

 

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

 

dr inż. Grzegorz Pusz

dr inż. Wojciech Pusz
konsultant sezonowy
Pytania dot. walki z chorobami roślin

środy godz. 17-18

tel. 71 376 28 42 

   e-mail: porady.mpo@gmail.com

Zapis do newslettera

 

„Mój piękny ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji i ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady