Przepis na Ogród: poprawiamy jakość gleby

 • Zamiast używać chemicznych nawozów, Czytelnik Przepisu na Ogród miesza swoją ogrodową ziemię z naturalnymi dodatkami: dolomitem, torfem, a nawet igliwiem. Oto przepis na poprawę jakości gleby.

 • Regenerując glebę roślin doniczkowych również należy zadbać o dostosowanie odczynu do rośliny, którą w niej sadzimy (zdj.: Adobe Stock)
  Regenerując glebę roślin doniczkowych również należy zadbać o dostosowanie odczynu do rośliny, którą w niej sadzimy (zdj.: Adobe Stock)
 • Autorem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Jarosław Sankowski z Krosna.

   

  Żeby rośliny rozwijały się prawidłowo, staram się zapewnić im odpowiednie jakościowo podłoże o właściwym dla nich pH. W handlu znajdziemy cały szereg dodatków, które możemy wprowadzić do gleby, aby poprawić jej strukturę lub odczyn.

  Jeśli mamy glebę zbyt kwaśną, by w ogóle zacząć uprawę, musimy dodać do niej substancje alkaliczne, takie jak dolomit, kreda lub zmielony wapień. Wzbogacamy nimi glebę przed sadzeniem i potem w miarę potrzeby, co kilka lat. Ciężkie gleby wymagają większych dawek niż piaszczyste. Dolomit możemy też używać jako nawóz magnezowo-wapniowy dla roślin wapieniolubnych.

   

   

  Do takich należą m.in.: rozchodniki, sasanki, miłek wiosenny i szafirki. Dolomit zastosowany na zakwaszony trawnik pomoże nam w walce z mchem. Ale rozsypanie go na trawnikach, które tego nie potrzebują, może prowadzić tylko do rozwoju chwastów i chorób grzybowych. Tych wszystkich dodatków wapniowych nie wolno stosować jednocześnie z innymi nawozami, gdyż powstaną związki nieprzyswajalne przez rośliny. Poczekajmy chociaż 3 tygodnie.

  Bardziej skomplikowane jest obniżenie odczynu gleby, czyli jej zakwaszenie. Jeżeli chcemy uprawiać rododendrony, wrzosy, borówki i inne rośliny kwasolubne, musimy im zapewnić podłoże o pH 4,5-5,5. Można to uzyskać, mieszając kwaśny torf o pH 4 i korę z drzew iglastych z glebą. Ilość torfu uwzględniamy w zależności od tego, jaki odczyn ma ziemia w ogrodzie. Warto zaopatrzyć się w podręczny pehametr. Wymieniamy podłoże z odpowiednio dużym zapasem w głąb i wokół rośliny.

  Ze względu na to, że pod kilka krzaczków trzeba kupić sporo torfu, u siebie w ogrodzie zastosowałem inny – tańszy sposób. Przydała się przywieziona od znajomych glina w workach. Domieszałem do niej igliwie spod drzew pół na pół. Do tej mieszanki dodałem jeszcze trochę torfu. W ten sposób uzyskamy też odpowiednio kwaśne podłoże.

  Mając na działce glebę ciężką, gliniastą, możemy ją rozluźnić, wprowadzając podczas przekopywania takie dodatki jak piasek, torf, korę lub trociny. Dla alkalicznej ziemi gliniastej, którą chcielibyśmy jednocześnie zakwasić, doskonałym dodatkiem będzie gips. Późniejszym nawożeniem możemy również regulować odczyn gleby, stosując nawozy zakwaszające lub alkaliczne.

   

   

  Mało znanym dodatkiem ulepszającym glebę jest mączka bazaltowa. Nie zmienia ona jej odczynu, a jedynie sprawia, że rośliny są zdrowsze i odporniejsze na choroby. To dobroczynne działanie najbardziej odczujemy w przypadku ubogich gleb piaszczystych, gdyż wzbogacimy je w szereg mikroelementów.

  Mączkę można stosować na każdej ziemi. Jest szczególnie polecana dla upraw ekologicznych. Ja dodaję ją też do kompostu oraz do obornika i gnojowicy, gdyż likwiduje ich uciążliwy zapach i ogranicza straty azotu. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady