Rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się urozmaiconą roślinnością w ogrodzie - niezależnie od pory roku i sezonu.

Kopytnik pospolity

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) - ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz małe wymagania uprawowe bylina ta często zastępuje trawnik w cienistych ogrodach. Liście kopytnika mają nerkowaty kształt, są ciemnozielone, skórzaste, osadzone na długich ogonkach. Dzwonkowate, purpurowe kwiaty pojawiają się wiosną. Żeby kopytnik tworzył gęsty, zwarty kobierzec należy mu zapewnić żyzne, próchnicze, zasadowe i wilgotne podłoże. Wymaga częstego podlewania. Na stanowiskach mało zasobnych, zasilamy rośliny kompostem lub obornikiem. Kopytnik pospolity jest mrozoodporny więc nie wymaga okrywania na zimę.

Pragnia syberyjska

Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) - to niewielka roślina dorastająca do 10 cm wysokości. Odporna na mróz i suszę bylina pochodzi ze wschodnich rejonów Europy i Azji. Ten płożący gatunek odznacza się zielonymi, klapowanymi liśćmi w odcieniu głębokiej zieleni. Wiosną pędy pokrywają się intensywnie żółtymi, dużymi, pięciopłatkowymi kwiatami. Roślina jest bardzo wszechstronna, dobrze rośnie zarówno w słońcu, jaki w cieniu, na lekkim, próchniczym i dość suchym podłożu. Szybko się rozrasta i łatwo się rozprzestrzenia, więc nie można jej pozostawić bez kontroli.

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity (Vinca minor) - to niewielka krzewinka dorastająca do 15 cm wysokości. Silnie rozgałęzione, płożące pędy barwinka pokryte są małymi, skórzastymi liśćmi w odcieniu ciemnej zieleni. Roślina zakwita w maju i kwitnie przez miesiąc niebieskimi, lejkowatymi kwiatami. Barwinek sprawdza się jako roślina okrywowa na dużych powierzchniach, skarpach, między rabatami i pod drzewami. Najlepiej rośnie w żyznej, bogatej w materię organiczną, zasadowej, dobrze zdrenowanej glebie. Jest odporny na suszę, ale będzie lepiej wyglądać i bujniej kwitnąć, gdy będzie regularnie podlewany. Toleruje zarówno otwarte słońce jak i silne zacienienie.

Śliwa płożąca

Śliwa płożąca (Prunus pumila var. depressa) - to nowość doskonale podkreślająca orientalny klimat ogrodu. Świetnie sprawdza się na murkach, skarpach oraz w ogrodach żwirowych. Ta niezwykła roślina nie tworzy pnia. Płoży się po ziemi, tworząc gęsty dywan wysokości 20-30 cm. Na czerwonawych pędach rosną lancetowate liście koloru zielonego. Jesienią przebarwiają się na kolor czerwonego wina. Wiosną śliwa płożąca obficie zakwita kiściami białych kwiatów. Jesienią w ich miejsce pojawiają się purpurowe, niewielkie owoce. Śliwa płożąca ma niewielkie wymagania i jest łatwa w uprawie. Urośnie zarówno w słońcu jak i w cieniu, nawet na słabym podłożu. Jest odporna na suszę, mróz oraz choroby i szkodniki.

Rdest pokrewny

Rdest pokrewny (Polygonum affine syn. Bistorta affinis) - to bardzo efektowna bylina zadarniająca pochodząca z Himalajów. Dobrze wypełnia miejsca pod wysokimi drzewami, świetne sprawdza się w obsadzaniu skarp, murków i brzegów zbiorników wodnych. Dorasta do 25 cm wysokości. Tworzy gęsty dywan szerokich, lancetowatych liści, który wiosną pokrywa się różowymi kwiatami. Zebrane w kłosy wspaniale kontrastują z ciemną zielenią ulistnienia. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Rdest pokrewny nie przysparza kłopotów w uprawie. Dobrze rozwija się zarówno w słońcu jaki i w półcieniu. Wymaga podłoża żyznego, próchniczego i wilgotnego. Jest odporny na choroby oraz mrozoodporny.