Wonna porzeczka krwista

 • Porzeczka krwista jest idealną rośliną do uprawy w dużych miastach, bardzo dobrze znosi bowiem wszelkie zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo, kwitnąc wygląda niebywale efektownie!

 • Porzeczka krwista Ribes sanguineum (zdj.: Fotolia.com)
  Porzeczka krwista Ribes sanguineum (zdj.: Fotolia.com)
 • Autorem tekstu jest dr Przemysław Bąbelewski

  Wiosną w kwietniu ukazuje swoje piękno porzeczka krwista Ribes sanguineum Pursh o czerwonych, różowych lub białych kwiatach, które podczas kwitnienia wyglądają bardzo efektownie. Kwiaty zebrane są w zwisające lub wyprostowane grona długości 6-8 cm. Jest to najładniejszy gatunek porzeczki, doskonale komponujący się na rabacie z forsycjami i świdośliwami, czyli krzewami kwitnącymi wczesną wiosną przed rozwojem liści, oraz szafirkami, cebulicami i tulipanami.

  Po kwitnieniu zawiązuje nieliczne małe czarne jagody pokryte niebieskawobiałym woskowym nalotem. Porzeczka krwista to krzew o pokroju zbliżonym do owocowych form porzeczek. Ma wyprostowane pędy pokryte miękkimi włoskami. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Na pędach osadzone są 3-5-klapowe pachnące liście. Wszystkie części rośliny wydzielają aromatyczny zapach.

   


   

  Wymagania porzeczki krwistej

  Porzeczka krwista lubi stanowiska słoneczne lub lekko ocienione, najlepiej zaciszne, o glebie próchnicznej, w dobrej kulturze. Na glebach przeciętnych również rośnie, ale wolniej. Nie lubi gleb ciężkich, zimnych i zlewnych, na których często przemarza. Toleruje zwiększoną zawartość wapnia w glebie. Podczas surowych zim pędy lub całe krzewy mogą przemarzać, dlatego w chłodnych rejonach północno-wschodniej Polski należy zabezpieczyć roślinę przed zimnem.

  W polskim klimacie porzeczka nie należy do roślin długowiecznych. Krzew bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, nadaje się więc do sadzenia w okręgach przemysłowych i miastach.

  W Polsce uprawia się ozdobne odmiany różniące się barwą i intensywnością wybarwienia oraz długością gron kwiatowych. Do ciekawych należą:

  - ‘Atrorubens’ – o ciemnoczerwonych kwiatach zebranych w krótkie kwiatostany. Dorasta do 1,5 m.

  - ‘King Edward VII’ – ma jasnoczerwone kwiaty zebrane w długich 10-cm gronach. Dorasta do 1,5 m. W ogrodzie powinna być posadzona na stanowisku słonecznym, ale zacisznym, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna.

  - ‘Splendens’ – odmiana silnie rosnąca. Dorasta do 2 m. Kwiaty ciemnoczerwone, rozwijające się wcześnie wiosną.

   

  Barwy zdrowia

   

  Dostępność porzeczki krwistej

  W szkółkach dostępne są krzewy w formie krzaczastej lub szczepione na niskim pniu na wys. 1-1,5 m (najlepiej kupować w doniczkach). Wiosną, po posadzeniu, przez pierwsze dwa lata przycinamy porzeczkę nad 3-4 pąkiem od dołu, aby się rozgałęziła. Później nie wymaga corocznego przycinania, a odmładza się ją po 10 latach, wycinając kilka najstarszych pędów nisko nad glebą na wysokości 10-15 cm.

  Krzewy porzeczki dobrze rozmnaża się z sadzonek zdrewniałych, ciętych w listopadzie i grudniu, przetrzymywanych do wiosny, a następnie sadzonych do gruntu. Możliwe jest również rozmnażanie za pomocą odkładów.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady