W cebulach narcyzów

 • Tegoroczny sezon ogrodowy powoli się kończy. Pamiętajmy, że za kilka miesięcy nadejdzie kolejny. Piękną ukwieconą wiosnę zapewnią nam cebule posadzone już teraz. Oto jak powinno się to robić.

 • Żywotność narcyzów połączona z niewielkimi wymaganiami sprawia, że ich uprawę prowadzić możemy na wielu różnych stanowiskach. (zdj.: iStock)
  Żywotność narcyzów połączona z niewielkimi wymaganiami sprawia, że ich uprawę prowadzić możemy na wielu różnych stanowiskach. (zdj.: iStock)
 • Kwiaty chryzantem są wciąż piękne, jeszcze cieszą nas kolorowe liście drzew. Zachwycając się wspaniałościami jesieni, łatwo można zapomnieć, że jest już pora, aby rozpocząć przygotowania do następnego sezonu kwiatowego. Jeżeli chcemy, aby wiosną na rabacie i trawniku zakwitły narcyzy, powinniśmy się zmobilizować do pracy i właśnie teraz posadzić cebule naszych ulubionych kwiatów wiosennych.

  Termin jesiennego sadzenia cebul ozdobnych jest dosyć ważny. Najlepszy jest okres od września do początku października. Rośliny posadzone późną jesienią lub na początku zimy zakwitną także w marcu lub kwietniu, ponieważ zawiązki kwiatów ukształtowały się w cebulach w fazie spoczynku. Jednak bardzo często są one słabsze, mają gorzej rozwinięty system korzeniowy i mniej dorodne bywają cebulki przybyszowe.

   

   

  Jeśli cebule posadzimy zbyt blisko siebie, cebulki potomne będą niezbyt mocno rozrośnięte. Optymalny odstęp między sadzonymi cebulami wynosi 5 centymetrów. Głębokość, na której umieszczamy cebule, zależy od ich wielkości. Przyjmuje się, że narcyzy sadzimy na głębokość dwa razy większą niż wysokość cebuli.

  Narcyzy są roślinami silnymi i żywotnymi. Dobrze czują się na różnych stanowiskach, dla wielu odmian nie ma znaczenia, czy rabata jest nasłoneczniona, czy też zacieniona. Ważne jest, aby w fazie spoczynku cebul podłoże nie było zbyt mokre. Małe wymagania narcyzów warto wykorzystać.

   

  Zakładamy cebulową rabatę

   

  Intrygujące odmiany narcyzów

  Niewysokie odmiany z grupy Anielskie Łzy lub Tazetta czują się doskonale i są ozdobą nasłonecznionego ogródka skalnego. Na rabacie mieszanej między tulipanami i wcześnie kwitnącymi bylinami trudno nie zauważyć wysokich wielkokwiatowych narcyzów trąbkowych, np. odmiany ‘Golden Harvest’.

  Niezwykle efektownie wygląda łąka narcyzowa, gdy na zielonym dywanie trawnika pojawiają się różnej wielkości wysepki na przykład białych pachnących kwiatów narcyza poetyckiego ‘Actaea’. Odmiany ‘Tete a Tete’ i ‘Las Vegas’ bardzo dobrze czują się w miejscach półcienistych. Tutaj chętnie tworzą nowe cebulki przybyszowe. W ten sposób kobierzec jaskrawych biało-żółtych i żółtych kwiatów staje się z roku na rok większy.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady