Sadzenie i pielęgnacja chabrów wielkogłówkowych

 • Chabry o kwiatostanach osiągających do 10 centymetrów średnich zachwycają zarówno latem i zimą, na rabatach, skalnych skarpach i w wazonie. Oto, jak powinno się je pielęgnować, rozmnażać oraz sadzić.

 • Mylącą cechą chabrów wielkogłówkowych jest żółta, a nie chabrowa, barwa kwiatów. (zdj.: Adobe Stock)
  Mylącą cechą chabrów wielkogłówkowych jest żółta, a nie chabrowa, barwa kwiatów. (zdj.: Adobe Stock)
 • Autorką tekstu jest mgr inż. Agata Woźnicka

  Chaber wielkogłówkowy Centaurea macrocephala został wprowadzony do uprawy na początku XIX wieku. Jego ojczyzną jest Kaukaz. Tworzy duże kępy dorastające do 120 centymetrów wysokości i 90 centymetrów szerokości. Rośnie silnie. Ma grube, sztywne i wyprostowane pędy o pustym wnętrzu. Lancetowate liście odziomkowe o nieznacznie ząbkowanym brzegu zwężają się w ogonek.

  Liście łodygowe są węższe, górne siedzące, szorstkie. Okazałe, podobne do ostów kwiatostany pojawiają się w lipcu i sierpniu na końcach pędów. Zewnętrzną okrywę koszyczka tworzą błyszczące pergaminowe łuski w kolorze srebrzysto-brązowym. Kwiatostany osiągają nawet do 10 centymetrów średnicy.

   

  Rozmnażanie

  Rośliny najłatwiej uzyskać z nasion. Można je kupić lub zebrać jesienią. Wysiew przeprowadzamy od lutego do czerwca w rozsadniku lub pod osłonami. Kiełkowanie bywa nieregularne i wymaga trochę czasu (około 2-3 tygodni), ale nie stwarza problemów. Nasiona z własnego zbioru wymagają okresu chłodu. Po listopadowym, grudniowym wysiewie skrzynki lub doniczki należy wystawić na zewnątrz.

  Dopiero po przemrożeniu siewki można przenieść do ciepłego (15°C) i widnego pomieszczenia. Jeżeli pozostaną na zewnątrz całą zimę, wykiełkują w kwietniu-maju. Podrośnięte siewki przepikowujemy pojedynczo do oddzielnych pojemników. Młode rośliny wymagają dużo światła. Gdy miną ostatnie przymrozki, można je wynieść na dwór. 

   

   

  Zastosowanie

  Chaber wielkogłówkowy doskonale prezentuje się solo i w grupie  na rabatach bylinowych, przy murkach i na skalnych skarpach. Z wybranymi gatunkami tworzy kwitnące łąki. W dużych ogrodach i parkach można nim obsadzać większe powierzchnie. Ładnie wygląda w towarzystwie powojników, astrów, innych chabrów, dyptamu jesionolistnego, rozchodnika ostrego, maku wschodniego, liatry kłosowej, dzwonka skupionego, wilczomlecza pstrego, ostróżek, płomyka wiechowatego, firletki i złocieni.

  Chociaż zaleca się ogławianie roślin po kwitnieniu, pozostawione owocostany przetrwają do następnego roku i będą dekorować ogród przez całą zimę. Ścięte późnym latem i zasuszone będą mocnym akcentem w zimowym bukiecie. Chaber wielkogłówkowy polecany jest także do uprawy na kwiat cięty. Jego kwiatostany długo zachowują świeżość w wazonie.

   

  Stanowisko

  Chaber wielkogłówkowy nie należy do wymagających roślin. Bardzo dobrze znosi okresową suszę. Jest wytrzymały i całkowicie zimotrwały. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu na przepuszczalnej i żyznej glebie. Rośnie także
  na glebach zasadowych. Może być uprawiany w pobliżu krzewów oraz drzew. Silny system korzeniowy pozwala mu na współzawodnictwo z dużymi roślinami.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady