Porada: doświetlanie winorośli

 • Przy dużej liczbie liści, z zagęszczonego krzewu wykształci się mniej owoców lub będą one niezbyt smaczne. Dlatego tak ważne jest doświetlanie winorośli, obrywanie zbędnych liści wykonujemy w czerwcu.

 • Doświetlając winorośl pamiętajmy o przycinaniu zbyt długich pędów. Miejsce cięcie nie powinno jednak być zbyt blisko gron owoców. (zdj.: Adobe Stock)
  Doświetlając winorośl pamiętajmy o przycinaniu zbyt długich pędów. Miejsce cięcie nie powinno jednak być zbyt blisko gron owoców. (zdj.: Adobe Stock)
 • Winorośl należy do krzewów tworzących dużą masę zieloną. Długie pędy już na początku lata okrywają się rozłożystymi liśćmi. Niestety, zbytnie zagęszczenie krzewu sprawia, że dojrzewające owoce często pozostają zacienione.

  Przy niedostatku słońca grona owoców rosnących pod parasolem liści nie będą mogły uzyskać ani odpowiedniej wielkości, ani dobrego smaku. Dodatkowo nadmiar zielonych liści powoduje nie tylko zacienienie owoców, ale i zużywanie wody i składników pokarmowych, które powinny trafić do owoców.

  Letnia pielęgnacja winorośli polega przede wszystkim na skracaniu i usuwaniu niepotrzebnych pędów.Zaletą tego zabiegu jest także zwiększenie przewiewności krzewu, przez co poprawia się jego zdrowotność. Grona owoców szybciej wysychają po deszczu i są w mniejszym stopniu porażane przez chorobotwórcze grzyby.

   

   

  Doświetlanie krzewu wykonujemy w drugiej połowie czerwca i w lipcu, gdy wyraźnie widać już młode zawiązki przyszłych gron. Na każdej latorośli powinny pozostać najwyżej 2-3 grona. Za ostatnim gronem pęd należy przyciąć. Nie powinniśmy przy tym ciąć zbyt blisko grona. Zawsze musimy pozostawić jeszcze kilka liści, które będą odżywiały dojrzewające grona. Z kątów liści wyrastają także często pędy, tzw. pasierby, które z kolei powinniśmy uszczykiwać za pierwszym liściem.

   

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady