Porada: cztery pory roku róż

 • Gwarantem obfitego i zdrowego kwitnienia róż, jest metodyczna całoroczną pielęgnacja. Na szczęście róże nie są wyjątkowo wymagające, a cały trud włożony w pielęgnacje warta jest końcowego efektu.

 • Podczas kwitnienia zalecamy przeglądanie wierzchniej strony liści w poszukiwaniu mszyc. (zdj.: Adobe Stock)
  Podczas kwitnienia zalecamy przeglądanie wierzchniej strony liści w poszukiwaniu mszyc. (zdj.: Adobe Stock)
 • Pielęgnacja róż wiosną

  Wiosną sadzi się róże nagokorzeniowe. Krzewy powinno się na jaki czas zakopczykować (optymalnie na 4 tygodnie), aby nie uszkodziły ich późne przymrozki. Cięcie starszych krzewów rozpoczynamy zwyczajowo wtedy, gdy zaczynają kwitnąć forsycje. Po cięciu róże zasilamy nawozem długodziałającym (trzymiesięcznym).

   

  Lato a pielęgnacja róż

  W lecie, ważne jest regularne odchwaszczanie, wycinanie przekwitłych kwiatów i kontrolowanie zdrowia roślin. Najpóźniej do połowy lipca róże należy zasilić drugą dawką nawozu.

   

   

  Róże jesienią

  Znów można sadzić krzewy nagokorzeniowe.

   

  Zimowanie róż

  Przy niskich lub ujemnych temperaturach, wszystkie róże powinny być zakopczykowane. Jeżeli mają zimować na zewnątrz, doniczki należy otulić ociepliną. W tym celu można wykorzystać stary lniany worek lub folię pęcherzykowatą. Pojemnik ustawiamy na kawałku styropianu. Nadziemną część krzewu przykrywamy jutowym workiem. Od czasu do czasu, gdy temperatura jest dodatnia, rośliny podlewamy. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady