Porada: przyczyny braku kwitnienia hortensji

 • Przemarznięcie, źle przeprowadzone cięcie czy niekorzystny odczyn gleby - czynników powodujących brak kwitnienia hortensji jest wiele. Oto lista najczęstszych przyczyn słabego rozwoju tych roślin.

 • Hortensje będą miały o wiele większe szanse zakwitnąć, gdy zadbamy o odpowiedni (tj. zasadowy) odczyn gleby. (zdj.: iStock)
  Hortensje będą miały o wiele większe szanse zakwitnąć, gdy zadbamy o odpowiedni (tj. zasadowy) odczyn gleby. (zdj.: iStock)
 • 1. Przemarznięcie roślinyhortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które są najbardziej narażone na przemarznięcie w czasie zimy oraz te, które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.

  2. Nieprawidłowe cięcie – wycięcie jesienią tegorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które zakwitłyby w następnym roku.

   

   

  3. Zbyt dużo cienia – hamuje on rozwój pąków kwiatowych.

  4. Zbyt zasadowy odczyn gleby – przyczynia się on do słabego rozwoju rośliny, liście żółkną, jest to tzw. chloroza liści. Zbyt zasadowy odczyn gleby zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, a żelazo jest głównym składnikiem zielonego barwnika (chlorofilu), który odpowiada za procesy fotosyntezy.

  5. Zbyt suche podłoże – hamuje rozwój rośliny.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Zapowiedź grudniowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady