ABC cięcia krzewów ozdobnych

 • Rzadko które krzewy nie wymagają wiosennego cięcia, wykonywanego przed rozpoczęciem wegetacji. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ten zabieg, by przyśpieszyć rozwój rośliny i poprawić jej pokrój.

 • Derenie to jedne z tych roślin, którym cięcie nie jest konieczne do utrzymania atrakcyjnego pokroju. (zdj.: Adobe Stock)
  Derenie to jedne z tych roślin, którym cięcie nie jest konieczne do utrzymania atrakcyjnego pokroju. (zdj.: Adobe Stock)
 • Niektóre krzewy, np. magnolia, świdośliwa i dereń kwiecisty, nawet bez cięcia rozwijają się zdrowo i trwale utrzymują nienaganną formę. To jednak wyjątki, bo większość krzewów wymaga regularnego skracania pędów. Cięcie sprawia, że korona ładnie się krzewi i kwitnie. Są różne terminy cięcia.

  Gatunki kwitnące latem przycina się (z reguły) przed okresem wegetacyjnym, ponieważ pąki zawiązują się u nich na młodych tegorocznych przyrostach.
  Z kolei gatunki kwitnące wiosną, jak na przykład forsycja, kolkwicja czy złotlin, zawiązują pąki na pędach ubiegłorocznych. 
  Przycięcie pędów pozbawiłoby je zatem kwiatów.

   


   

  Roślina przeważnie odbija tym silniej, im mocniej zostanie przycięta. Wynika to
  z tego, że cała siła wzrostu jest rozdzielana na kilka pąków, z których wyrastają długie, mocne pędy. Jeżeli cięcie jest powierzchowne, z korony wyrasta więcej krótkich przyrostów.

  Ostrze sekatora przykładamy zawsze bezpośrednio ponad pąkiem lub rozgałęzieniem pędów. Jeśli cięcie przeprowadzimy w innym miejscu, pozostaną po nim nieestetyczne kikuty.

  Należy unikać skracania wszystkich pędów na tej samej wysokości, bo wówczas rośliny przybierają nienaturalny wygląd. Takie krzewy, jak lawenda
  i pięciornik, źle znoszą głębokie cięcie sięgające nieulistnionych starszych części pędu, dlatego w ich przypadku powinniśmy ciąć nieco płycej. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady