Wrzesień w sadzie

 • Sady we wrześniu są jeszcze pełne owoców, przede wszystkim jesiennych odmian jabłek czy śliwek. Ich zbiór, podobnie jak i np. zebranie orzechów powinno być naszym głównym wrześniowym zadaniem.

 • Przygotowujemy przechowalnie

  We wrześniu dojrzewa wiele jesiennych odmian jabłek, gruszek i śliwek. Owoce te nadają się do spożycia 2-3 tygodnie po zerwaniu z drzewa. Aby osiągnęły one jak najlepsze walory smakowe, muszą być do tego czasu przechowywane we właściwych warunkach, a mianowicie w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności.

  Przed złożeniem ich do trzy tygodnie wcześniej pobielonej i odkażonej, np. Miedzianem, przechowalni, warto owoce posortować i usunąć wszystkie
  z najmniejszymi oznakami uszkodzeń mechanicznych oraz objawami chorobowymi. Skrzynki na owoce powinny być umyte i suche. Owoce wkładamy do pojemników ostrożnie, nie obijając ich o siebie ani o brzegi skrzynki.

   

   

  Zbieramy orzechy

  Orzechy laskowe i włoskie zbieramy, gdy same spadną z drzewa. Jest to dla nas znak, że są już dojrzałe. Następnie podsuszamy je kilka tygodni w temperaturze pokojowej. Do przechowywania orzechów najlepiej nadają się przewiewne, płócienne woreczki.

   

  Zbieramy sadzonki zdrewniałe

  O tej porze roku możemy przystąpić do rozmnażania porzeczek. Na sadzonki wykorzystuje się pędy jednoroczne, które tnie się na 15-20 centymetrowe odcinki. Końcówki umieszcza się w wilgotnym piasku zmieszanym z torfem na okres około 2 tygodni. W tym czasie na ranie wytworzy się kalus. Tak przygotowane sadzonki łatwo się ukorzenią i przyjmą.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady