Porada: cięcie gwarantujące kwitnienie u glicynii

 • Silnie rosnąca i jeszcze silniej kwitnąca glicynia, jest pnączem wymagającym późno letniego cięcia do utrzymania obfitego pokroju. Na szczęście, zabieg ten nie jest przesadnie skomplikowany.

 • Wiszące pędy bogate w małe kwiatostany są niewątpliwą cechą charakterystyczną tego spektakularnego pnącza. (zdj.: Adobe Stock)
  Wiszące pędy bogate w małe kwiatostany są niewątpliwą cechą charakterystyczną tego spektakularnego pnącza. (zdj.: Adobe Stock)
 • Glicynia chińska Visteria sinensis i kwiecista Visteria floribunda to bardzo silnie rosnące pnącza, dlatego powinny owijać się dookoła mocnych i stabilnych podpór. Bardzo ważne jest cięcie tych roślin w sierpniu. Polega ono na przycięciu młodych, długich przyrostów nad 2-4 pąkiem.

   


   

  Silne ich skrócenie przyczyni się do zawiązania pąków kwiatowych na pozostawionych pąkach. Zabieg ten powoduje również osłabienie wzrostu oraz zmusza rośliny do wejścia w fazę generatywną w następnym sezonie, czyli wiosną, kiedy kwitną te przepiękne pnącza. Szczególnie istotne jest wykonanie tego cięcia u krzewów, które jeszcze nie kwitły lub których kwitnienie jest nierównomierne i nie powtarza się corocznie wiosną.

  Pamiętajmy, że glicynia chińska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, koniecznie zacisznych i osłoniętych przed wysuszającymi mroźnymi wiatrami.sierpniu najlepiej nawieźć ją nawozem potasowym, aby przygotowała się do dobrego zimowania.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady