Pobieranie sadzonek z żywotników

 • Niezbyt wymagające, choć czasochłonne, rozmnażanie żywotników z pobieranych własnoręcznie sadzonek jest sprawdzoną, i ekonomiczną, alternatywą dla kupowania młodych okazów ze szkółki.

 • Sadzonki, tzw. piętki, pobieramy z fragmentów starszych pędów. (zdj.: Adobe Stock)
  Sadzonki, tzw. piętki, pobieramy z fragmentów starszych pędów. (zdj.: Adobe Stock)
 • Koszt balotowanej sadzonki żywotnika wysokości około jednego metra waha się w granicach 10-20 złotych. Niedużo, ale by stworzyć żywopłot, potrzebujemy niekiedy nawet kilkudziesięciu sadzonek (by uzyskać gęsty żywopłot, drzewka sadzimy co 70 centymetrów). Warto więc zastanowić się nad rozmnożeniem żywotnika domowym sposobem. Nie jest to trudne, ale wymaga czasu.

  Żywotniki, a także jałowce i cyprysiki można rozmnażać od końca sierpnia do listopada. Sadzonki przygotowujemy z pędów tegorocznych pobranych z fragmentem zeszłorocznego drewna, tzw. piętką.

   


   

  Pojemniki z ukorzeniającymi się z sadzonkami przetrzymujemy pod folią lub w szklarence w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Mnożarkę należy od czasu do czasu wietrzyć, w przeciwnym razie sadzonki ulegną zakażeniu chorobami grzybowymi. W słoneczny dzień sadzonki cieniujemy.

   

  Pobieranie sadzonek z żywotników

  1. Na sadzonkę wybieramy kilku-, kilkunastocentymetrowe tegoroczne przyrosty, które odrywamy z tzw. piętką, czyli fragmentem starszego pędu.

  2. Piętkę przycinamy tak, aby na dole pędu pozostało jedynie niewielkie zgrubienie.

  3. Najniżej położone listki usuwamy.

  3a. Miękki wierzchołek skracamy.

  4. Dolny koniec pędu traktujemy ukorzeniaczem (najlepiej typu A). Sadzonek nie wciskamy bezpośrednio w podłoże, lecz wsuwamy do wcześniej przygotowanych (patykiem) otworów.

  5. Sadzonkę sadzimy do podłoża będącego mieszanką ziemi i piasku o temperaturze ok. 20°C. Podłoże w doniczce dobrze dociskamy i obficie nawadniamy.  Młode żywotniki powinny się ukorzenić po sześciu do ośmiu tygodniach. Wówczas należy przenieść je do inspektu.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady