Encyklopedia roślin - porady

Naturalistyczny wielopokoleniowy ogród

Mój ogród jest bardzo stary. Od wczesnej wiosny, do późnej jesieni, a nawet zimy, kwitną kwiaty. Wczesną wiosną witają rabaty z tulipanami, narczyzami, żonkilami. Kwitną krokusy, cebulice, hiacynty, nieco później podziw budzą piękne kwiaty porzeczki ozdobnej oraz zapachem przypominającym lipę - krzaczasta hortensja. Są też 2 czerwone azalie, złotokap, amarantowy szczodrzeniec i przepiękny o pełnych kwiatach (przypominających białe różyczki) jaśmin. W moim ogrodzie są też rzadko spotykane rośliny - kokorycz wielokwiatowa, lilie złotogłów i tygrysie. Na początku lata, w całej krasie prezentują się w całej krasie 2 krzewy parzydła leśnego, kwitną kremowe, niebieskie i różowe hortensje. W cienistej części ogrodu rosną funkje. Są też białe i amaranowe serduszka, okazałe pełniki i bergenie. Co roku wysadzam też rabatę mieczyków oraz dalii pomponowych. Wysiewam cynie wielkokwiatowe oraz astry. Ogród jest bardzo duży, a więc obok bardzo dużej ilości kwiatów, jest też kącik z ziołami. Uprawiam oregano,bazylię (wysiewam z zebranych w poprzednim roku nasion), miętę pieprzową, melisę, szałwię lekarską, majeranek. Jest też część przeznaczona na warzywa, a nawet poletko ziemniaków. Zebrane plony zaspokajają potrzeby rodziny na całą zimę. Są też drzewa owocowe i trawnik, gdzie przy dobrej pogodzie można napawać się pięknem ogordu i biesiadować. Nad "bezpieczeństwem" ogrodu czuwają anioły, które sfrunęły na ścianę szopy z narzędziami. Jest też niezwykłą budowla - zamek warowny z fosą.

W zgodzie z naturą

Jest takie miejsce na ziemi,które skupia na sobie uwagę naszej rodziny.To nasz ogródek działkowy,którym opiekujemy się od 11lat.Działka nie jest duża,ma 435metr.kw,ale za to przytulna i bardzo funkcjonalna.Znajduje się w ROD Szarotka w Tychach-Wilkowyjach.Ma charakter typowo rekreacyjny i wypoczynkowy,skupia na sobie całą naszą uwagę i domaga się troski.Ramę ogródka stanowią z dwóch stron szmaragdy,z trzeciej piękny żywopłot a z czwartej rabata mieszana,stworzona z jodły,świerków,cisów,berberysów,wierzb "Hacuro-Nishiki"i innych pięknych roślin.Na rabatach postawiłam na różnorodność w nasadzeniach,więc już od wczesnej wiosny,do póznej jesieni ciągle coś się dzieje.Począwszy od krokusów,miodunek i fiołków rogatych,potem szaleństwo zaczynają tulipany,szafirki,narcyzy a kończą jesienne byliny.Rośliny prześcigają się w kwitnieniu a piękno można dostrzec w kwitnieniu azalii,różaneczników i bylin -piwonii,irysów,liliowców,naparstnic,ostróżek...Jesień jest równie imponująca za sprawą kwiatów i dekoracji.Całość uzupełniam "ogrodem w donicach". Lubię tworzyć kompozycje z roślin jednorocznych.Ich siła i chęć wzrostu jest wprost niebywała.Do tego cudnie pachnące i jakże użyteczne w kuchni zioła,dopełniają całość.Kocham i wykorzystuję kamień,naturalne wyroby z wikliny i starocie,zakupione na targach.Dbamy o ptaki,owady i zwierzęta w ogrodzie.Tu żyjemy i gospodarujemy zgodnie z rytmem natury.Tego człowiek chyba najbardziej potrzebuje,bo po prostu,czujemy się niebywale szczęśliwi.

Moje ogrodowe klimaty.

Ogród to spora inwestycja, dlatego urządzam go etapami. Nie jest duży, ale staram się, żeby był zadbany, ładny i funkcjonalny. Rośną w nim iglaki, krzewy, byliny i kwiaty, które sprawiają, że jest miło i kolorowo. Kocham prace w ogrodzie i cieszę się z efektów jakie ta praca przynosi. Dużo roślin rozmnażam i wysiewam sama, czasem metodą prób i błędów. Daje mi to jednak sporą satysfakcję, zwiększam przy tym swoją wiedzę. Obsadziłam go dużą ilością kwiatów wonnych i miododajnych, wabiących pszczoły, motyle... Lubię kamień, drewno i stare przedmioty, którym można nadać nowe życie... W wygospodarowanej części ogrodu zorganizowałam kącik z ławeczką, stolikiem i huśtawką. Kącik otoczony jest drewnianymi panelami, drzewami i roślinami, co daje poczucie intymności i służy do odpoczynku. Przy domu znajduje się kącik wypoczynkowy pod piękną, pnącą różą, która co roku obdarowuje mnie burzą kwiatów. Jest to, również miejsce spotkań z rodziną i z przyjaciółmi. Do stworzenia fajnego klimatu wykorzystuję różne dekoracje, które wykonuję samodzielnie. Wszystko co w nim powstało jest moim pomysłem i praktycznie przeze mnie wykonane. Od ośmiu lat spełniam swoje marzenie o fajnym ogrodzie i prawie osiągnęłam wymarzony efekt… prawie, bo ogród to niekończąca się opowieść, która nadal trwa… Cieszę się, że mogę w kilku zdaniach ją opowiedzieć i przekazać obrazem. Pozdrawiam Elżbieta