Autorem tekstu jest Krzysztof Mielicki

Dla zdecydowanej większości naszych doniczkowych roślin zima to najtrudniejszy okres. Często jest dla nich prawdziwą próbą przetrwania, nadwątlającą ich kondycję, co oczywiście odbija się na ich wyglądzie. Zimą dni są bardzo krótkie, a rośliny otrzymują niedostateczną ilość światła do rozwoju. Rozwiązaniem idealnym byłoby ich doświetlanie, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Okres niedoboru światła byłby o wiele łatwiejszy do przetrwania, gdyby nie fakt, że ogrzewamy mieszkania. Sztucznie podnosimy temperaturę, przez co rośliny wytwarzają nowe pędy, które są blade, wybujałe, chlorotyczne. Są osłabione, łatwiej atakują je szkodniki i choroby, nie wspominając o tym, iż nie spełniają swej ozdobnej roli w pomieszczeniu. Warto zatem wiedzieć, jak pomóc przetrwać naszym zielonym pupilom ten trudny czas.

Czy zawsze po zimie należy wymienić ziemię w doniczce?

Zima to dla roślin doniczkowych okres spoczynku. Wszystko zmienia się wraz z nastaniem przedwiośnia (marzec) gdy ruszają procesy rozwojowe. To czas kiedy należy wykonać przegląd posiadanych roślin, ocenić ich stan i przygotować je do kolejnego sezonu wegetacyjnego. To również najlepszy moment aby rośliny doniczkowe przesadzać. Zasada jest prosta, przesadzamy jeżeli roślina przestaje się mieścić lub korzenie zaczynają przerastać doniczkę. Przesadzanie i wymiana ziemi to nie tylko więcej miejsca do wzrostu, ale również nowe podłoże o lepszej strukturze i większej zasobności w składniki pokarmowe. Młode rośliny o silnym wzroście zaleca się przesadzać co roku, starsze raz na 2-3 lata, a dużym i mocno rozrośniętym wystarczy wymienić lub uzupełnić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

                                                                                                                                     - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Mimo że spora część domowych roślin pochodzi z lasów tropikalnych, służy im niższa temperatura zimą. W ciągu dnia na poziomie 15-17ºC, zaś nocą 10-12ºC. Niestety, rzadko możemy zapewnić im takie warunki. Jednak jeśli mamy taką możliwość, przechowajmy je w oświetlonym korytarzu, na klatce schodowej, werandzie. Gdy nie możemy zapewnić chłodniejszego pomieszczenia, odsuńmy rośliny od wszelkich źródeł ciepła.

Oczywiście, są gatunki, którym wysoka temperatura w domu nie przeszkadza, np. sukulentowe wilczomlecze, pachypodium (palma Madagaskaru), sansewieria czy zamiokulkasW parze z ogrzewaniem mieszkań idzie spadek wilgotności względnej powietrza. Jego efektem jest brązowienie brzegów liści, ich zwijanie i zasychanie; rośliny są częściej atakowane przez przędziorki. Dlatego im cieplejsze pomieszczenie, tym bardziej trzeba zadbać o utrzymanie wilgotności wokół roślin. Najprostszym sposobem jest spryskiwanie – przy suchym powietrzu codziennie.

 

Dobór ziemi do roślin doniczkowych

 

Rośliny mają dodatkową korzyść, bo zmywamy kurz z liści, przez co ułatwiamy oddychanie poprzez aparaty szparkowe. Poza tym czyste liście asymilują więcej światła. Spryskujemy tak, by rośliny obeschły przed nocą. Wilgotne liście przy nocnym spadku temperatury są podatniejsze na rozwój patogenów grzybowych.