Spis treści:

  1. Monstera - charakterystyka
  2. Stanowisko
  3. Podlewanie
  4. Nawożenie
  5. Przesadzanie
  6. Choroby i szkodniki

Monstera - charakterystyka

Monstera (Monstera) to rodzaj pochodzących z Ameryki Środkowej pnączy należących do rodziny obrazkowatych (Araceae). Już w czasach PRLu monstera wonna ( Monstera deliciosa) królowała na salonach. Ogromne (osiągające nawet 1 m długości), powcinanie, ciemnozielone liście wylewające się z dużej donicy ożywiały wnętrza, i w bloku, i w kamienicy. Długoogonkowe liście wyrastają na giętkiej łodydze, która czasem zaczyna drewnieć. Dzięki czepnym wąsom, występującym na jej całej długości, monstera dobrze się utrzymuje na podporach, do których powinniśmy ją przywiązywać.

Monstery mogą osiągnąć nawet do 2 m wysokości, więc nie nadają się do każdego wnętrza. Dzięki hodowcom, obecnie dostępne są także odmiany wymagające znacznie mniej przestrzeni, pasujące do niewielkich pomieszczeń i zakątków. Amatorzy trendu urban jungle cenią sobie monsterę Adansona, a dokładnie jej odmianę o niewielkich ażurowych liściach – Monkey Mask. Również wąskolistna wersja Monkey Mask – Narrow jest warta uwagi

Stanowisko

Monstera preferuje stanowiska półcieniste. W pełnym słońcu szybko ulega poparzeniu. Żeby ażurowe otwory były dobrze widoczne powinniśmy ustawić monsterę w pokoju, o wystawie zachodniej lub południowej. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej ok. 20 - 24 °C latem i nieco niższej - 15 - 18 °C zimą. Dobrze znosi suche, i zanieczyszczone powietrze, dlatego nadaje się do pomieszczeń biurowych.

Żyzna, zasobna w składniki pokarmowe gleba, jest monsterze niezbędna. Odpowiednie podłoże musi być również lekko wilgotne i dobrze przepuszczalne. Na dnie doniczki warto umieścić warstwę drenażu, który uchroni korzenie rośliny przez nadmiarem wilgoci.

Podlewanie

Umiarkowane i regularne podlewanie jest kluczem do sukcesu w uprawie monstery. Latem podlewajmy roślinę przeciętnie raz w tygodniu w momencie, gdy podłoże już nieco przeschnie. Zimą ograniczamy podlewanie do 2 razy w miesiącu. Gdy przesadzimy z wodą monstera zareaguje żółknięciem i opadanie liści. Lepiej więc ją nawet przesuszyć niż przelać. By zadbać o kondycję rośliny można ją kilka razy w tygodniu zraszać miękką woda.

Nawożenie

Monstera wytwarza dużą masę liści, potrzebuje więc regularnego dokarmiania. W czasie wegetacji możemy zastosować nawóz do roślin doniczkowych i aplikować go co drugi tydzień. Dla zapominalskich, idealny będzie nawóz wieloskładnikowy, o spowolnionym działaniu. Wymieszane z ziemią granulki stopniowo, przez cały okres wegetacji, oddają do gleby składniki odżywcze

Przesadzanie

Młode rośliny powinniśmy przesadzać co roku, a starsze co 2-3 lata. Czynność tą wykonujemy wiosną, gdy rośliny nie zaczęły jeszcze wypuszczać liści. Powinniśmy koniecznie pamiętać o drenażu na dni donicy oraz o jej prawidłowej wielkości. Nie za dużej i nie za małej. Przepuszczalne podłoże jest równie istotne, jak zadbanie o stan korzeni podczas przesadzania. Zarówno system korzeniowy jak i wąsy czepne nie powinny ucierpieć podczas tych zabiegów.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy monsterze powinniśmy wykonywać w rękawiczkach, ze względu na zawarty w pędach i łodygach sok, działających drażniąco na skórę i błony śluzowe. Monsterę należy ustawiać za dala od dzieci i zwierząt.

Choroby i szkodniki

Monstera jest dość odporna, jednak w niesprzyjających warunkach może być narażona na atak szkodników i chorób, głównie grzybowych. Oto najczęstsze zagrożenia w uprawie monstery.

Plamistości liści - choroba grzybowa objawiająca się wodnistymi, brązowymi plamami, które szybko się rozprzestrzeniają obejmując coraz większą powierzchnię liścia. Na porażonych tkankach widoczne są ciemne zarodniki grzybni. Chorobie sprzyja zbyt obfite podlewanie oraz moczenie liści. Walkę z infekcją zaczynamy od usuwania porażonych liści, a następnie opryskujemy całą roślinę domowym lub dostępnym w sprzedaży wyciągiem ze skrzypu polnego, czosnku lub cebuli. W sklepach dostępny jest także wyciąg z grejpfruta, który skutecznie zwalcza patogeny, jednocześnie wzmacniając rośliny.

Wełnowce – to niewielkie owady pokryte białym nalotem przypominającym wełnę. Żywią się sokami roślinnymi. W wyniku porażenia liście monstery żółkną i opadają, a cała roślina zamiera. Gdy dostrzeżemy skupiska wełnowców, najczęściej pojawiające się na spodniej stronie liścia, całą roślinę przecieramy preparatem przygotowanym z denaturatu lub spirytusu, wody ( w stosunku 1: 10) i kilku kropli płynu do naczyń. Zabieg powtarzamy, co kilka dni, aż do uzyskania rezultatów.

Tarczniki – wysysają soki z rośliny osłabiając ją, powodując więdnięcie i zamieranie liści. Na spodniej stronie blaszki liściowej dostrzegamy brązowe, wypukłe tarczki owadów. Żeby pozbyć się szkodników zaopatrujemy się w szczoteczkę, którą usuwamy żerujące osobniki, a następnie przecieramy dokładnie całą roślinę preparatem, takim jak do zwalczania wełnowców. Także i w tym przypadku zabieg powtarzamy, co kilka dni.

Wciornastki – podobnie jak w/w wymienione insekty żywią się wysysanymi z rośliny sokami. Objawem jest osłabienie rośliny, żółknięcie i zamieranie liści. Gdy zauważymy białe przecinki wciornastków opryskujemy rośliny preparatem na bazie oleju własnoręczne wykonanym lub dostępnym w sprzedaży.

Przędziorki – to niewielkie roztocza wysysająca soki z roślin. Dostrzec je można na spodniej stronie liści. Delikatna pajęczynka, którą oplatają roślinę jest także charakterystycznym objawem ich występowania. Przędziorkom sprzyja suche powietrze, więc walkę z nimi możemy rozpocząć od zwiększenia wilgotności w otoczeniu monstery. Przecieranie liści wodą z dodatkiem mydła potasowego, oraz opryski wykonywane z wyciągu na bazie czosnku, to doskonałe ekologiczne sposoby walki z przędziorkami. Profilaktycznie można opryskiwać rośliny preparatami na bazie oleju.