Swoistym fenomenem botanicznym jest sposób rozmnażania truskawek przez sadzonki pojawiające się na długich pędach. Na końcach tych pędów – rozłogów (wąsów) już w pierwszej połowie lata tworzą się maleńkie sadzonki. Młode roślinki, mając kontakt z glebą, wypuszczają korzenie i już na przełomie lata i jesieni wyrastają do odpowiednich rozmiarów.

Wyrośnięte sadzonki, mające kilka liści i dobrze rozwinięte korzenie, są dla nas sygnałem, że nadszedł właściwy czas na założenie nowej plantacji. I teraz wystarczy przeciąć szpadlem wąs łączący roślinę mateczną i delikatnie wykopać sadzonkę. Od tego momentu zacznie ona żyć własnym życiem. Jeszcze do niedawna termin zakładania nowych plantacji przypadał na jesień. Obecnie możemy jednak sadzić truskawki przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni dzięki dostępności różnych rodzajów sadzonek.

Najbardziej rozpowszechnione są tzw. sadzonki zielone, które wykopywane są zwykle z pola od końca sierpnia lub początku września aż do późnej jesieni. Jest to dobry czas na sadzenie, ponieważ jesienne opady i umiarkowane temperatury sprzyjają przyjmowaniu się młodych roślin. W tym czasie rośliny mają już dobrze rozwinięte liście (stąd ich nazwa – sadzonki zielone) i korzenie, a także zawiązane pąki kwiatowe, z których w kolejnym sezonie rozwiną się aromatyczne owoce. Bezpośrednio po wykopaniu sadzimy je na nowym stanowisku.

 

 

Kolejnym rodzajem sadzonek są sadzonki typu frigo. Wykopywane z pola są późną jesienią i zimą, a więc w okresie spoczynku roślin. Po oberwaniu liści i oczyszczeniu korzeni z ziemi przechowywane są w chłodniach przez wiele miesięcy. W dowolnym momencie sadzonki te mogą zostać wyciągnięte z chłodni i posadzone na pole. Wykorzystuje się tutaj cenną zaletę sadzonek frigo, które od posadzenia do owocowania potrzebują zaledwie 8-10 tygodni.

Sadzonki te możemy wysadzać do ogrodu w dowolnym czasie, nawet w pierwszej połowie lata, kiedy sadzonek zielonych jeszcze nie ma.Trzecią możliwością założenia nowej plantacji jest wykorzystanie sadzonek doniczkowanych. Wiele szkółek oferuje właśnie sadzonki w małych doniczkach lub w multiplatach. Są to sadzonki ukorzenione w podłożu, które wysadzamy na miejsce stałe razem z całą bryłą korzeniową, co gwarantuje niemalże 100% przyjęcie się materiału. Sadzonki te zwykle dostępne są od sierpnia do końca jesieni.

 

 

Im wcześniej, tym lepiej!

Decydując się na nowe nasadzenia, nie powinniśmy opóźniać czasu sadzenia truskawek. Im wcześniej posadzone zostaną nowe sadzonki, tym większych plonów możemy się spodziewać w roku następnym. Udowodniono, że z plantacji zakładanych na początku sierpnia można zebrać trzy-, a nawet czterokrotnie więcej owoców aniżeli z tych zakładanych późną jesienią.