Jedną z najczęstszych chorób truskawki jest szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Jej objawy występują najczęściej na pąkach, kwiatach i owocach, ale bardzo rzadko na liściach. Zakażone pąki, a potem kwiaty, brunatnieją i obumierają. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby możemy zaobserwować na owocach. Gdy zaczynają się wybarwiać, na skórce widoczne są jasnobrunatne plamy.

Potem na dojrzewających już truskawkach widać uszkodzenia podobne do zgnieceń. Owoce gniją, a na ich zniszczonej tkance pojawia się obfity, puszysty, szary nalot złożony z trzonków z zarodnikami grzyba. Czasem na opadłych owocach pojawiają się czarne gruzełki – są to przetrwalniki.

 

 

Oprócz stosowania środków chemicznych, jednym ze sposobów zwalczania tej groźnej choroby na małych powierzchniach może być wyściełanie międzyrzędzi truskawek słomą, począwszy od kwitnienia do zbioru ostatniego owocu. Układając słomę na glebie, zapobiegamy w pewien sposób rozprzestrzenianiu się zarodników grzyba, który zimuje w glebie. Walorem tej metody jest także to, że owoce są czyste, bez pozostałości gleby.