Pergola jest klasycznym elementem aranżacji niemal każdego ogrodu. Dzieli ona powierzchnię na mniejsze części, tworzy obramowanie i osłonę kącika wypoczynkowego. Konstrukcję buduje się z kamienia, cegły i metalu, ale najczęściej z drewna. Proste wersje można wykonać samodzielnie, wystarczy zamiłowanie do majsterkowania.

Grubość i wytrzymałość elementów drewnianych zależy od tego, czy słupy pergoli mają być prostym rusztowaniem dla pnączy, czy będą podtrzymywać zadaszenie osłaniające miejsce do wypoczynku. W tym przykładzie zostały wykorzystane kantówki o wymiarze 120x120 mm. Są one wystarczająco mocne, by unieść ciężar belek i desek dachu, a także pokrycia z papy. Aby ustalić potrzebne materiały, rozrysujmy plan pergoli. Kupimy je w centrach ogrodniczych i składach budowlanych.

Prace budowlane znacznie ułatwiają gotowe elementy konstrukcyjne. Drewno surowe należy zabezpieczyć przed niszczącym wpływem pogody. Najbardziej wytrzymałe są belki i deski zaimpregnowane przez producenta. Aby drewno nie murszało, należy chronić je przed kontaktem z wilgotną ziemią. Dlatego słupy pergoli należy ustawiać na specjalnych fundamentach. 

 

Budowanie pergoli krok po kroku

1. Za pomocą rozciągniętego poziomo (konieczna poziomnica!) i naprężonego sznura zaznaczamy potrzebną wysokość słupów. Piłą odcinamy zbędne górne odcinki.

2. Wpusty w belkach poziomych nacinamy piłą. Używając dłuta, nadajemy im właściwy kształt.

3. Słup z belką łączy metalowy kątownik. Dodatkowym wzmocnieniem jest ukośna belka mocowana gwoździami.

4. Belki na słupach łączą belki poprzeczne. Podczas montażu należy stale sprawdzać poziomnicą poziom i pion elementów.

5. Widok połączeń w narożniku. Ukośne belki wzmacniające ustawione są pod kątem 45°.

6. Konstrukcja jest gotowa. Zamiast wersji sześciosłupowej możliwa jest mniejsza z czterema słupami. 

7. Belki dachowe należy przewiercić a potem ocynkowanymi gwoździami przymocować do belek konstrukcji.

 

Rośliny na więcej niż sezon

Odpowiednio dobrane rośliny pnące potrafią zmienić pergolę w osłonięty ukwiecony zakątek. Jeżeli konstrukcja jest solidna i stabilna, można posadzić silne pnącza, na przykład glicynie i pnące róże ramblery. Wicokrzew uprzyjemnia wieczory pięknym zapachem. Pachnie także wiele róż i powojników. Niekiedy wiotkim pędom potrzebne jest dodatkowe wsparcie.