W ramach sierpniowej rewitalizacji trawy warto przeprowadzić aerację w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Poprawa struktury podłoża przywróci glebie właściwości sorpcyjne i zapewni skuteczność nawadniania oraz nawożenia. W sierpniu warto jeszcze odżywiać trawę i praktycznie można już stosować nawozy jesienne, bogate w składniki uodparniające darń na warunki zimowe.

Jednym z sekretów utrzymania trawy w dobrej kondycji aż do zimy jest systematyczne i nieagresywne koszenie. Regularne koszenie zawsze odmładza trawę i zapewnia jej dobrą wentylację oraz cyrkulację wody, które minimalizują ewentualny wykwit chorób grzybiczych.

Z końcem sierpnia trawa rośnie wolniej, ale warto kosić ją aż do przymrozków, dbając także o koszenie obrzeży trawnika i we wszystkich zakątkach ogrodu. W takich miejscach, do których ostrza kosiarki, z powodu szerokości obudowy maszyny, nie mogą dotrzeć, pomocna jest wykaszarka i kosa – urządzenia przeznaczone do wykaszania trawy i chwastów w zakolach oraz na obrzeżach trawników, np. przy ścieżkach, ogrodzeniach, pod krzewami i drzewami. Wykaszarki i kosy także idealnie sprawdzają się w koszeniu trawników o powierzchni do mniej więcej 300 m2 i są wręcz niezastąpione w koszeniu roślin na terenie pochyłym.

 

Lekkość i wyważenie

Wybór odpowiedniej kosy zależy od indywidualnych potrzeb i planowanego zastosowania. Dobrą efektywność koszenia oraz pełną swobodę poruszania się w terenie zapewniają wykaszarki spalinowe, wśród których warto zwrócić uwagę na te wyposażone w wyciszone silniki 4-suwowe, ponieważ silniki te mają doskonały współczynnik mocy do wagi. Nowoczesna konstrukcja silników 4-suwowych jest także lżejsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż silniki 2-suwowe.

Właśnie waga oraz wyważenie urządzenia i niezawodność wraz z łatwą obsługą stanowią najważniejsze w praktyce kryteria wyboru wykaszarki, ponieważ decydują o wygodzie koszenia urządzeniem, które trzeba nosić. Lekkie i zarazem dokładne koszenie przez dłuższy czas  zapewnia kosa Honda UMK 435 wyposażona w 4-suwowy silnik GX 35 z serii MINI o mocy 1,3 KM z głowicą żyłkową. Uniwersalna szerokość koszenia 40 cm umożliwia dotarcie do każdego trudno dostępnego miejsca i jednocześnie zapewnia szybkie wykonanie pracy. Silnik z automatyczną dekompresją jest niezawodny w uruchamianiu po pierwszym lekkim pociągnięciu linki rozrusznika.

Użytkownicy tej kosy doceniają również fakt, że konstrukcja silnika umożliwia obrót o 360° w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń pracy kosy, stąd kosa z łatwością kosi trawę na skarpach i wysokich wzniesieniach. W przypadku potrzeby skoszenia zarośli, chwastów o grubszych łodygach, a nawet młodych pędów krzewów, głowicę żyłkową można zastąpić tarczą tnącą z 3 ostrzami. Kosa jest dostępna wraz okularami ochronnymi oraz szelkami.

(zdj.: Honda)

Komfort koszenia

Wybierając kosę lub wykaszarkę warto od razu wypróbować urządzenie, by sprawdzić czy zapewni nam indywidualne poczucie wygody. Można wówczas osobiście przetestować wyważenie oraz uchwyt - kolejny ważny element wpływający na komfort koszenia kosą. Uchwyt zazwyczaj przybiera kształt ergonomicznych rączek lub półkola, ale to ich umieszczenie ma wpływ na wyważenie urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest kosa plecakowa Honda UMR 435E T przeznaczona dla osób, które potrzebują kosy do pracy przez dłuższy czas. Kosa jest wyposażona w antywibracyjny stelaż, który dostosowuje się do pleców, pochłania drgania i wygodnie rozkłada ciężar urządzenia na całe ciało i odciążając mięśnie pleców i rąk. Jej 4-suwowy silnik GX35 (moc maks. 1,3 KM) ze smarowaniem olejowym zapewnia pracę kosy i jej przechowywanie w każdej pozycji.

 

Wielofunkcyjność

W przydomowych ogrodach różnej wielkości coraz częściej poszukiwane są narzędzia wielofunkcyjne umożliwiające wykonywanie szerokiego zakresu prac przez okrągły rok i zajmujące znacznie mniej miejsca do przechowywania niż kilka odrębnych urządzeń. Takim rozwiązaniem jest jednostka napędowa łączona z różnymi elementami roboczymi, jak wygodnie wyważone wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool wyposażone w  cichy i paliwooszczędny silnik 4-suwowy (moc maks. 1 lub 1,3 KM zależnie od modelu) oraz ergonomiczny uchwyt.

Do koszenia służy lekka, wygodnie wyważona głowica żyłkowa SSBC E typu TAP&GO, którą w każdej chwili można szybko zastąpić krawędziarką z metalową listwą umożliwiającą prowadzenie narzędzia pewną ręką wytyczonym torem, nożycami do żywopłotu, glebogryzarką o szerokości roboczej 20 cm, podkrzesywarką do przycinania gałęzi o średnicy do 15 cm lub dmuchawą do sprzątania ogrodu, usuwania liści z trawnika, a nawet świeżego opadu śniegu.

(zdj.: Honda)

Prawidłowa eksploatacja

Nieodzownym warunkiem zadowolenia z użytkowania kosy lub wykaszarki jest prawidłowa eksploatacja urządzenia, ponieważ zadbane narzędzia są niezawodne, służą przez długi czas i są tańsze zarówno w użytkowaniu, jak i w serwisowaniu.

W przypadku kos i wykaszarek należy systematycznie sprawdzać stan głowicy żyłkowej lub tarczy tnącej oraz nożyka regulującego długość żyłki. Zbyt długa żyłka może uszkodzić obudowę i powoduje, że silnik nie osiąga odpowiednio wysokich obrotów. Kończącą się żyłkę oraz zużytą tarczę tnącą trzeba wymienić.

Przed każdym koszeniem kosą spalinową warto sprawdzić stan narzędzia tnącego (ostrość tarczy tnącej lub długość żyłki) i jego osłonę, działanie dźwigni przepustnicy, przycisku STOP, sprzęgło oraz filtr powietrza. Co 3 miesiące warto oczyścić filtr powietrza, a na koniec sezonu warto także wykonać smarowanie przekładni kątowej - najlepiej środkami rekomendowanymi przez producenta i sprawdzić stan filtra paliwa.

Ewentualny problem z uruchomieniem silnika, spadek jego mocy mogą być właśnie skutkiem zanieczyszczonego/uszkodzonego filtra powietrza, ale także oznaką zanieczyszczonego paliwa lub uszkodzenia świecy zapłonowej. Jeśli natomiast kosa wpada w nadmierne wibracje należy sprawdzić element tnący, ponieważ przyczyną może być nieprawidłowo zamontowany element tnący.

Więcej na: www.mojahonda.pl