Botaniczny rodzaj skalnica Saxifraga reprezentowany jest przez liczne gatunki doskonale radzące sobie na stanowiskach nasłonecznionych i suchych, ale nie tylko. Są także wyjątki o zupełnie innych upodobaniach. Należy do nich kwitnąca jesienią skalnica zarzyczkolistna Saxifraga cortusifolia  z wieloma odmianami. Ta grupa skalnic najlepiej czuje się w osłoniętych miejscach pod drzewami i krzewami z urodzajną ziemią próchniczną o odczynie kwaśnym.

W optymalnych warunkach skalnica osiąga wysokość 40 cm. Malowniczym wyrazem jej dobrego samopoczucia są kwiaty rozwijające się od września do listopada. Młode rośliny posadzone po ostatnich wiosennych przymrozkach i dobrze odżywione  odwdzięczą się na pewno długim i efektownym kwitnieniem. Do znanej od wielu lat skalnicy Saxifraga cortusifolia var. fortunei z odmianami ‘Rubrifolia’ oraz ‘Maigrün’ dołączyły niedawno wielkokwiatowe  i pięknie ubarwione japońskie formy skalnicy zarzyczkolistnej Saxifraga cortusifolia var. incisolobata i Saxifraga cortusifolia var. obtusocuneata.

Na przykład niemiecka firma ogrodnicza Peters aus Uetersen ma w swojej ofercie około 120 odmian wschodnioazjatyckich. Wyróżniają się one szczególnym cyklem wegetacji. Na wiosnę ożywają dosyć późno. Potem przez całe lato zdobią rabatę ładnie ukształtowanymi barwnymi liśćmi. Dopiero w październiku, gdy ogrodowy sezon już się właściwie zbliża do końca, rozwijają czarujące delikatne kwiaty zebrane w luźne wiechy kwiatostanowe.

Paleta barw pojedynczych kwiatów obejmuje jasne odcienie koloru zielonego, żółtego, przez biały, tony różowe do ciemnoczerwonych i purpury. Japońskie odmiany skalnicy są właściwie roślinami przeznaczonymi dla zapalonych ogrodników. Gdy jednak zadomowią się w ogrodzie, można je z powodzeniem rozmnażać przez podział bryły korzeniowej.

W jesiennym ogrodzie kępy odpornych na przemarzanie odmian skalnicy zarzyczkolistnej doskonale komponują się z japońskimi klonami karłowymi lub innymi krzewami o urozmaiconym ubarwieniu. Tworzą także malownicze grupy z paprociami, epimedium, żurawkami, funkiami lub przylaszczkami. Wielką zaletą skalnic jest duża odporność na ataki większości szkodników i chorób. Gdy jednak na rabacie pojawi się żarłoczny opuchlak, należy sięgnąć po środki z drapieżnymi nicieniami.

 

Tajniki pielęgnacji

Odmiany skalnicy zarzyczkolistnej lubią ziemię świeżą, próchniczną i urodzajną, dostatecznie wilgotną zwłaszcza w zimie. Najlepiej czują się w miejscach półcienistych pod drzewami i krzewami.

Rośliny dobrze radzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach. Nie potrzebują nadzwyczajnej pielęgnacji i stałego doglądania. Na wiosnę zasilamy je zapasową dawką nawozu z wyższą zawartością fosforu i potasu oraz zmniejszoną ilością azotu. Zalecane są także regularne porcje kompostu. Cięcie nie jest potrzebne, gdyż liście same zasychają pod koniec jesieni.

Dobrą porą na sadzenie skalnic jest wczesna wiosna od marca do kwietnia.

Młode okazy odmiany skalnicy zarzyczkolistnej posadzone we wrześniu lub październiku często nie zdążą przed zimą wykształcić mocnego systemu korzeniowego. Wczesne mrozy spowodują zasychanie roślin, gdyż niewyrośnięte korzenie nie mogą pobrać dostatecznie dużej ilości wody. Dlatego lepszy jest termin wiosenny, zwłaszcza gdy nie grożą już późne przymrozki.

 

 

Pełne uroku odmiany skalnicy zarzyczkolistnej w żyznej ziemi ogrodowej

1. Skalnica Arendsa to mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania różnych gatunków skalnic. Gatunek ten jest polecany przede wszystkim do ogrodów skalnych, lubi miejsca zacienione i wilgotne. W słońcu wymaga częstszego podlewania.

2. ‘Kanna’ rozwija jesienią ciemnoróżowe kwiaty. Trochę zamieszania jest z jej nazwą. Często sprzedawana jest jako ‘Kaori’ lub ‘Fary Dust’.

3. ‘Merlin’ oczarowuje nas jasnoróżowymi kwiatami. Przy dokładniejszym obejrzeniu zauważymy wianuszek białych pręcików z czerwonymi torebkami pyłkowymi, otaczający żółty środek kwiatu.

4. ‘Masami’ nad ciemnozielonymi liśćmi rozwija różowoczerwone kwiaty. Zdobią one rabatę nawet jeszcze w listopadzie.

5. ‘Glückliches Mädchen’ to odmiana Saxifraga cortusifolia var. incisolobata o długich różowych płatkach kwiatowych.

6. ‘Elegance’ pyszni się kremowobiałymi kwiatami, które ładnie rozjaśniają ciemniejsze zakątki ogrodu.

7. ‘Rote Stadt’ jest wielkokwiatową formą późno kwitnącej skalnicy.

8. ‘Pomona Sprout’  ma dosyć krótkie płatki kwiatowe. Brzegi jasnych, pokrytych sztywnymi włoskami liści ozdobione są czerwonymi plamkami.