Złotospor wirginijski Chrysogonum virginianum to kępiasta bylina wysokości 15-25 cm o nieregularnie rozgałęzionych, czerwono-zielonych, szorstkich pędach, na końcach których tworzą się pojedynczo kwiatostany: gwiazdkowate żółte koszyczki średnicy 3-4 cm. Rośliny kwitną obficie od maja do sierpnia-września. 

W uprawie jest kilka odmian: ‘Allen Bush’ – rozłogowa, silnie rosnąca, o złotożółtych kwiatach, ‘Springbrook’ – o lśniących zielonych liściach, żółtych kwiatach, doskonała do tworzenia okryw oraz ‘Pierre’ – o miękkich liściach i długim kwitnieniu. Złotospor wirginijski jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym, w podłożu przepuszczalnym, piaszczysto-gliniastym, dość bogatym w próchnicę, o pH 6,0-6,5 i średnio żyznym.

W okresie wzrostu wymaga stałej, umiarkowanej wilgotności (co sprzyja długiemu kwitnieniu), a zimą znacznie mniejszej. Do zabiegów pielęgnacyjnych należą: ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową i na wiosnę jednorazowe dokarmianie nawozem wieloskładnikowym. 

Złotospor nadaje się na skalniaki, skarpy, obwódki, brzegi rabat, a także do sadzenia między młodymi krzewami. Jako roślina okrywowa sprawdza się na małych powierzchniach. Można go rozmnażać zarówno wczesną wiosną przez podział rozrośniętych kęp, jak i za pomocą zielnych wierzchołkowych sadzonek pędowych, a także z nasion. Ta żywotna bylina dobrze zimuje.