Podłoże

Większość gatunków kaktusów rośnie na suchych mineralnych glebach o niewielkiej zawartości próchnicy. W uprawie stosowane są jednak różne podłoża, jeśli tylko są wystarczająco przepuszczalne. Może to być np. ziemia kompostowa ze znacznym udziałem piasku i torfu. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Dla kaktusów o zwieszających się pędach podłoże powinno charakteryzować się wyższą pojemnością wodną i nieco niższym odczynem.

Światło

Wymagania świetlne kaktusów są zróżnicowane. Bezpośrednio nasłonecznione stanowiska są właściwe dla gatunków pustynnych. Gatunki epifityczne źle rosną przy silnym nasłonecznieniu, dlatego lepiej jest zapewnić im miejsce półcieniste.

  

Temperatura

Optymalna temperatura wzrostu latem to 25-35˚C w dzień i 15-20˚C w nocy. Zimą temperatura powinna być znacznie niższa – do 15˚C w dzień i nie mniej niż 5˚C w nocy. Taka temperatura zapewnia spoczynek kaktusom i sprzyja kwitnieniu w sezonie. Szczególnie odporne na niską temperaturę są niektóre gatunki z rodzaju Echinocereus, Lobivia, Rebutia i Opuntia. Przedstawicieli ostatniego rodzaju, np. opuntia phaeocantha o pięknych żółtych kwiatach, w niektórych rejonach Polski można nawet uprawiać w gruncie.

Podlewanie

Kaktusy są powszechnie znane ze swych niewielkich wymagań wilgotnościowych. Skąpe podlewanie jest ważne, zwłaszcza w okresie spoczynku i przy niższej temperaturze otoczenia, kaktusy są bowiem bardzo wrażliwe na nadmierną wilgotność w czasie chłodów. W okresie intensywnego wzrostu, czyli wiosną oraz latem, rośliny podlewa się obficiej. Inne wymagania mają kaktusy epifityczne.

Nie są one tak odporne na suszę i wymagają częstszego, jak również obfitszego podlewania. Nie przechodzą także wyraźnego okresu spoczynku, dlatego należy je podlewać mniej więcej równomiernie przez cały rok.

Kwitnąca rebucja Rebutia (zdj.: Fotolia.com)

  

Nawożenie

Kaktusy w naturze rosną na bardzo ubogich, wręcz jałowych glebach, są więc zdolne do wykorzystywania niemal każdego zawartego w nich składnika. Z drugiej strony są bardzo wrażliwe na zbyt dużą ilość soli mineralnych w podłożu, dlatego pamiętajmy, że przy zasilaniu kaktusów musimy wykazać daleko idącą ostrożność.

Należy je nawozić co 3-4 tygodnie niewielkimi dawkami i tylko w okresie intensywnego wzrostu, tj. od maja do sierpnia. Najlepiej, jeśli wykorzystamy do tego roztwory specjalnych nawozów dla kaktusów, zawierające mniejszą ilość azotu.