Młode drzewa rozwijają się lepiej, gdy powierzchnia ziemi wokół pnia nie jest zarośnięta. Nie muszą wtedy konkurować z trawą czy innymi roślinami o wodę i pokarm. Poza tym obramowanie drzewa ułatwia pielęgnowanie trawnika i chroni pień przed skaleczeniem w czasie ścinania trawy podkaszarką.

1. Stare kostki brukowe świetnie nadadzą się na obwódkę wokół drzewka. Okrąg powinien być regularny, a szczeliny jak najmniejsze, bo wtedy trawa nie będzie w nie wrastać.

2. Kostki układamy na powierzchni trawnika w odległości około metra od pnia. W ten sposób zaznaczamy kształt oraz wielkość obramowania i możemy sprawdzić, ile materiału będziemy potrzebować.

3. Następnie szpadlem przecinamy trawnik wzdłuż zewnętrznej krawędzi kostek, ale tylko na taką głębokość, aby oddzielić darń.

4. Ostrożnie zdejmujemy darń, starając się nie uszkadzać płytko położonych korzeni.

5. Kostki rozkładamy wokół drzewa, aby nie przeszkadzały przy usuwaniu trawy, a zarazem były pod ręką. Przy krawędzi koła ubijamy ziemię ręcznym ubijakiem.

6. Pod kostki sypiemy warstwę piasku o grubości 3-5 cm i dokładnie dobijamy je gumowym końcem młotka brukarskiego, tak aby znalazły się na równi z powierzchnią trawnika. Aby można było jeździć po obrzeżu ciężkim sprzętem, warto je wzmocnić przez podsypanie 10-15-centymetrowej warstwy tłucznia. Z podbudowy można zrezygnować, jeżeli do koszenia trawnika używa się lekkiej kosiarki o małym nacisku na grunt.

7. Chwasty kłączowe, takie jak perz Elymus, podagrycznik Aegopodium podagraria czy powój polny Convolvulus arvensis, których rozłogi znajdują się przeważnie pod darnią, usuwamy małą łopatką i wycinakiem. W przeciwnym razie te uciążliwe chwasty przerosłyby przez warstwę ściółki.

8. Wióry rogowe (60-100 g/m2) wyrównują utratę azotu występującą wskutek rozkładania ściółki korowej przez organizmy glebowe. Po ich rozsypaniu mieszamy je pazurkami z wierzchnią warstwą gleby.

9. Na powierzchnię koła wokół pnia sypiemy warstwę ściółki o grubości 8-10 cm. Materiał ten nie tylko hamuje rozwój chwastów, ale też pomaga utrzymać optymalną wilgotność gleby, a w czasie ulewnego deszczu zapobiega jej zaskorupieniu.

10. Ręczną miotełką wypełniamy fugi drobnym piaskiem, aby kostki się nie chwiały i aby między nimi nie mogły pojawić się niepożądane rośliny.