W pradawnych wierzeniach jemiole przypisywano życiodajne moce i otaczano wielkim szacunkiem, a nawet kultem. Zielone gałązki oznaczały zwycięstwo światła nad ciemnością, dnia nad nocą, życia nad śmiercią. Do dziś żywy jest zwyczaj wieszania jemioły na szczęście. Wierzy się również, że pocałunek pod jemiołą zapewni udane pożycie małżeńskie. Jemioła obok poinsecji to roślina, która nadaje świąteczny charakter wnętrzu w okresie Bożego Narodzenia.

Co oznacza jemioła w domu? Z pewnością zawieszenie jemioły sugeruje, że domownicy są przesądni i chcą nie kusić losu. Dzięki niej chcą zachować dostatek, pomyślność i znaleźć lub utrzymać miłość wśród mieszkańców. Kiedy zdjąć jemiołę? Jemioła powinna być ususzona i trzymana przez cały rok, aż do następnej Wigilii. Wtedy można ją zdjąć, spalić i zawiesić świeże gałązki. Jeżeli nie chcecie trzymać jemioły do następnych świąt, to można je spalić po Uroczystości Objawienia Pańskiego, zwyczajowo określanej Świętem Trzech Króli (6 stycznia) Jednak wedle tradycji nie można zrobić tego wcześniej. W innym razie osoby, które pocałowały się pod jemiołą staną się dozgonnymi wrogami. 

Zobacz także:  Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą?

Co to jest jemioła?

Z botanicznego punktu widzenia jemioła Vuscum album jest półpasożytem porastającym masowo zwłaszcza topole, choć można ją spotkać także na brzozach, klonach, a nawet sosnach. Jemioła czerpie z rośliny gospodarza wodę poprzez specjalne ssawki, równocześnie jest zdolna do fotosyntezy, czyli sama produkuje potrzebne do życia związki organiczne. Żyje kilkadziesiąt lat, w zasadzie nie jest dla drzewa uciążliwa, choć w przypadku masowego wystąpienia może osłabiać żywiciela. Wiele osób myśli nad sposobem, jak pozbyć się jemioły z drzewa? Najczęściej wystarczy usuwać konkretne gałęzie drzewa zaatakowane przez jemiołę u młodych drzew. Ta metoda jest szczególnie polecana, gdyż nie usuwa się całego drzewa, ani też nie zmienia wyglądu korony drzewa. U starszych drzew należy zwracać uwagę na stopień rozprzestrzeniania się przyssawek jemioły. Wtedy trzeba wycinać nawet większy fragment korony drzewa.

Jak wygląda jemioła?

Jemioła to dwuliścienny, dwupienny krzew z rodziny gęzewnikowatych posiadający białe lub jasnożółte owoce. Nasiona znajdują się w owocach typu nibyjagoda, które dojrzewają zimą i są przysmakiem wielu ptaków, przede wszystkim jemiołuszek. Nie gardzą nimi też drozdy. Jemioła i jej rozmnażanie to także interesujący wątek. To właśnie ptaki roznoszą nasiona – na dziobie, piórach (bo sok owoców jest lepki) lub w odchodach. Kwitnienie jemioły przebiega od lutego do kwietnia. Ponadto jemioła ma ciemnozielone liście odporne na zimno. Korzenie określane są jako korowe pasma ssące, które pobierają składniki mineralne potrzebne do wzrostu od żywiciela.

Sprawdź:  Jak uprawiać wrzosy na balkonie? 

Czy jemioła jest pod ochroną? Jemioła pospolita to roślina powszechnie występująca w Polsce i nie jest chroniona. Jednak należy pamiętać, że bywa chroniona na całych obszarach objętych ochroną. Są to na przykład parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu. Cenną wskazówką może być informacja, że jemioła jest prawnie chroniona na terenach północnej Europy.

Jemioła-właściwości lecznicze

Często pojawia się pytanie, czy jemioła jest trująca? Zawarta w owocach jemioły wiscyna jest dla ludzi trująca i może powodować biegunki i wymioty. Warto wiedzieć, że owoce jemioły są szczególnie niebezpieczne dla kotów. Jeżeli kot przez przypadek zje owoc, to może być narażony na trudności z oddychaniem, wysypkę w jamie ustnej lub biegunkę.
Z drugiej strony, przetworzone ziele służy do wyrobu leków i kosmetyków. Jemioła ceniona jest za właściwości rozluźniające, uspokajające i moczopędne. Stosowana jest również do obniżenia ciśnienia krwi. Jemioła ma zastosowanie w zaburzeniach miesiączkowania, miażdżycy i nieprawidłowym rytmie serca. Zastanawiacie się, jak stosować jemiołę? Najczęściej przygotowuje się z niej napar lub odwar.