Spis treści:
 
  1. Co to jest glifosat oraz dlaczego nie warto stosować go w naszym ogrodzie?
  2. Alternatywy dla glifosatu - mechaniczne usuwanie chwastów oraz ekologiczne sposoby
  3. Naturalny zamiennik - Effect 24H

Co to jest glifosat oraz dlaczego nie warto stosować go w naszym ogrodzie?

Glifosat jest powszechnie stosowanym herbicydem („chwastobójcą”) stosowanym na gruntach uprawnych i nieuprawnych, w tym na obszarach mieszkalnych, takich jak przydomowe trawniki i ogrody. Glifosat został po raz pierwszy zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych w 1974 r. jako aktywny składnik preparatu Roundup, ale obecnie jest dostępnych w wielu produktach chwastobójczych. Obawy dotyczące wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, w tym ryzyko raka są uzasadnione poprzez prowadzone badania na roślinach z jego użyciem.

Glifosat jest rozkładany w glebie i wodzie przez drobnoustroje i ściśle wiąże się z cząsteczkami ziemi, co zapobiega wypłukiwaniu glifosatu do wód gruntowych. Glifosat nie ulega szybkiej degradacji po zastosowaniu oprysku na roślinach uprawnych czy ozdobnych. Możliwe jest, że jego pozostałości mogą pojawiać się w produktach spożywczych, w tym: mące pszennej, żytniej, kaszy jaglanej, gryczanej czy płatkach śniadaniowych: owsianych, kukurydzianych czy ryżowych.

Jednak glifosat na ogół nie jest stosowany do upraw, które są produkowane do bezpośredniego spożycia przez ludzi. Zdecydowana większość glifosatu jest stosowana na ugorowanych polach lub w uprawach, które są wykorzystywane na paszę dla zwierząt lub włókno - na przykład bawełna. Jest stosowany na początku sezonu wegetacyjnego do młodych roślin wegetatywnych wiele tygodni przed pojawieniem się nasion czy zbóż. Nie ulega jednak zaprzeczeniu fakt, iż pasza dla zwierząt hodowlanych nie jest bez znaczenia dla wszystkich konsumentów mięsa, mleka czy też innych produktów odzwierzęcych.

Alternatywy dla glifosatu - mechaniczne usuwanie chwastów oraz ekologiczne sposoby

Podstawowym sposobem walki z chwastami na małych powierzchniach jest pielenie grządek motyką. Należy jednak pamiętać o tym, aby usunąć całe rośliny. Unikajmy podcinania motyką roślin i usuwania tylko nadziemnych części rośliny. Z pozostawionych w glebie korzeni mogą wyrosnąć rośliny, które będą silniejsze.

Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku mniszka pospolitego. Mlecz ma gruby palowy korzeń, głęboko sięgający w głąb gleby. Rozmnaża się z nasion i wegetatywnie, natomiast nowe rośliny powstają z niewielkich odrostów korzeniowych.

Podobnie jest z ostrożeniem (zwanym potocznie ostem). Roślina ta, podobnie jak mniszek, również wytwarza głęboki palowy korzeń. Jednorazowe wycięcie roślin bez usuwania korzenia sprzyja rozmnażaniu ostrożenia. Z kolei powój polny w pierwszym roku tworzy głęboki korzeń i wtedy jest wrażliwy na pielęgnację mechaniczną.

Soda oczyszczona

Jest to jeden z naturalnych sposobów na walkę z chwastami, który należy wykonywać kilkukrotnie w trakcie sezonu wegetatywnego lub przed. Stosowana w formie posypki na glebę, w której istnieje spore ryzyko pojawienia się chwastów i perzu. Dobrą praktyką jest także posypanie miejsca, po bezpośrednim usunięciu mechanicznym - zarówno ręcznie lub motyką.

Ocet

Ocet spirytusowy lub jabłkowy może być stosowany jako naturalny oprysk w proporcji 2:1 przy rozcieńczeniu wodą. Doskonale sprawdzi się przy chwastach znajdujących się w miękkim podłożu, jak i przy murowanych ścieżkach czy podjazdach. Ocet jest środkiem doraźnym gdyż niestety działa drażliwie (niszcząco) także w stosunku do roślin uprawnych czy ozdobnych. Stosujmy go podczas bezwietrznego dnia przy umiarkowanym nasłonecznieniu.

Naturalny zamiennik - Effect 24H

Effect 24H to pierwszy produkt pochodzenia roślinnego do zwalczania chwastów i odrostów korzeniowych w ogrodach działkowych i przydomowych. Produkt nie zawiera glifosatu. Za pomocą Effect 24H można skutecznie zwalczać mech na powierzchniach twardych i półprzepuszczalnych, takich jak podjazdy czy ścieżki. Niszczy zielone, naziemne części roślin – rozbija ich struktury naskórka, powodując szybkie odwodnienie i zasychanie.Polecany jest również do stosowania w uprawach drzew i krzewów owocowych – z uwagi na naturalne pochodzenie preparatu, w owocach nie będzie pozostałości niepożądanych substancji. Effect 24H najskuteczniej niszczy chwasty ogrodowe znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych w warunkach sprzyjających intensywnemu wzrostowi roślin. Zabiegi najlepiej wykonywać na chwasty w pełni wigoru zgodnie z etykietą załączoną na opakowaniu. Zabiegi powinno wykonywać się na suchą roślinność podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody. Przy odpowiednim zastosowaniu, pierwsze rezultaty widać już po 1h od aplikacji, a pełen efekt widoczny jest po upływie 24h.Środek nie wykazuje działania doglebowego, nie stwarza więc zagrożenia dla roślin uprawianych następczo, co znaczy, że po zastosowaniu Effect 24H można uprawiać rośliny pożyteczne.

Środki ostrożności i zalecenia stosowania:

1. Zabiegu nie należy wykonywać:

- na rośliny mokre;

- w porze deszczowej;

- przed zbliżającym się deszczem;

- w okresie dużej wilgotności;

- podczas wiatru, stwarzającego możliwość znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne;

- gdy temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza

2. Podczas wykonywania zabiegu należy ściśle przestrzegać zalecanych dawek środka i ilości wody.

3. Ważne jest pełne pokrycie zwalczanej roślinności podczas wykonywania zabiegu.

Czy warto używać glifosat, czy może lepiej zastosować naturalny zamiennik?

Na to pytanie zdecydowanie odpowiadamy, że glifosat powinien na stałe zniknąć z naszych sposobów na zabezpieczanie roślin przed chwastami. Naturalne zamienniki takie jak ocet, soda, mechaniczne usuwanie chwastów oraz naturalny preparat Effect 24H są doskonałym rozwiązaniem, które nie wykazuje szkodliwego działania na uprawiane rośliny zarówno na polach uprawnych jak i ogrodach przydomowych.