W nocy padał śnieg i zmienił nasz ogród w romantyczną krainę z baśni. Na białym tle ośnieżonego żywopłotu ciemne gałęzie świdośliwy wyglądają jak delikatna ażurowa rzeźba. Pobielały także kule bukszpanu przykryte grubymi czapami śniegu.     

Już na początku zimy drzewa i krzewy stoją nagie po zrzuceniu liści. Także byliny mają wielotygodniowy okres odpoczynku i przeważnie znikają z powierzchni rabaty. I właśnie w tym okresie okazuje się, czy ogród został zaaranżowany także z myślą o czwartej porze roku.

W fazie planowania pytanie o wygląd zimowego ogrodu jest najczęściej ignorowane, gdyż najważniejsze są kolorowe rabaty bylinowe. Efektem tego jest smętny obraz ogrodu po sezonie. Recepta na takie bolączki jest prosta. Trwałą całoroczną strukturę nada ogrodowi mieszanka starannie wybranych, różnej wysokości i ładnie ukształtowanych krzewów liściastych i wiecznie zielonych iglaków.

 

 

Zimowe piękno drzew i krzewów

Duże krzewy lub małe drzewa o malowniczych sylwetkach wyglądają ładnie także po zrzuceniu liści. Wśród najpiękniejszych są japońskie klony, kwiatowe derenie i jabłonie ozdobne. Atrakcyjnym okazom warto zapewnić szczególne miejsce, aby mogły w pełni ukazać swoje piękno. Szarą porę roku rozjaśni kolorowa kora niektórych drzew i krzewów, jak np. klon strzępiastokory i śniady, japońskie wiśnie ozdobne, brzoza i różne gatunki derenia. Nie zapominajmy o krzewach zawsze zielonych.

Popularny bukszpan może zdobić ogród w postaci żywopłotu lub atrakcyjnych zielonych rzeźb. Dekoracyjne walory mają także iglaki o sylwetce kolumnowej, np. cis czy jałowiec. Wiecznie zielonych roślin nie należy jednak sadzić w dużych grupach. Przez cały rok nie zmieniają one swego wyglądu i szybko przestają być atrakcyjne. Pojedyncze iglaki najlepiej łączyć z krzewami liściastymi. 

Zimowy ogród mogą upiększać także byliny. Jesienią nie wycinajmy wszystkich obumarłych roślin. Rabatę będą długo zdobiły ich suche pędy kwiatowe i owocostany. Aż do wiosny może pozostać w ogrodzie dekoracyjny krwawnik, rozchodnik okazały, przegorzan, mikołajek, żeleźniak i monarda.

Zauważmy niezwykły urok pokrytych szronem ażurowych kłosów traw ozdobnych, np. miskanta chińskiego czy ostnicy. Poza tym gęste kępy suchych źdźbeł chronią korzenie roślin przed mrozem i dają schronienie różnym owadom.

Zawsze ozdobne oryginalne formy

Wiele drzew i krzewów zachowuje walory ozdobne przez cały rok, choć zmienia swój wygląd co parę miesięcy. Wśród nich znajdziemy jabłoń prowadzoną jako zajmujące niewiele miejsca drzewko szpalerowe. W zimie pozbawione liści i prowadzone poziomo gałęzie boczne wyglądają malowniczo na tle śnieżnego krajobrazu.

Wiosną drzewko okrywa się pełnymi uroku kwiatami i jasnozielonymi liśćmi, zaś pod koniec lata rodzi kuszące soczyste owoce. Zawsze zielony bukszpan, posadzony jako miniżywopłot okalający rabaty, nadaje ogrodowi trwałą strukturę.