Odmiany ogrodowe fiołka kwitną obficiej i mają większe kwiaty. Bardzo cennym fiołkiem o ozdobnych liściach i kwiatach jest fiołek labradorski Viola labradorica, rosnący dziko w Ameryce Północnej i na Grenlandii.  Rośliny tego gatunku tworzą niskie, 5-10-cm kępki długoogonkowych sercowatych liści o purpurowym zabarwieniu, zwłaszcza od spodu. Odmiana ‘Viride’ ma jasnozielone liście.

Kwiaty są drobne i mają barwy jasnoniebieską lub liliowoniebieską, jak u odmiany ‘Purpurea’. Rozwijają się w kwietniu i maju, nie pachną. Fiołek labradorski efektownie wygląda w różnej wielkości grupach w ogrodach i parkach, wśród drzew i krzewów, a także na niewielkich skarpach i tarasach i w ogrodach skalnych. 

Fiołek motylkowaty Viola sororia (Viola papilionaceae), pochodzący z Ameryki Północnej, tworzy wypukłe kępy wysokości 15-20 cm. Liście ma duże, w zarysie sercowate lub jajowate, długoogonkowe, a kwiaty fioletowe z białym oczkiem, bez zapachu. Odmiana ‘Albiflora’ ma kwiaty białe, ‘Priceaena’ – białe z ciemnoniebieskim żyłkowaniem, ‘Freckles’ – białe, niebiesko nakrapiane, a ‘Framecheck Apricot’  brzoskwiniowożółte. Kwitnie pod koniec kwietnia i w maju. Rozrasta się krótkimi, nadziemnymi rozłogami,  szczególnie dobrze w miejscach cienistych i wilgotnych. Jest bardzo trwały.

Jednym z wyższych fiołków (20-60 cm) jest występujący w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Syberii i w Chinach fiołek wyniosły Viola elatior o jasnych lawendowobłękitnych kwiatach osadzonych na długich szypułkach. Kwitnie w maju-czerwcu. Łatwo sam się rozsiewa. Może być uprawiany na łąkach kwietnych i rabatach. 

 

Uprawa i pielęgnacja fiołka afrykańskiego

 

Bardzo popularnym gatunkiem jest przybysz z Pirenejów, fiołek rogaty Viola cornuta. Dorasta do 25 cm. Różni się od opisanych wcześniej gatunków większymi kwiatami z długą ostrogą i długim kwitnieniem (od późnej wiosny do jesieni). Przypominają powszechnie znane bratki. U gatunku są fioletowe, a u odmian niebieskie, żółte i białe. Jedną z najładniejszych jego odmian  jest 'Alba Minor' o śnieżnobiałych kwiatach i bardzo długim oraz obfitym kwitnieniu.